Informacje

26.01.2019 17:43 trafi do warszawskich szkół

"Ogień jest czymś dobrym, jeśli jest ujarzmiony". Film ku przestrodze

SERWISY:

Jak zachować się, gdy w naszym domu wybuchnie pożar? Co zrobić, żeby zapobiec takim sytuacjom? Dowiedzą się tego warszawscy uczniowie, którzy podczas profilaktycznych lekcji obejrzą film edukacyjny "Pożar".

Premierowy pokaz filmu odbył się w piątek w Centrum Edukacji i Historii Warszawskiej Straży Pożarnej. Strażacy zaprosili na niego uczniów stołecznej szkoły podstawowej numer 258.

Produkcja powstała z myślą o najmłodszych, by uświadomić im, jak powinni zachować się w sytuacji kryzysowej. Posłuży jako narzędzie prewencji przeciwpożarowej uczniom szkół podstawowych i ponadpodstawowych. - Chcieliśmy mieć pewność, że film będzie służył edukacji  - powiedział zastępca dyrektora Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Marek Kujawa.

Szkoły dostaną film bezpłatnie

Uczniowie zobaczą przykładowe sytuacje, z którymi stykamy się w domu wykonując codzienne czynności, mogące stanowić potencjalne zagrożenie pożarem. Gaszenie płonącego oleju wodą, zasłanianie przewodów wentylacyjnych czy przeciążanie instalacji elektrycznej zostały ukazane jako nagminne i zarazem naganne zachowania. - Film porusza kilka kwestii, przede wszystkim bezpieczeństwa, a bezpieczeństwo to jedna z naszych podstawowych potrzeb, zwłaszcza dziecka - powiedziała po projekcji konsultant Ośrodka Rozwoju Edukacji Iwona Konopka, która pracowała przy ocenie merytorycznej filmu.

- Zwrócę się do młodzieży, jesteście dla nas najlepszymi odbiorcami i recenzentami tego filmu - powiedział Kujawa. Produkcja wraz z ramowym scenariuszem zajęć dydaktycznych zostanie przekazana bezpłatnie do warszawskich szkół i będzie stanowić pomoc dydaktyczną podczas zajęć o bezpieczeństwie. Cały program obejmuje jedną godzinę dydaktyczną, podczas której uczniowie zostaną wprowadzeni w zagadnienia bezpieczeństwa, zapoznają się z filmem oraz będą dyskutować o prewencji i właściwych zachowaniach.

W Warszawie 400 pożarów rocznie

W Warszawie co roku dochodzi do ponad 400 pożarów, a statystki pokazują, że blisko 1/3 z nich wybucha w domach i mieszkaniach. - Film pokazuje, że w domu - czyli tam gdzie powinniśmy czuć się spokojnie i bezpiecznie - wtedy kiedy nie zachowujemy się w sposób odpowiedzialny, kiedy zabraknie nam refleksji, możemy doprowadzić do bardzo trudnych i niebezpiecznych sytuacji - podkreśliła Konopka.

- Ogień jest czymś bardzo dobrym, jeśli jest ujarzmiony, natomiast w momencie, kiedy wymyka się spod kontroli, powoduje poważne zagrożenia i spustoszenia. Staramy się to w tym krótkim filmie pokazać, na co warto zwrócić uwagę, przed czym przestrzec, co trzeba zrobić, żeby do takich sytuacji nie doszło - zaznaczył Kujawa.

Film edukacyjny "Pożar"został zrealizowany przez stołeczny ratusz we współpracy z Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej.

PAP/kk/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • greta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.01.2019 09:28 ~greta

  n00N50~n00N50

  Jest jeszcze okres Karnawału, czyli zabaw w postaci koncertów, dyskotek, prywatek i innych imprez w różnym stylu. Przypomnę jedynie sytuację z około dziesięciu lat temu. Była nocna zabawa, właśnie w okresie sylwestrowo-karnawałowym w jednym z bloków dziesięciopiętrowych na Natolinie, właśnie na ostatnim piętrze. Niestety były też alkohol i papierosy + choinka w pokoju z lamkami i iluminacja świetlna na poręczach balkonu oraz podłogi PCV w całym mieszkaniu, o meblach, kuchence gazowej i reszcie wyposażenia nie wspominając. Niestety reszta sąsiadów albo bawiła się gdzie indziej, albo mocno spała. Dopiero między 3 a 4 w nocy wdzierający się ostry smród dymu i łuna z gęstym dymem uświadomiły wielu mieszkańcom, że w sąsiednim bloku rozgrywa się istne piekło, dramat studentów i ich rodzin oraz walka o życie, przetrwanie tego żywiołu. Niestety, gdy pierwsze zastępy było słychać z oddali, było już za późno. Prośba: nigdy nie róbcie ze swoich mieszkań i korytarzy prawdziwych pułapek!  na jakiej ulicy to było?

 • Sprostowanie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2019 22:54 ~Sprostowanie

  W tekście jest delikatne przekłamanie. W warszawie rocznie dochodzi do 4000 pożarów.

 • n00N50

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2019 01:37 ~n00N50

  Jest jeszcze okres Karnawału, czyli zabaw w postaci koncertów, dyskotek, prywatek i innych imprez w różnym stylu. Przypomnę jedynie sytuację z około dziesięciu lat temu. Była nocna zabawa, właśnie w okresie sylwestrowo-karnawałowym w jednym z bloków dziesięciopiętrowych na Natolinie, właśnie na ostatnim piętrze. Niestety były też alkohol i papierosy + choinka w pokoju z lamkami i iluminacja świetlna na poręczach balkonu oraz podłogi PCV w całym mieszkaniu, o meblach, kuchence gazowej i reszcie wyposażenia nie wspominając. Niestety reszta sąsiadów albo bawiła się gdzie indziej, albo mocno spała. Dopiero między 3 a 4 w nocy wdzierający się ostry smród dymu i łuna z gęstym dymem uświadomiły wielu mieszkańcom, że w sąsiednim bloku rozgrywa się istne piekło, dramat studentów i ich rodzin oraz walka o życie, przetrwanie tego żywiołu. Niestety, gdy pierwsze zastępy było słychać z oddali, było już za późno. Prośba: nigdy nie róbcie ze swoich mieszkań i korytarzy prawdziwych pułapek!

 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2019 21:01 ~nick

  Jedna godzina dydaktyczna. Śmiechłem. Ile religii jest i chrzanienia o nikomu niepotrzebnych bajkach?

 • ObywatelKowalski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2019 19:02 ~ObywatelKowalski

  Czemu ten film nie jest udostępniony w internecie (już teraz) ???

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »