Informacje

08.10.2014 19:18 do trzech razy sztuka

Ogłosili przetarg na budowę Szpitala Południowego

SERWISY:

Na wiosnę przyszłego roku ruszy budowa Szpitala Południowego. W środę ratusz ogłosił przetarg na budowę lecznicy, która w głównej mierze będzie obsługiwać pacjentów z Ursynowa i Wilanowa.

- Od kiedy zaczął powstawać Ursynów, wiadomo było, że w południowych dzielnicach Warszawy potrzebny jest szpital. Najbliższy, na Mokotowie przy Madalińskiego, jest placówką wysoko specjalistyczną, natomiast szpital Południowy będzie posiadał wszystkie najpotrzebniejsze oddziały – powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Lecznica będzie zlokalizowana na działce u zbiegu ulic Pileckiego i Indiry Gandhi. Szpital będzie się składał z trzech budynku. We wszystkich budynkach będzie miejsce dla 288 pacjentów.

W budynku A znajdzie się izba przyjęć, przychodnia przyszpitalna, laboratoria, oddziały położniczy i chirurgii ogólnej oraz lądowisko dla helikopterów. W budynku B skorzystamy z pomocy między innymi na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym czy oddziałach ginekologii, intensywnej terapii i chorób wewnętrznych. Na jednym z pięter będzie również blok operacyjny. W ostatnim budynku zaplanowano pomieszczenia dla pracowników, bank krwi, pracownię endoskopową, aptekę czy oddziały dziecięcy i psychiatrii.

Według ratusza zakończenie budowy planowane jest na 2018 rok.

Do trzech razy sztuka

 

Powstanie szpitala przy Centrum Onkologii planował jeszcze Kazimierz Marcinkiewicz, gdy rządził Warszawą jako tymczasowy komisarz w 2006 roku. Zgodnie z obietnicami Gronkiewicz-Waltz z kampanii z 2006 roku, szpital miał zostać oddany do użytku w 2011 roku. Obietnicy tej nie udało się wówczas spełnić.

Szpital na Ursynowie w programie wyborczym Gronkiewicz-Waltz po raz drugi pojawił się w kampanii 2010 roku. Wtedy jako termin oddania placówki do użytku pacjentów - podano 2015 rok.

Dlaczego budowa przeciąga się tyle lat, a inwestycja pojawia się w programie wyborczym trzeci raz z rzędu?

Początkowo był problem z lokalizacją placówki, potem z władzami ursynowskiego Centrum Onkologii, które uważały, że szpital ograniczy możliwość rozbudowy ich centrum.

bf/ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Pragman

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.11.2014 16:11 ~Pragman

  "Dogonimi Paryż , Berlin , Wieden".
  A może od razu przegonimy?

 • RCR

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.10.2014 20:37 ~RCR

  Jasne, szpital miejski jest potrzebny, tylko skąd wziąć pieniądze, by jako-tako funkcjonował? Może niech o tym HGW pomyśli. Przecież te szpitale, które są, najczęściej nie dociągają do nowego roku z finansami, i często w połowie roku nie stać ich na przyjmowanie i leczenie chorych. Wybudujemy ogromnym nakładem pieniędzy kolejną placówkę, w której chorzy będą musieli za większość zabiegów płacić, za bandaże, za strzykawki, że o jedzeniu lepiej nie mówić. Kolejna fabryka leczenia ludzi.

 • stop

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.10.2014 11:00 ~stop

  Przed poprzednimi wyborami też się o tym mówiło a przez tyle czasu nic się zrobiło

 • Hamond

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.10.2014 23:14 ~Hamond

  No tak... Pani prezydent wie co dobre... Ale naszą partią jest Warszawa!

 • Anula

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.10.2014 23:08 ~Anula

  W końcu! Bardzo dobra informacja, cieszę się że na obrzeżach Warszawy powstają takie inwestycje, w końcu nie trzeba będzie jeździć na drugi koniec Warszawy, tak samo jak teraz muszę z Wilanowa jeździć do innych dzielnic żeby zrobić jakieś większe zakupy czy do kina bo nie ma takiego kompleksowego miejsca żeby wszystko załatwić za jednym razem. Dobrze, że mają pobudować nam tą galerię wilanowską, zawsze jednak sporo czasu będzie można zaoszczędzić.

 • tysia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.10.2014 23:04 ~tysia

  Uwielbiam ten moment, kiedy przychodzi temat wyborów i obecni prezydentowie(?) i burmistrzowie(?) zaczynają robić inwestycje i inne tego typu rzeczy.. i to ZAWSZE przed wyborami, jakby całą kadencje zajmowali się czymś ważniejszym.. tak też jest z naszą pani prezydent.. no w sumie jak mogło być inaczej.. ? Lepiej na koniec zabłysnąć i zamydlić jeszcze raz (chyba już 4) oczy.. Ludzie! OGARNIJCIE SIĘ! ta bufeciarka niech już idzie na emeryturke, i da nam odpocząć! Głosujmy na Sasina, mądrego człowieka, który planuje rzeczy zgodne z jego możliwościami, koniec z Gronkiewicz!

 • Tomek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.10.2014 14:45 ~Tomek

  Warszawiak~Warszawiak

  Drodzy Panowie i Panie Radni Warszawy nie życze wam i nikomu z waszych bliskich by trafił do szpitala onkolicznego w Warszawie chodż jest on nie tylko dla Warszawiaków tam leczą się ludzie z CAŁEJ Polski czy ktoś był w przychodni dla pierwszo razowych czy siedział na tych kresłach czy czekał do kibelka tym któży nie byli jeden słownie jeden .Mimo odania lekarzy tego nic nie zmieni tylko budowa nowej przychodni i izby przyjęć .a teraz na pewno nie będze to możliwe ,wiadomo że każdy chce żyć i zniesie wszystko raka i trudność panujące w szpitalu byle jeszcze jedna szansa .Chemia na korytarzu czemu nie byle żyć .Pani Prezydent proszę to zobaczyć wsiąść w Metyro dojechać do stacji Imielin potem autobus 179 i przyjść nie jako VIP tylko człowiet z ulicy


  Polecam słownik, a także prace nad gramatyką bo naprawdę ciężko jest zrozumieć to co Pan piszę.
  Pozdrawiam

 • Lipszyc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.10.2014 14:37 ~Lipszyc

  Dumny_LOP~Dumny_LOP

  cyt. "lecznicy, która w [głównej] mierze będzie obsługiwać pacjentów z Ursynowa i Wilanowa." Przeciez lecznictwo publiczne jest NIE JEST w Polsce rejonizowane. Dlaczego ja, tak wyszydzany słój z małej lubelskiej wsi, nie miałbym wstepu do tej placówki, skoro mam opłacane składki na NFZ?


  Bo nie ma rejonizacji ale jest podział na regionalne NFZ, jak jesteś z MAzowsza to nieważne gdzie przyjdziesz leczysz się jak u siebie. Drogi słoju albo mieszkasz w Warszawie i płacisz tu podatki albo tylko tu pracujesz a wszystko wysyłasz do siebie do domu - coś za coś.

 • Ania

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.10.2014 14:33 ~Ania

  kim~kim

  WYBORY WYBORY WYBORY odgrzewany kotlet! Co kampania bufetowej to wraca ten szpital jak bumerang! Aż tak ludzie są naiwni???


  nie są aż tak, dlatego PO nie rządzi na Ursynowie (nie dotyczy inwestycji prywatnych wspieranych z Ratusza).

 • dgd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.10.2014 12:05 ~dgd

  co wybory obiecują i co wybory ich media podają ta wiadomość że w przyszłym roku ruszy budowa... N kłamia jak zawsze...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »