Informacje

18.06.2019 19:54 kiedy otwarcie?

Ogień i dym na stacji Szwedzka. Ostatnie testy strażaków w metrze

SERWISY:


- To była gorąca próba – stwierdził burmistrz dzielnicy Targówek. Na stacji Szwedzka strażacy przeprowadzili próbę ewakuacji, co było jednym z ostatnich testów w ramach procesu odbiorów. Ratusz
liczy, że pierwsi pasażerowie będą mogli pojechać na Targówek pod koniec wakacji.

We wtorek zorganizowany został specjalny przejazd metra dla dziennikarzy połączony z pokazem działania systemów przeciwpożarowych i oddymiających. Zdaniem przedstawicieli miasta, przebiegły one według planu.

Przetestowane trzy systemy

- Straż ma dzisiaj ćwiczenia związane z bezpieczeństwem użytkowania metra, badane są wszelakie instalacje i poprawność ich działania - mówił burmistrz dzielnicy Targówek Sławomir Antonik. - Ćwiczenia są zwieńczeniem odbiorów przez straż pożarną, ponieważ zgodność z projektem i sprawność techniczna urządzeń została potwierdzona - dodał.

W czasie próby przetestowane zostały systemy: oddymiania, ewakuacyjny i informacyjny. Wśród elementów tego ostatniego znalazły się między innymi komunikaty o pilnym opuszczeniu stacji, włączenie wentylatorów czy kierunku poruszania się schodów ruchomych.

Jak wyjaśniał prezes Metra Warszawskiego Jerzy Lejk, uruchomiono wszystko to, co niezbędne dla pasażera, żeby szybko ewakuować się ze stacji lub pociągu. Prezes metra stwierdził, że do podobnych sytuacji nie dochodzi często. - Najczęściej wtedy, gdy mamy do czynienia z niezidentyfikowanymi bagażami (na peronie - red.) - mówił.

Czekają na decyzję inspektoratu

Władze Metra Warszawskiego czekają na decyzję o zezwoleniu na użytkowanie podziemnej kolejki z Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego .

- Dzisiaj złożyliśmy ostatni wniosek do WINB w sprawie wydania pozwolenia na użytkowanie. Pierwsze wysłaliśmy 8 i 10 maja. Czekamy na stosowne decyzje, a wtedy będzie można ruszyć z obsługą pasażerską - wyjaśniał Lejk.

Wiceprezydent miasta Robert Soszyński potwierdził, że obecnie "decyzja zależy od postanowień administracyjnych".

- Pan wojewoda ma długopis w ręku, ale wydaje się, że nie ma żadnych przeszkód by przeprowadzić to w dobrym tempie - oznajmił. Zdaniem zastępcy prezydenta Warszawy, podziemna kolejka na Targówku ruszy pod koniec wakacji, chociaż Soszyński nie wyklucza wcześniejszego terminu otwarcia. - Przy procesach odbiorowych nikt nie ma powodów, by się śpieszyć i z jednej strony nie poganiamy nikogo, ale z drugiej - liczymy że decyzje będą podejmowane bez wielkiej zwłoki - podsumował.

Ewa Filipowicz, rzeczniczka wojewody mazowieckiego przyznała niedawno w rozmowie z "Gazetą Stołeczną", że na miejscu nie odbyły się jeszcze żadne kontrole, bo cały czas analizowana jest dokumentacja. - To wymaga dużej specjalistycznej wiedzy – mówiła przedstawicielka wojewody. I sprecyzowała, że przewidywane terminy ustosunkowania się do wniosków w sprawie wydania pozwolenia na użytkowanie metra przewidywane są na 8 lipca (Targówek) i 10 sierpnia (Trocka).

Inwestycja za miliard

Umowę na budowę trzech stacji po lewej stronie Wisły podpisano w marcu 2016 roku, a same prace trwały blisko 38 miesięcy. Kwota kontraktu wynosi miliard i 66 milionów złotych brutto. Część inwestycji została sfinansowana ze środków unijnych.

Nowe stacje II linii metra zlokalizowane są na terenie dwóch dzielnic: Praga Północ (Szwedzka) i Targówek (Targówek Mieszkaniowy i Trocka).

W zimie nasz reporter przejechał z kamerą przez nowe stacje metra po wschodniej stronie Wisły:


ab/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • kdvl

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.06.2019 00:30 ~kdvl

  Marek~Marek

  10 sierpnia (Trocka) - to sobota. Coś mi się nie widzi, żeby urzędasy pracowały.

  zdziwię Cię, ale zdarza się

 • Marek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.06.2019 13:50 ~Marek

  10 sierpnia (Trocka) - to sobota. Coś mi się nie widzi, żeby urzędasy pracowały.

 • wawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.06.2019 13:22 ~wawa

  Kolejna stacja z absurdalnie wąskimi przejściami na peronach. PO żadnych wniosków nie wyviągnęła z dotychczasowych tragedii. Czekamy na pierwsze upadki na tory.

 • ogarnij się

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.06.2019 11:06 ~ogarnij się

  mama~mama

  Na stacji Targówek będzie masakra, w razie jakiejkolwiek ewakuacji ryzyko tragedii jest bardzo duże. Przejście obok schodów, aby się dostać do windy jest bardzo wąskie. Jeśli będzie tam ktoś stał, to przejście z wózkiem dziecięcym obok może być utrudnione...
  Z jednej strony dobrze, że zrobili szersze schody, ale przejście jest za wąskie, zdecydowanie za wąskie... Byłam na dniu otwartym - stąd wiem  w przypadku nagłej ewakuacji ze względu na zagrożenie życia, bierze się dzieciaka pod pachę i gna na górę...a nie jeszcze wózek targa.

 • Kracho

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.06.2019 10:21 ~Kracho

  stef~stef

  Mnie fascynuje jakby to wyglądało jakby trzeba było ewakuować Ratusz-Arsenał po tych wąskich schodach. Założywszy, że akurat przyjechały pociągi z obu stron i że schody ruchome są akurat zastawione bo montują nową naklejkę KFC, jak wczoraj. Poza tym oczywiście całe TRZY kołowrotki do wyjścia i bodaj dwie pary drzwi. Maestria projektowa. Na trzeźwo bym czegoś takiego nie wymyślił.
  W przypadku zarządzonej ewakuacji wszystkie kołowroty się opuszcza. Plus otwarta bramka ewakuacyjna przez którą lemingoza przechodzi jak przez pole ojców. Poza tym od północnej strony peronu także są schody, te mniej używane, nieopodal których jest wyjście na powierzchnię.

 • Wynocha

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.06.2019 10:12 ~Wynocha

  A po cholerę wypuszczają metro poza Warszawę? Powinni skupić się na tym by miasto miało metro, a dopiero potem ewentualnie wypuszczać kolejne nitki poza granice metropolii.

 • od mauopa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.06.2019 09:29 ~od mauopa

  stef~stef

  Mnie fascynuje jakby to wyglądało jakby trzeba było ewakuować Ratusz-Arsenał po tych wąskich schodach. Założywszy, że akurat przyjechały pociągi z obu stron i że schody ruchome są akurat zastawione bo montują nową naklejkę KFC, jak wczoraj. Poza tym oczywiście całe TRZY kołowrotki do wyjścia i bodaj dwie pary drzwi. Maestria projektowa. Na trzeźwo bym czegoś takiego nie wymyślił.


  ruchome schody 2 dni wyłączone - jakiś Bareja normalnie. Serwis czy naklejki to w nocy a nie w szczycie.

 • WB1

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.06.2019 09:13 ~WB1

  Panie Burmistrzu Antonik! Do wypowiadania się w kwestiach technicznych zatrudnij Pan kogoś kto ma o tym pojęcie żeby Ci chociaż to wytłumaczył i powiedział co masz mówić a nie stoisz i opowiadasz jakieś farmazony o "zbrojeniu peronów i torów szynowych"!!!

 • Ech pajace

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.06.2019 08:37 ~Ech pajace

  Oczekujący~Oczekujący

  Czyli prezes zaraz ogłosi sukces rządu i że dzięki wszechobecnemu dobrobytowi plan został wykony przed terminem i to ich zasługa

  Plan? Planem było budowanie pierwszych nitek metra przez 30 lat? Raczej nikt się tym chwalić nie będzie, no może Taśma odtrąbi swój sukces... i może powie kiedy start 3 linii, którą obiecał.

 • czekamy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.06.2019 06:00 ~czekamy

  Niech otwierają tą stację! W końcu będzie można usiąść, zanim cała masa ludzi z wileńskiego się dosiądzie.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »