Informacje

16.09.2010 07:24 PONAD 100 MILIONÓW NA BUDOWĘ TUNELU NA WOLI

Okopowa w tunelu? "Tylko za prywatne pieniądze"

SERWISY:

Schowamy Okopową pod ziemią, ale za prywatne pieniądze – zapowiadają miejscy radni i urzędnicy. Budowę tunelu na odcinku kilkuset metrów przewiduje plan zagospodarowania przestrzennego, którym wkrótce ma się zająć rada miasta.

Już tylko do piątku można zgłaszać formalne wnioski do planu zagospodarowania rejonu ul. Okopowej. Dokument od ponad miesiąca wyłożony jest do wglądu w Pałacu Kultury i Nauki.

Największe kontrowersje budzi wciąż pomysł schowania Okopowej w tunelu – informowaliśmy o tym na tvnwarszawa.pl już na początku sierpnia.

Tunel w zamian za cenne grunty

Koszt budowy tunelu to około 112 milionów złotych. W zamian miasto zyska cenne grunty, nadające się pod zabudowę. - Może się okazać, że zyski ze sprzedaży gruntów pokryją koszty budowy tunelu – przekonywał kilka tygodni temu Jan Rutkiewicz, autor projektu. Teraz idą jeszcze dalej.

- Hanna Gronkiewicz-Waltz nie jest zainteresowana w obecnej sytuacji finansowaniem budowy tunelu z miejskich pieniędzy – zdradził na spotkaniu w PKiN Andrzej Golimont, radny Warszawy, jeden z organizatorów spotkania.

Tunel miałby powstać w trybie partnerstwa prywatno-publicznego. - Miasto chce, żeby wybudował go inwestor, który będzie zainteresowany zabudową terenów, które zyskamy dzięki schowaniu Okopowej pod ziemią – tłumaczył Marek Mikos, dyrektor miejskiego biura architektury.

Najpierw obwodnica, potem tunel

Nie ma co jednak liczyć, że inwestycja ruszy w najbliższych latach. Na pewno nie przed dokończeniem obwodnicy śródmiejskiej, której Okopowa jest częścią – dowiedział się nieoficjalnie portal tvnwarszawa.pl.

Chodzi o domknięcie obwodnicy po praskiej stronie, czyli połączenie ronda Wiatraczna z rondem Żaba. Dlatego trudno znaleźć budowę tunelu w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym.

Tunel z wylotem na światła

Wciąż nierozwiązana zostaje także kwestia długości tunelu. Zdaniem niektórych radnych i ekspertów jest on za krótki.

- Wyjazd na wysokości ul. Anielewicza jest zaplanowany tuż przed skrzyżowaniem ze światłami. Skończy się na tym, że kierowcy będą stać w tym tunelu w korkach – ostrzegał już kilka tygodni temu Michał Kubiak, radny Woli. Dlatego proponuje go przedłużyć. Jeszcze w sierpniu Komisja Planowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska rady dzielnicy Wola przyjęła w tej sprawie uchwałę.

Podobny problem będzie po drugiej stronie tunelu. - Był pomysł, żeby wyjazd znajdował się na wysokości ul. Chłodnej, ale być może trzeba będzie go przesunąć bliżej Grzybowskiej – zapowiedział Golimont. Co na to miasto?

Plan zagospodarowania zostawią w spadku

- Wszystko zależy od pieniędzy. Jeżeli znajdziemy inwestora, który chciałby wybudować dłuższy tunel, to plan tego nie zakazuje – odpowiedział Mikos.

Teraz planem zajmą się radni miasta. Nie wiadomo jednak, czy jeszcze w tej kadencji. - Być może damy radę na ostatniej sesji 4 listopada, ale to bardzo niepewne – mówi Golimont. - Na szczęście dokument nie straci ważności i radni będą mogli się nim zająć po wyborach – dodaje.

Paweł Radziszewski

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Dariusz Tyszka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.11.2011 14:50 ~Dariusz Tyszka

  Głupota, tunel powinien być pod całą towarową i okopową. wtedy to ma jakiś sens, żeby ominąć skrzyżowana i światła.

 • bynek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.11.2011 14:01 ~bynek

  Szastała pieniędzmi w poprzedniej kadencji żeby mogła się pochwalić osiągnięciami - dziś cięcia i brak inwestycji a tylko "piękne" plany. Wpadła HGW w dołek który sama wykopała. Może coś sprzedać? SPECU już nie mają ale wodociągi też coś warte są...

 • lUDI

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.11.2011 15:47 ~lUDI

  SUPER POMYSŁ!

 • Real

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.11.2011 12:58 ~Real

  Głupota 3 razy głupota

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »