Informacje

15.11.2010 11:24 Kamienne wstęgi okalają scenę

Ogród Muzyki za wiszącym murem

SERWISY:

Austriacki architekt Thomas Pucher zwyciężył w konkursie na projekt nowej siedziby orkiestry Sinfonia Varsovia. Dawne zabudowania SGGW przy ulicy Grochowskiej znikną w tajemniczym ogrodzie otoczonym wysokim murem, który... będzie unosił się w powietrzu.

Konkurs zakładał zaprojektowanie nie tylko sali koncertowej dla orkiestry, ale też centrum kulturalnego skupionego wokół siedziby Sinfonii Varsovii. Siedziby, na którą orkiestra czekała 25 lat. 

"Szlachetny mur"

Jednogłośną decyzją jury wygrała koncepcja austriackiej pracowni Atelier Thomas Pucher. Projekt zatytułowany "Ogród muzyki" zakłada otoczenie całego terenu unoszącym się nad ziemią murem. Za nim ukryte będą zabytkowe budynki dawnego Instytutu Weterynarii, a także ogród i unikalna sala koncertowa. Mur tworzy pozorną granicę, ale "wisząc" nad ziemią, daje dostęp do ogrodu wszystkim, którzy zechcą się tam znaleźć.

- To szansa na przywrócenie murowi jego szlachetności, uwolnienie go od złych skojarzeń – komentował wizję na gorąco Bohdan Paczowski, przewodniczący jury - To bardzo ważne miejsce, które ma stworzyć klimat dzielnicy – podkreślał Paczowski.

Kompleks przy ulicy Grochowskiej będzie pełnił kilka różnych funkcji. Ma być nie tylko miejscem prezentacji muzyki poważnej i innych gatunków sztuki, ale też przestrzenią dla spędzania wolnego czasu, w której znajdą się multiteka, kawiarnia czy restauracja. - Będzie to miejsce otwarte dla ludzi i równocześnie miejsce pracy orkiestry – wyjaśniał Paczowski. 

"Być w środku muzyki"

W projekcie samej sali zastosowano innowacyjne rozwiązania. Jest połączeniem dwóch rodzajów rozwiązań konstrukcyjnych stosowanych przy tworzeniu obiektów koncertowych: klasycznej prostokątnej sali i sali typu "winnica".

- Uzyskaliśmy w ten sposób salę koncertową, jakiej nie ma nigdzie indziej – zachwalał członek jury Eckhard Kahle, fizyk i akustyk.

Rzędy miejsc dla słuchaczy wiją się dookoła sali jak wstęgi, które gdzieniegdzie się stykają, innym razem się rozchodzą. Orkiestra jest doskonale widoczna ze wszystkich miejsc. Takie rozwiązanie pozwala łączyć efekt "bycia w środku muzyki" z nienaganną akustyką. - W każdym miejscu widowni będzie można usłyszeć wysokiej jakości dźwięk – zapewniał Eckhard Kahle. 

Konkurs szansą na promocję

W konkursie wystartowało aż 349 pracowni z 46 krajów. - Zainteresowanie konkursem projektantów z tak wielu krajów to najlepsza promocja dla Warszawy – ocenił dyrektor orkiestry Janusz Marynowski.

Ostatecznie złożono 137 prac, które zakwalifikowano do I etapu konkursu. W jury konkursu zasiadali polscy i zagraniczni architekci, akustycy, konserwatorzy zabytków oraz muzycy orkiestry Sinfonia Varsovia.

Do drugiego etapu jury wybrało 10 projektów. Oprócz pierwszej nagrody, przyznano również 3 równorzędne II nagrody oraz 6 wyróżnień. Pula nagród wynosiła 556 tysięcy złotych.

Prawy brzeg kultury

Zwycięska koncepcja, która będzie realizowana przy Grochowskiej stanowi element szerszego projektu rozwijania oferty kulturalnej po prawej stronie Wisły.

- Praga ma być miejscem, w którym zechcemy się zatrzymać – podkreślała podczas konferencji towarzyszącej ogłoszeniu wyników konkursu prezydent miasta Hana Gronkiewicz-Waltz.

Siedziba orkiestry Sinfonia Varsovia dołączy do takich miejsc, jak powstające Muzeum Warszawskiej Pragi, Park Rzeźby na Bródnie, zmodernizowany Teatr Powszechny czy Centrum Promocji Kultury przy ul. Podskarbińskiej.

Własna siedziba po 25 latach

Zabytkowy budynek weterynarii na Grochowie wykupiło miasto. Musiało skorzystać z prawa pierwokupu, bo na teren dawnego Instytutu Weterynaryjnego przy Grochowskiej miała ochotę m.in. Wyższa Szkoła Handlu i Finansów Międzynarodowych. SGGW - poprzedni właściciel kompleksu - miała już nawet podpisaną umowę przedwstępną sprzedaży. Ostatecznie w marcu 2009 roku miasto wykupiło obiekt za 15 mln złotych, przeznaczając go dla Sinfonii Varsovii.

Tym samym najlepsza polska orkiestra symfoniczna, która występowała w najznakomitszych salach koncertowych na wszystkich kontynentach, po 25 latach tułaczki zyskała wreszcie własną siedzibę. 

 

Wszystkie nadesłane prace można oglądać na wystawie pokonkursowej w Sinfonia Varsovia Centrum przy ul. Grochowskiej 272.  

Wernisaż odbędzie się we wtorek, 16 listopada o godz. 19.00, a wystawa potrwa do 19 grudnia.
4 grudnia o godz. 12.00, również w SVC, odbędzie się publiczna debata pokonkursowa.

Joanna Smolińska
roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • zbizar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.09.2011 19:32 ~zbizar

  No tak projekt jest ciekawy ,Byc moze proponowany mur ,bedzie dawac lepsza akustuke dla ogrodu i koncertow ogrodowych. Tak czy inaczej to ciekawy projekt. Wreszcie cos bedzie i na Pradze Poludnie .

 • arch

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.02.2011 17:51 ~arch

  Ten dziwny mur uważam za zbędny. Po co tak zasłaniać!? Nie sądzę, żeby gdzieś sale koncertowe czy teatry były zasłonięte takim murem. Dziwaczny i pewnie nietani dodatek.

 • sawcio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.11.2010 19:52 ~sawcio

  Sinfonia Varsovia nie grała jeszcze na Antarktydzie

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »