Informacje

11.05.2017 13:19 maksymilan i maciej m.

Ojciec i syn M. zatrzymani. W tle
gimnazjum i kurator z Karaibów

SERWISY:


Czwartkowe zatrzymania związane są z reprywatyzacją działek w centrum Warszawy. Chodzi między innymi o znane gimnazjum i działkę, na której M. zdążyli już zaprojektować wieżowiec.

W czwartek Zbigniew Ziobro ogłosił, że w związku z dziką reprywatyzacją zatrzymano osiem osób. Nie podał, o kogo chodzi. Zrobiła to dopiero Prokuratura Regionalna we Wrocławiu, która prowadzi śledztwo w tej sprawie.

Nazwiska na mapie reprywatyzacji

Na tych, którzy śledzą losy stołecznej reprywatyzacji, lista musi robić wrażenie. Wśród zatrzymanych znalazł się między innymi znany stołeczny adwokat Andrzej M. Jego nazwisko można było usłyszeć między innymi przy sprawach związanych z rodziną znanych kupców roszczeń (chociażby przy kontrowersyjnej budowie biurowca przy placu Zamkowym). To właśnie on reprezentował Macieja M. i Maksymiliana M., którzy również zostali zatrzymani w czwartek przez Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Smaczku sprawie dodaje fakt, że znaleźli się oni na Warszawskiej Mapie Reprywatyzacji przygotowanej przez Miasto Jest Nasze (gdy w organizacji był jeszcze Jan Śpiewak). Pozwali nawet byłego szefa stowarzyszenia, bo uznali, że publikacja narusza ich dobre imię. Ale ostatecznie Śpiewak wygrał w sądzie z przedsiębiorcami.

Wieżowiec przy Pałacu Kultury

Służby, które zatrzymały w czwartek dwóch panów M. oraz adwokata Andrzeja M. podały też, o jakie nieruchomości chodzi. Na pierwszy plan wybija się tu działka o przedwojennym adresie Sienna 29. To teren tuż przy Pałacu Kultury i Nauki na wysokości Siennej (pomiędzy Sala Kongresową a parkiem Świętokrzyskim). Biznesmen planował w tym miejscu 233-metrowy wieżowiec, wysoki na 60 pięter.

Na budowę wieżowca pozwala miejscowy plan zagospodarowania dla tego terenu.

Jak pisaliśmy rok temu, do Macieja M. należy jednak jedynie część działki, na której miałby stanąć budynek. W 2013 roku Hanna Gronkiewicz-Waltz wydała zgodę na sprzedaż sąsiednich, zbyt małych do samodzielnej zabudowy, miejskich działek. Ale się z tego wycofała.

Bardzo podobna sytuacją dotyczyła działki pod dawnym adresem Chmielna 70, po drugiej stronie Sali Kongresowej.

Budynek po gimnazjum

Kolejny adres, w związku z którym doszło do czwartkowy zatrzymań, to Twarda 8/10. Tam stoi budynek gimnazjum. Pusty. W ubiegłym roku uczniowie wyprowadzili się stąd do wyremontowanej siedziby przy ulicy Żywnego 25 na Mokotowie, bo znaleźli się spadkobiercy nieruchomości przy Twardej. Urzędnicy podkreślali, że będą musieli zwrócić część działki. Wszystko działo się w atmosferze protestów niezadowolonych rodziców i ich dzieci.

Jak pisaliśmy w październiku 2016 roku, o teren zabiegał właśnie Maciej M. Decyzja zwrotowa została wydana, ale ratusz wstrzymał podpisanie aktu notarialnego przekazującego działkę. Wszystko dlatego, że w sprawie nastąpił nieoczekiwany zwrot. Urzędnicy ratusza odnaleźli w Brazylii jednego z zaginionych spadkobierców przedwojennych właścicieli części nieruchomości przy Twardej, którym kilka lat temu wypłacono już odszkodowanie.

Kurator z Karaibów

Zatrzymania dotyczą także nieruchomości przy ulicy Królewskiej 39. Sprawę tego adresu opisywała "Gazeta Stołeczna". To działka o powierzchni 460 m kw. w ścisłym centrum. Przed wojną stała tu kamienica, a po 1945 roku grunt przejęło państwo dekretem Bieruta. Przez długie lata mieściły się tu pawilony, a kilka lat temu rozebrano je na polecenie władz Śródmieścia.

Maciej M. zainteresował się tym fragmentem. Jak podała "Stołeczna", nie mógł odnaleźć wszystkich dawnych właścicieli lub spadkobierców, ale zastąpili ich kuratorzy spadków. W gazecie czytamy, że jednym z nich był S. Bartlett, pochodzący z państwa Saint Kitts i Nevis - raju podatkowego na wyspach Morza Karaibskiego. Kurator zza oceanu wyznaczył pełnomocnika w Warszawie - mecenasa Andrzeja M. Ten przyznał, że Bartletta nie zna, a pełnomocnictwo od niego dostał pocztą. Uznali je prawnicy Samorządowego Kolegium Odwoławczego, którzy wydali decyzję otwierającą drogę do zwrotu nieruchomości.

Maksymilian M. poprosił polskich kuratorów o zgodę na zniesienie wspólności praw i roszczeń do działki. Sądy na to przystały. M. odkupił więc od kuratorów roszczenia, którymi opiekowali się w imieniu nieznanych spadkobierców.

Miał być podpisany akt notarialny, ale pojawił się Hubert Kosiński, pełnomocnik spadkobiercy Ryszarda Mossina, żołnierza 2. Korpusu, dziennikarza BBC. Miał niewielki udział w działce przy Królewskiej, podobnie jak jego brat i matka. Gdy dowiedział się, ze działka jest zwrócona, napisał do prezydent stolicy. Szykowano już akt notarialny, ale prawnicy SKO unieważnili własną decyzję.

Jak podała prokuratura, wartość szkód w tym śledztwie oceniana jest wstępnie na ponad 46 milionów złotych, choć prawdopodobnie jest znacznie wyższa i będzie jeszcze weryfikowana przez biegłych rzeczoznawców powołanych przez prokuraturę.

ran/pm/jb

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.06.2017 20:57 ~ola

  A udział sędziów, którzy ustanawiali kuratorów dla 130 letnich właścicieli??

 • Bunia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.05.2017 10:51 ~Bunia

  Do pierdla na długie lata i KONFISKATA majątku !!!! łącznie z darowiznami dla członków rodziny!!!

 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.05.2017 03:28 ~nick

  I jeszcze Kazimierzowska 34. To też wymaga gruntownego wyjaśnienia.

 • ika

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.05.2017 19:26 ~ika

  juz widac dlaczego przestepcza PO bała sie dojscia PIS do władzy.

 • Koi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.05.2017 18:31 ~Koi

  Prosze o sprawdzenie nabycia działki w Warszawie przy Al Solidarnosci 60 b

 • Ziebrowicz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.05.2017 17:55 ~Ziebrowicz

  Jestem za przywróceniem KS dla przestepców finansowych i bandziorów.

 • borgio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.05.2017 17:29 ~borgio

  Mam nadzieję, że prokuratura nie zapomnina o jeszcze jednym "bohaterze" reprywatyzacji - panu antykwariuszu Marku M. (m.in. sprawa Jolanty Brzeskiej). Też sobie nieźle poczynał..

 • alejaja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.05.2017 17:14 ~alejaja

  Zaciska się pętla nad zorganizowaną grupą przestępczą wydającą sobie i znajomym nie swoje nieruchomości. Czas na zatrzymania najważniejszych urzędników ratusza i SKO oraz "łatwowiernych" sędziów.

 • Szczerbiec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.05.2017 16:24 ~Szczerbiec

  aresztowanie~aresztowanie

  Kiedy aresztowanie pani HGW ???

  Miejmy nadzieję,że możliwie jak najszybciej.

 • facepalm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.05.2017 14:59 ~facepalm

  śpiewak i MJN baaardzo długo męczyli się żeby w końcu ktoś tym się zainteresował ale do tej pory zamiatali wszystko pod dywan. Teraz w końcu przyszła kryska na matyska.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »