Informacje

27.11.2013 12:39 spotkanie o godzinie 18.00

Ogród Krasińskich: koniec konsultacji.
Co z psami i zamykaniem na noc?

SERWISY:


Urzędnicy pytali warszawiaków o regulamin Ogrodu Krasińskich. Co myślą o parku mieszkańcy stolicy i na jakich zasadach będzie można z niego skorzystać, dowiemy się dziś o godzinie 18.00.

Konsultacje społeczne trwały do końca września. Podczas spotkań zbierano uwagi mieszkańców. Swoje sugestie można też było zgłaszać do ratusza pocztą elektroniczną. Teraz przyszedł czas podsumowań.

Zebrane opinie i zasady korzystania z Ogrodu Krasińskich zostaną zaprezentowane w środę o godzinie 18.00 na spotkaniu w Pałacu Rzeczpospolitej.

Czy będą zamykać?

Pomysłem, który wywołał najwięcej emocji i wokół którego rozgorzały najbardziej zacięte spory, była propozycja urzędników, żeby zamykać Ogród w godzinach 24.00 – 5.00. W projekcie regulaminu nie była wyjaśniona też kwestia spacerowania z psami. Dopuszczano wprowadzanie czworonogów na smyczy i w kagańcu.

Nierozstrzygnięta pozostawała tez kwestia dbania o park zimą. Dziś spodziewać się możemy informacji, czy alejki będą odśnieżane. Dobrą informacją, ale ze względu na aurę niestety dopiero na przyszły rok, jest zapis w regulaminie pozwalający na leżenie i piknikowanie na trawnikach. Z pominięciem oczywiście rabat.

Powstała tez propozycja, aby od strony ul. Świętojerskiej powstała strefa przyrodnicza: byłaby oazą dla ptaków czy jeży. Pełniłaby też funkcję edukacyjną.

Trzy tygodnie temu spacerowicze weszli w odnowione alejki po południowej powojennej stronie Ogrodu, od strony ulicy Długiej. Rósł też okalający Ogród płot. Ma on nawiązywać do historycznego pierwowzoru.

Cały park ma zostać otwarty na początku przyszłego roku.

Część Ogrodu tuż przed otwarciem:

Konsultacje fasadowe

Z walki nie rezygnuje Karol el Kashif, który zaangażował się w spór o wycinkę drzew w czasie rewitalizacji ogrodu. Przeprowadzone konsultacje społeczne nazywa "fasadowymi". Podpisał się pod listem do ambasadora Norwegii, który to kraj wspiera finansowo konsultacje.

W liście zarzuca, że urzędnicy pytali już mieszkańców o zdanie na początku 2011 roku i "większość osób chciała Ogrodu otwartego dla wszystkich, bez wykluczania kogokolwiek". Wytykają, że "władze dzielnicy próbują forsować za wszelką cenę swoją wizję Ogrodu Krasińskich, nie licząc się z opinią mieszkanek i mieszkańców, ignorując wyniki konsultacji społecznych i nie bacząc na to, że w ten sposób podważają zaufanie obywatelek i obywateli do idei konsultacji społecznych".

Sygnatariusze listu pytają ambasadora, czy pieniądze na przeprowadzenie kolejnych konsultacji społecznych w sprawie rewaloryzacji Ogrodu Krasińskich, zostały wydane zgodnie z celami norweskiego programu współfinansowania.

Pod listem podpisali się również: Ewa Sufin-Jacquemart, prezeska Fundacji Strefa Zieleni, Marcelina Zawisza i Marek Matczak, przewodniczący warszawskiego koła Zielonych, Marcin Budzyński, Zielona Moc - Ogród Krasińskich, Jan Śpiewak, Miasto Jest Nasze, Joanna Mazgajska, Towarzystwo Ochrony Herpetofauny Tryton, Bogumił Kolmasiuk, Ostra Zieleń, Beata Walkiewicz, Stowarzyszenia Mieszkańców Domków Fińskich Jazdów, Andrzej Dołecki, Wolne Konopie.

Kontrowersyjna rewitalizacja

Rewitalizacja Ogrodu Krasińskich dla wielu mieszkańców Warszawy wiązała się z dużymi kontrowersjami. Uważali, że konsultacje były źle przeprowadzone, w efekcie czego w ramach prac z parku zniknęło ponad 300 drzew, co wywołało protest części mieszkańców.

Spotkali się w ogrodzie i zapalili znicze na pozostałościach wyciętych drzew. Do akcji włączył się też aktor Olgierd Łukaszewicz, który złożył do prokuratury wniosek w sprawie wycinki.
Protestujący złożyli też pismo do generalnego konserwatora zabytków w sprawie wycinki i prowadzonych w parku prac. Modernizacji bronili z kolei projektanci oraz Zarząd Terenów Publicznych. Tłumaczyli, że wycinane są głównie drzewa chore.

Otwarcie placu zabaw:

wp/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • GNT

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.11.2013 18:48 ~GNT

  Wszędzie ma być miejsce dla barbarii pokładającej się na nieswoich trawnikach i potrzebującej nieswojej ziemi na którą mógłby narobić ich pies. Jeszcze najlepiej bez płotów, żeby można było zrobić flaszkę pod osłoną nocy. A potem narzekanie, że w Warszawie brud i nie ma miejsc, które można pokazać obcokrajowcom.

 • Warszafski_dysc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.11.2013 17:52 ~Warszafski_dysc

  Psy tak, ale NA SMYCZY I W KAGAŃCU!

 • karol el kashif

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.11.2013 17:23 ~karol el kashif

  początek listu:
  Szanowny Panie Ambasadorze,

  Z wielkim zdziwieniem odkryliśmy, że część fasadowych konsultacji społecznych w sprawie rewaloryzacji Ogrodu Krasińskich, podczas których zatajono przed mieszkańcami i mieszkankami Warszawy rzeczywistą skalę wycinki drzew w tym parku (wycięto ich aż 505!), finansowało Królestwo Norwegii w ramach funduszy norweskich („Norway Grants”).
  Konsultacje społeczne prowadzono na „stronie platformy internetowej do konsultacji społecznych” w okresie od 18.02 do 11.03.2011 roku, gdzie można było zgłaszać swoje uwagi on-line.
  To oznacza, że za pieniądze norweskich podatniczek i podatników przeprowadzono „konsultacje społeczne” wycinki 505 drzew w parku, który liczył 1247 drzew. Jak to określił prof. Marcin Ryszkiewicz z Muzeum Ziemi PAN: „Barbarzyńcy weszli do ogrodu”.

 • Karol el Kashif

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.11.2013 17:22 ~Karol el Kashif

  Ewa Sufin-Jacquemart, prezeska Fundacji Strefa Zieleni;
  Marcelina Zawisza i Marek Matczak, przewodniczący warszawskiego koła Zielonych;
  Karol el Kashif, grupa Zielona Moc;
  Jan Śpiewak, Miasto Jest Nasze;
  Marcin Budzyński, Stowarzyszenie na rzecz Krajobrazu Kulturowego, Zrzeszenie Studentów Polskich UW;
  Joanna Mazgajska, Towarzystwo Ochrony Herpetofauny Tryton.

 • sierściuch

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.11.2013 17:19 ~sierściuch

  każdy kto nie zbiera kału swojego psa,1000zł mandatu

 • Marian

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.11.2013 16:50 ~Marian

  Nie dla psiarzy

 • kok

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.11.2013 16:19 ~kok

  yeti~yeti

  to jest park ? a gdzie są drzewa ? tam wszędzie budynki prześwitują pomiędzy kikutami pozostawionych drzew a zieleni zero

  byłeś(aś?) tam? Przecież i tak jest masa drzew.
  To park, nie las.

 • Marne widoki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.11.2013 16:10 ~Marne widoki

  yeti~yeti

  to jest park ? a gdzie są drzewa ? tam wszędzie budynki prześwitują pomiędzy kikutami pozostawionych drzew a zieleni zero

  Te 300 sztuk drzew usunięto, bo były tak strasznie chore, że zasłaniały ogrodzenie, a przecież trzeba wiedzieć, co się dzieje za płotem.

 • ggg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.11.2013 15:49 ~ggg

  yeti~yeti

  to jest park ? a gdzie są drzewa ? tam wszędzie budynki prześwitują pomiędzy kikutami pozostawionych drzew a zieleni zero


  OGRÓD Krasińskich.

 • sdf

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.11.2013 15:48 ~sdf

  Lopez~Lopez

  żadnych psów, żadnych emerytów, żadnych drących się dzieci!!

  To w takim razie kto ?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »