Informacje

06.05.2019 06:48 niekończąca się historia

Ogród Saski: pięć lat remontują toaletę. Nie udał się kolejny przetarg

SERWISY:


Nie było chętnych, a kiedy już jeden się pojawił, to chciał zbyt dużo pieniędzy. Cztery przetargi na remont toalety w Ogrodzie Saskim zakończyły się porażką. Niepozorny budynek dalej straszy wyglądem, a jedyną opcją na załatwienie pilnej potrzeby w zabytkowym parku pozostają plastikowe kabiny. Urzędnicy zapewniają, że nie składają broni.

O tej sprawie piszemy od 2014 roku, choć stojący przy skrzyżowaniu Królewskiej i Marszałkowskiej budynek, wygląda tak a nie inaczej już znacznie dłużej. Do tematu wracamy zwykle na wiosnę, w tym roku nie będzie inaczej. Tym razem pretekstu dostarczył śródmiejski radny Tomasz Piotr Woźniak. Podczas sesji rady dzielnicy zapytał, jaki los czeka popadający w ruinę obiekt. Odpowiedź nadeszła w piśmie z Zarządu Zieleni.

Cztery nieudane przetargi

Wynika z niej, że dokumentacja projektowa i pozwolenie na budowę są gotowe, ale niepowodzeniem skończyły się próby znalezienia wykonawcy remontu.

"W roku 2018 zostały ogłoszone cztery postępowania przetargowe na wybór wykonawcy robót, przy czym w żadnym z nich nie było możliwe dokonanie wyboru wykonawcy. W trzech z nich nie wpłynęła żadna oferta, w jednym oferta przewyższała środki finansowe, jakie zamawiający mógł przeznaczyć na ten cel" - czytamy w odpowiedzi udzielonej przez Krzysztofa Górnickiego, pełniącego obowiązki dyrektora Zarządu Zieleni.

Urzędnik zapewnia, że zarząd pracuje nad "optymalizacją rozwiązań wpływających na koszt realizacji inwestycji". Później ma być ogłoszony kolejny przetarg. Jeżeli uda się go rozstrzygnąć, prace będą mogły ruszyć. W odpowiedzi na pytanie radnego próżno jednak szukać jakichkolwiek terminów.

Według projektu toaleta w Ogrodzie Saskim będzie samomyjąca i samodezynfekująca. Przewidziano też pomieszczenie na kawiarnio-księgarnię.

O tym, że skala przedsięwzięcia będzie większa niż mogłoby się wydawać, informowała nas rok temu architektka Aleksandra Wasilkowska. - Projekt, wydawałoby się, malutki - kilka metrów kwadratowych - a dokumentów i technologii jak do dużego budynku. To jest operacja niemal jak przyłączenie do kanalizacji wieżowca - mówiła. - Ale jesteśmy zdeterminowani, żeby to zrobić - zapewniała.

Temat stary, ale aktualny

O toalecie piszemy od dawna. Po raz pierwszy zwróciliśmy na nią uwagę pięć lat temu. "Problem doskwiera szczególnie latem, w czasie uroczystości na placu Piłsudskiego. Gdy przy Grobie Nieznanego Żołnierza rozbrzmiewają przemówienia państwowych dostojników i melodie wojskowej orkiestry, kilkadziesiąt metrów dalej z krzaków w pośpiechu wychodzą ludzie wstydliwie podciągając spodnie" - pisaliśmy. Bo, choć w ogrodzie ustawiono kilka plastikowych toalet przenośnych, to nie wszyscy o nich wiedzą, nie każdy chce stać w kolejce, która ustawia się niekiedy do kolorowych sławojek, szczególnie w pogodne weekendy.

W 2015 roku opisaliśmy, że do remontu budynku nikt się nie poczuwa, bo choć teren należy do Zarządu Zieleni, to za toaletę odpowiadało Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania. Ale decyzją ratusza, te kompetencje przekazano dzielnicy, która raczej nie była tym zachwycona. Ostatecznie ubikacja trafiła do Zarządu Zieleni. W 2016 odnotowaliśmy, że sprawy idą w dobrym kierunku, by rok później napisać, że się skomplikowały, bo podziemne instalacje okazały się zdegradowane. W 2018 bezradnie pytaliśmy w tytule: "Ile lat potrzeba na remont toalety?" I zwracaliśmy uwagę, że wraz z pojawieniem się pomników Lecha Kaczyńskiego i ofiar katastrofy smoleńskiej w Saskim przybyło turystów.

Biorąc pod uwagę ich liczbę, Zarząd Zieleni już powinien myśleć o kolejnych toaletach, bo ta jedna na skraju parku, sytuacji może nie rozwiązać.

ran/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • bombel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.05.2019 22:28 ~bombel

  A może tam po prostu zrobić zwykły kibel, a nie "super kiblo-kawiarnie"? Może zamiast wodotrysków choć raz pójść w kierunku prostej użyteczności? Nie...no przecież urzędnicy nie płacą z własnych kieszeni...jesteśmy bogaci, stać nas!

 • v2eter

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.05.2019 17:30 ~v2eter


  Piotrek~Piotrek

  Plany ambitne. Oprócz siusiu będzie można też wypić kawkę :-)
  nietak~nietak


  Ja bym wolał jednak nie pic tam siusiu ;)

  he he, ale ja też wolałbym dodatkowe "oczka" a nie ekspres do kawusi ;)

 • jsg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.05.2019 14:08 ~jsg

  Może przy okazji remontu zamiast kawy powiększyć ten budyneczek przynajmniej ze dwa razy ?

 • Grodno

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.05.2019 12:52 ~Grodno

  R83859~R83859

  Za nasza wschodnia granica, w kazdym parku miejskim jest toaleta, na kazdej stacji metra rowniez... Da sie? Da sie... Dodatkowo mozesz wejsc do kazdej kanjpy, baru itd ibskorzystac z toalety, nikt od ciebie pieniedzy nie wezmie za to...

  No, bez przesady. W takim, na przykład Grodnie na Białorusi na dworcu autobusowym toaleta jest w takim stanie, że strach wejść.

 • R83859

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.05.2019 12:26 ~R83859

  Za nasza wschodnia granica, w kazdym parku miejskim jest toaleta, na kazdej stacji metra rowniez... Da sie? Da sie... Dodatkowo mozesz wejsc do kazdej kanjpy, baru itd ibskorzystac z toalety, nikt od ciebie pieniedzy nie wezmie za to...

 • No komu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.05.2019 11:36 ~No komu

  Jeszcze pamiętam, jak podczas spaceru po Ogrodzie Saskim wpadałem tam z większym kub mniejszym interesem. Luksusów nie było, ale było dość czysto i wygodnie. Powiedzcie, komu to przeszkadzało ?

 • Kangurzyca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.05.2019 11:32 ~Kangurzyca

  vladcs~vladcs

  "architektka" brr...co to ma być za koszmarek? Architekt może oznaczać obie płcie, w języku polskim rodzaj jest gramatyczny a nie logiczny!

  " Architektka " to pewnie architekt - samica.

 • Budowla

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.05.2019 11:29 ~Budowla

  iza~iza

  dotychczas miasto było hojne przy budowie toalet !!! teraz oszczędza ?

  Za "Superkibel" nad Wisłą "Miasto" tyle zapłaciło, że wyprztykało się całkiem z forsy i straciło zapał. A propos, czy ta szacowna budowla jeszcze stoi, czy już zdążyła zgnić ?

 • waw35

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.05.2019 10:07 ~waw35

  uczniów zawodówki weźcie czy budowlanki w ramach pracy dyplomowej zrobią to za darmo ! materiał im tylko dostarczyć lub szukać sponsora nie przetargi !

 • nietak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.05.2019 08:49 ~nietak

  Piotrek~Piotrek

  Plany ambitne. Oprócz siusiu będzie można też wypić kawkę :-)


  Ja bym wolał jednak nie pic tam siusiu ;)

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »