Informacje

28.04.2019 09:25 marszałkowska 124

Okazała klatka schodowa w centrum zabytkiem. "Kunsztowna dekoracja"

SERWISY:


Okazałe wnętrza budynku Towarzystwa Ubezpieczeń "Rossya" przy Marszałkowskiej stały się zabytkiem. Mazowiecki konserwator docenił jej wartość artystyczną i historyczną.

"Podjąłem decyzję o wpisie do rejestru zabytków klatki schodowej (westybul i schody) budynku Towarzystwa Ubezpieczeń "Rossya" (ob. Banku PKO Oddział 1 w Warszawie), zlokalizowanej w Warszawie przy Marszałkowskiej 124" – poinformował Jakub Lewicki, wojewódzki konserwator zabytków.

"Kunsztowna dekoracja"

Jak argumentuje, gmach był przykładem luksusowej kamienicy wielkomiejskiej, o czym świadczy właśnie zachowana klatka schodowa o "kunsztownej dekoracji". Jej elementy zostały wykonane z materiałów o wysokiej jakości, a kute ręcznie balustrady pochodzą z warszawskiej Fabryki Wyrobów Żelaznych, Konstrukcji i Ornamentów "H. Zieleziński", w której przygotowano m.in. ogrodzenie pomnika Adama Mickiewicza odsłoniętego w grudniu 1898 r.

"Warto wspomnieć o jej przemyślanym układzie funkcjonalnym, starannym doborze materiałów oraz kompozycji wnętrza, nadających dosyć prostej, dwubiegowej klatce schodowej monumentalny charakter, opracowaniu marmurowych stopni, indywidualnym potraktowaniu wypełnień przęseł balustrady czy formie ażurowych słupków flankujących półpiętro westybulu" – wyjaśnia konserwator.

Od decyzji o wpisie stronom przysługuje odwołanie do ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Wstrzymano rozbiórkę

Samo towarzystwo zostało założone w Petersburgu w 1881 roku. Oddział w Królestwie Polskim powołano w tym samym roku. Od 1918 r., w związku ze zmianami w Rosji Radzieckiej, majątek towarzystwa uległ stopniowej nacjonalizacji, ale nie dotyczyło to nieruchomości pozostających poza Rosją

Dwa lata później nad majątkiem firmy został ustalony przymusowy zarząd państwowy. W 1936 roku towarzystwo zostało rozwiązane, a gmach przy Marszałkowskiej 124 zakupiony przez Pocztową Kasę Oszczędności. W 1956 r. przeszedł na rzecz Skarbu Państwa.

Jakub Lewicki przypomina również, że w 1944 roku budynek był się kwaterą Komendy Obszaru Warszawskiego AK. A na przełomie sierpnia i września gmach został częściowo uszkodzony i wypalony. "W 1945 r. Wydział Inspekcji Budowlanej dzielnicy Śródmieście wstrzymał samowolną rozbiórkę budynku przy ul. Marszałkowskiej 124, pozwalając na odbudowę dwóch sklepów mieszczących się na parterze d. gmachu Towarzystwa Ubezpieczeń, a także wykonanie prac niezbędnych do usunięcia zagrożenia budowlanego, jednak już rok później zdecydowano o rozebraniu kondygnacji powyżej drugiego piętra" – podaje konserwator.

W 1947 roku zatwierdzono plany adaptacji budynku na potrzeby siedziby Powszechnej Kasy Oszczędności (PKO), wykonane przez Bohdana Lacherta. W latach 90. XX wieku przebudowano gmach, stworzono między innymi okładzinę na elewacji.

CZYTAJ TEŻ O WYBURZANIU PRZEDWOJENNEGO BUDYNKU PRZY GRZYBOWSKIEJ:

ran/gp

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Wierzbno

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.04.2019 12:40 ~Wierzbno

  No nie wierzę, panie konserwatorze, wreszcie coś ładnego i wartościowego wpisane do rejestru. A nie tylko rudery.

 • AdUrbem

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.04.2019 22:54 ~AdUrbem

  Paryż północy~Paryż północy

  Niesamowite, pracowałem tam w latach siedemdziesiątych przez siedem lat i wcale nie wiedziałem, że ten gmach ma za sobą taką przeszłość! Za moich czasów budynek nazywano " Dom pod sedesami ", bo rzeczywiście fronton nasuwał pewne skojarzenia. Warszawa chyba słusznie nazywana była " Paryżem północy ", prawda ?


  Przed wojną Warszawa była ciasna zakorkowana nawet przy małej ilości samochodów i bez bieżącej wody w mieszkaniach. Bardzo dobrze że po wojnie miasto rozluźniono i unowocześniono

 • lala

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.04.2019 13:53 ~lala

  Ciekawe kiedy Pan Konserwator zainteresuje się budynkiem przy ulicy Malczewskiego 20 ? Niby nadzór konserwatorski jest ale to co się tam dzieje woła o pomstę!!

 • Żelazne kwiaty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.04.2019 12:40 ~Żelazne kwiaty

  Pan konserwator ma dobry gust ! Te kute elementy żelazne są przepiękne. Ciekawe, czy krata przy pomniku A. Mickiewicza na Krakowskim tej samej firmy jest oryginalna, czy odtworzona ?

 • Paryż północy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.04.2019 11:23 ~Paryż północy

  Niesamowite, pracowałem tam w latach siedemdziesiątych przez siedem lat i wcale nie wiedziałem, że ten gmach ma za sobą taką przeszłość! Za moich czasów budynek nazywano " Dom pod sedesami ", bo rzeczywiście fronton nasuwał pewne skojarzenia. Warszawa chyba słusznie nazywana była " Paryżem północy ", prawda ?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »