Informacje

28.07.2012 18:55 inicjatywa muzeum powstania

Ogromne graffiti w hołdzie
63 warszawiakom

SERWISY:

Kilkadziesiąt osób zabrało się w sobotę za malowanie powstańczego graffiti na powierzchni ponad 400 mkw. Najlepsi polscy streetartowcy wspólnie z mieszkańcami stolicy chcą oddać w ten sposób hołd zapomnianym mieszkańcom z czasów Powstania Warszawskiego. Wieczorem koncert "Morowe Panny".

Wspólnym malowaniem graffiti rozpoczęły się w sobotę się obchody 68. rocznicy Powstania Warszawskiego.

- Ci ludzie powstanowili namalować 63 postacie, osób które walczyły nie z z bronią w ręku, ale własnym talentem, zaangażowaniem, pasją - mówi dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, Jan Ołdakowski.

- Pamiętamy o tych, którzy walczyli z bronią w ręku, ale nie zwracamy uwagi na artystów. A trzeba pamiętać, że podczas powstania normalnie funkcjonowało państwo polskie - zwracała uwagę Katarzyna Grabowska, organizatorka jamu graffiti z ramienia MPW.

Kolorowe obrazy powstawały w sobotę na murze okalającym budowę u zbiegu ulicy Siedmiogrodzkiej i Karolkowej. Pieczę nad całą inicjatywą ma Grzegorz "Forin" Piwnicki. Od prawie 20 lat tworzy instalacje i murale. Zajmuje się też projektowaniem.

"63 dni Powstania Warszawskiego"

Na projekt składają się 63 nieznane szerzej opowieści o Warszawie z 1944 roku. Historie muzyków, plastyków, aktorów, architektów, poetów i pisarzy. Ludzi, których dzieła przetrwały, ale o ich twarzach już zapomniano.

Wieczorem koncert

Jeszcze w sobotę muzeum zaprasza na koncert Morowe Panny. O godz. 20.00, w Parku Wolności wystąpią: Anita Lipnicka, Paulina Przybysz, Katarzyna Groniec, Halina Mlynkova, Jadwiga Basińska, Anna Brachaczek, Lilu, Marika, Mona, Paresłów.

Bilety na koncert "Morowe Panny" z cyklu "Pamiętamy '44", w ramach 68. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego można kupić przed koncertem przy wejściu do Parku Wolności. Cena: 10 zł.

WIĘCEJ O OBCHODACH POWSTAŃCZYCH

bf/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • jeden z malujących

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.07.2012 10:08 ~jeden z…

  astrowiktor~astrowiktor

  Okropne a nie ogromne. Tylko 3 czy 4 obrazki są w miarę poprawnym rzemiosłem. Poza tym, "najlepsi polscy stritartowcy" wygenerowali tylko 27 postaci w hołdzie (w tym 3 niemieckie czołgi, dwie odcięte ręce i kilka tagów). Skrócili łobuzy powstanie o 36 dni! Wstyd i chała.
  Pewnie w przyszłym roku będzie jeszcze bardziej ogromne graffiti, jeszcze więcej gry miejskiej, panien morowych i na wrotkach rajdów. Chwała!


  A jakieś polskie czołgi brały udział w Powstaniu? Czy tylko te niemieckie zdobyczne?

  ps...sciana nie jest skończona, pamiętajcie że malowali tam również amatorzy, każdy interpertował postać po swojemu

 • Wolak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.07.2012 12:49 ~Wolak

  jakaś pania z muzeum mówiła w radio, że nie jest to skończone, bo wielu artystów nie dojechało... powiedziała, że ma być skończone w przeciągu tyg - zobaczymy

 • astrowiktor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.07.2012 12:32 ~astrowiktor

  Okropne a nie ogromne. Tylko 3 czy 4 obrazki są w miarę poprawnym rzemiosłem. Poza tym, "najlepsi polscy stritartowcy" wygenerowali tylko 27 postaci w hołdzie (w tym 3 niemieckie czołgi, dwie odcięte ręce i kilka tagów). Skrócili łobuzy powstanie o 36 dni! Wstyd i chała.
  Pewnie w przyszłym roku będzie jeszcze bardziej ogromne graffiti, jeszcze więcej gry miejskiej, panien morowych i na wrotkach rajdów. Chwała!

 • tyrq

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.07.2012 10:50 ~tyrq

  A czemu niemcy nie świętują tak przez trzy dni zdobycia berlina przez rosjan ? Biorąc z nas przykład to francuzi powinni świętować rocznice bitwy pod trafalgarem a nie anglicy :-)

 • kruz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.07.2012 20:27 ~kruz

  Mogli chociaż do tego oddelegować kogoś, kto zrobiłby to ładnie i potrafi malować, a nie teraz widnieją takie gnioty na murze...

 • ooo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.07.2012 15:17 ~ooo

  @polak: albo braki w wiedzy ogólnej albo upał za duży. w sierpniu 44 getta już nie było w Warszawie.

 • polak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.07.2012 13:44 ~polak

  po co walczyli ? po to żeby teraz sprzedano wszystko niemiecko-izraelskim firmom zarejestrowanym w paryżu. gronkiewiczowa bawi się i śmieje ze zgineli prawdziwi warszawiacy. żydki w geccie się bawili wtedy jak polacy z patykami na czołgi szli. to niebyło mądre.wysłal byś teraz swoje dziecko 5 letnie na krashtest jakiegoś samochodu ? tak to można porównać. to było dzieciobójstwo.

 • AZ31ZNAKOW

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.07.2012 12:01 ~AZ31ZNAKOW


  lolo~lolo

  a kto upamietni moja rodzine i milion cywilnych mieszkancow, zamordowana przez bora-komorowskiego i jego chorych dowodcow ?
  jaro~jaro


  Kolego!
  Po pierwsze to 250 tysięcy cywilów. Po drugie Twoja rodzina w tym czasie mieszkała pod Radomiem. Pomyliło Ci się z moją rodziną, która mieszkała na Żoliborzu i na Woli. Wszyscy mężczyźni walczyli w Powstaniu Warszawskim.

  Kolego ~jaro - lolo pisze o CYWILACH, nie o żołnierzach walczących w Powstaniu. Tych ostatnich zginęło 15 tys. I dlatego trzeba się nad tym zastanowić i nie pozwolić, żeby o tym zapomniano. Warszawa była zniszczona "do zera" właśnie z powodu obu Powstań. Inne miasta Polski jakoś nie za bardzo ucierpiały. I zgadzama się ~lolo - Wieczna chwała bohaterom, ale dowódcy a przede wszystkim decydenci polityczni do rozliczenia.

 • mokotowianinL

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.07.2012 11:52 ~mokotowianinL

  o jakich milionach mówisz "znawco" historii? zacytuję dane: "W 1939 r. stolica Polski liczyła 1.289.000 mieszkańców, w tym około 32% Żydów". "Mimo tak ogromnej przewagi militarnej, wojska niemieckie poniosły ogromne, blisko 50% straty: 10.000 poległych, 7.000 zaginionych, 9.000 rannych. Straty własne powstańców wyniosły: 16.000 - 18.000 poległych, 26.000 rannych, około 150.000 zabitych i pomordowanych osób cywilnych", "Oto mamy zestawione straty poniesione w toku wojny przez ludność Warszawy:

  Wrzesień 1939 20 000
  Egzekucje i mordy 82 000
  Zagłada Żydów latem 1942 310 000
  Zagłada Żydów wiosną 1943 60 000
  Powstańcze wojsko 16 000
  Berlingowcy 4000
  Powstańcza ludność cywilna min. 150 000
  Zgony w obozach koncentracyjnych 45 000 (w tym ofiary wśród deportowanych po upadku powstania)
  Zgony na robotach przymusowych w Rzeszy 52 000 (w tym ofiary wśród deportowanych po upadku powstania)

  Razem: 739 000 (369 000 Polaków), w tym w Powstaniu min. 170 000 plus część z około 100 000 Warszawiaków zmarłych w obozach koncentracyjnych i na robotach w czasie całej okupacji a deportowanych po upadku Powstania". Po pierwsze primo jakbyć choć trochę liznął historii to byś się wysilił i poszukał danych no ale po co, lepiej pisać bzdury, po drugie primo jakby Twoja rodzina walczyła z okupantem jak moja babcia (była łączniczką i przeżyła Powstanie) to byś nie pisał bzdur tylko byłbyś dumny z tego że potrafili przeciwstawić się okupantowi. Także troszkę pokory dyskopolowcu

  lolo~lolo

  a kto upamietni moja rodzine i milion cywilnych mieszkancow, zamordowana przez bora-komorowskiego i jego chorych dowodcow ?

 • pzk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.07.2012 11:38 ~pzk

  hehehe - kacapy z niemcami mają niezłą polewkę jak czytają te wasze napinki i rozkminki okolicznosciowe. czy legia to komuchy czy polonii nie ma w Warszawie. ogarnijta sie - możecie się nie lubić ale nie rżnijcie głupa. moja mama zawsze mi mówiła - gdzie się polacy kłócą tam się niemcy i ruskie cieszą.
  Warszawiak ze Lwowa

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »