Informacje

06.03.2014 13:10 Warszawa uhonoruje Mazowieckiego i Karskiego

Ogród Sprawiedliwych
powstanie na Woli

SERWISY:

Marek Edelman, Magdalena Grodzka-Gużkowska, Jan Karski, Antonia Locatelli, Tadeusz Mazowiecki i Anna Politkowska zostaną upamiętnieni w Ogrodzie Sprawiedliwych w Warszawie. Ogród powstanie na Woli. Ma honorować osoby sprzeciwiające się totalitaryzmom i masowym zbrodniom.

Otwarcie ogrodu nastąpi 5 czerwca i będzie towarzyszyć tegorocznym obchodom Święta Wolności w 25. rocznicę zwycięstwa nad komunizmem.

Sprawiedliwi

O wyborze miejsca i pierwszych osób, które mają być w nim upamiętnione poinformował w czwartek prezes Ośrodka Karta Zbigniew Gluza, który przewodniczy Komitetowi Ogrodu Sprawiedliwych w Warszawie.

- Polsce potrzebni są Sprawiedliwi, którzy uosabiają proces sprzeciwu wobec totalitaryzmów i wszystkich ludobójstw współczesnych - powiedział PAP Gluza. Podkreślił, że godne uczczenie ludzi, którzy potrafili sprzeciwiać się systemowemu złu, jest niezbędne w życiu publicznym.  - To ważne zwłaszcza w naszej części Europy, co widać współcześnie w kontekście Rosji i Ukrainy - dodał.

Komitet wybrał sześć osób, które jako pierwsze zostaną uhonorowane w Ogrodzie Sprawiedliwych. Będą to: Jan Karski - legendarny kurier i emisariusz Polskiego Państwa Podziemnego, który podczas II wojny informował Zachód o Holokauście, Marek Edelman - jeden z przywódców powstania w warszawskim getcie, lekarz kardiolog i działacz opozycji demokratycznej w PRL oraz Tadeusz Mazowiecki - pierwszy niekomunistyczny premier po II wojnie światowej, w PRL działacz opozycji, w latach 90. wysłannik ONZ na Bałkanach. Mazowiecki był też przewodniczącym polskiego Komitetu Honorowego Europejskiego Dnia Pamięci o Sprawiedliwych.

Miejscem w Ogrodzie Sprawiedliwych uhonorowane również będą: Anna Politkowska - rosyjska dziennikarka, znana z krytycznego stosunku do administracji prezydenta Rosji Władimira Putina oraz wojny w Czeczenii, Magdalena Grodzka-Gużkowska - działaczka Rady Pomocy Żydom "Żegota", współpracowniczka Ireny Sendler, która w czasie wojny pomagała ukrywającym się Żydom i organizowała ratowanie żydowskich dzieci, Antonia Locatelli, włoska zakonnica, która przeciwdziałała ludobójstwu w Rwandzie.

W kolejnych latach, co roku upamiętniane będą trzy osoby.

Ogród na Woli

Warszawski Ogród Sprawiedliwych będzie znajdował się na skwerze Generała Jana Jura-Gorzechowskiego na warszawskiej Woli. Informacje o czynach osób uznanych za Sprawiedliwe zostaną wyryte na granitowych obeliskach. Wzorcem dla warszawskiego ogrodu będzie ogród w Mediolanie, w którym sadzone są drzewka, a przy każdym z nich umieszczony jest kamień. Znajduje się na nim imię i nazwisko osoby, która została upamiętniona oraz informacje, za jaki czyn ją uhonorowano. Pierwszy Ogród Sprawiedliwych powstał w Jerozolimie, założony przez Mosze Bejskiego, by oddać hołd ludziom, którzy pomagali Żydom w czasie Holokaustu.

To będzie otwarcie pierwszego w Polsce, a drugiego w Europie Ogrodu Sprawiedliwych - zaznaczyła w czwartek prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.  - Warszawa jest szczególnym miejscem ze względu na jej historię, wielu ludzi, Sprawiedliwych, musiało tutaj przeciwstawiać się totalitaryzmom - dodała.

Pojęcie Sprawiedliwego użyte po raz pierwszy przez izraelski Instytut Yad Vashem - jak przekonują pomysłodawcy przedsięwzięcia - nabrało uniwersalnego wymiaru.  - Tytuł, święto oraz upamiętniające Sprawiedliwych ogrody służą honorowaniu nie tylko Sprawiedliwych uznanych przez Yad Vashem, ale wszystkich, którzy w obliczu totalitaryzmu i ludobójstwa mieli odwagę bronić godności człowieka, pomagać ofiarom, czy występować w obronie prawdy - podkreślają. Dodają, że definicja ta obejmuje Sprawiedliwych spod wszystkich szerokości geograficznych, którzy swoich czynów dokonali w XX i XXI wieku.

Pomnik Pileckiego na Żoliborzu

W czwartek podjęto również decyzję o lokalizacji pomnika innego bohaterskiego Polaka - Witolda Pileckiego. Rada Miasta jednogłośnie uznała, że stanie on na Żoliborzu. CZYTAJ WIĘCEJ

PAP

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Margaret

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.04.2014 05:05 ~Margaret

  Ile nienawiści w Polakach

 • Mietek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.03.2014 09:02 ~Mietek

  To jest skandal. Polacy, weście sprawy w swoje ręce.

 • Polak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.03.2014 13:47 ~Polak

  Nie ogród sprawiedliwych, tylko Ogród ŻYDÓW POLSKICH (niekoniecznie) sprawiedliwych.
  Kiedy w Polsce skończymy wyróżniać naród wyznania Handlowego a zaczniemy doceniać SWOICH SPRAWIEDLIWYCH?

 • jaro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.03.2014 20:13 ~jaro

  Skład super. Brakuje tylko Perschinga z Ożarowa, Kiełbasy z Pruszkowa i Kręciłapki jagiellońskiej.

 • sandacz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.03.2014 15:38 ~sandacz

  tak, gruba kreska zapewniajaca zbrodniarzom bezkarność i luksusy, a ich ofiarom biede tez sie Mazowiecki zasłuzył. Tylko komu?

 • ika

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.03.2014 15:37 ~ika

  a nie można ogrodu przy Muzeum Żydów wybudowanych za kase podatników wbrew ich woli przez hgw z ratusza. W końcu tam ich ojczyzna.
  A stawianie wszedzie to przesada,chyba ze PO zapłaci z własnej kieszeni prywatnej , a moze w Izraelu żydzi postawią pomniki, muzea i ogrody Polakom za kase podatników żydowskich.

 • dhjrhr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.03.2014 14:52 ~dhjrhr

  Mazowiecki najbardziej sprzeciwial sie totalitaryzmowi za Stalina :) To juz sie robi cyrk.

 • Martyna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.03.2014 14:10 ~Martyna

  Dobrze by było aby był tam także tekst że jest to także pomnik dla tych co zgineli w obronie innych. Jest mnóstwo osób które były za taką działalność rozstrzelani i nie mieli rodziny która by chciała aby pamięc o nich przetrwała.

 • pffff

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.03.2014 13:40 ~pffff

  o 11:45 daliście informacje że pomnik Pileckiego stanie na Żoliborzu, teraz że na Woli, zdecydujcie się...

  A może 2 postawią? :P

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »