Informacje

18.02.2019 21:12 plany ambitne, ceny wysokie

Oferty na Hutnika znów za drogie. "Będziemy apelować o pieniądze"

SERWISY:


Drugie podejście do budowy nowoczesnego kompleksu sportowego Hutnika Warszawa znów okazało się nieudane. Złożone oferty znacznie przekroczyły budżet zaplanowany przez urzędników. Władze dzielnicy zapowiadają, że będą apelowały do ratusza o dołożenie pieniędzy na inwestycję.

Aktywna Warszawa założyła, że 15,3 miliona złotych wystarczy na budowę boisk piłkarskich i kortów tenisowych przy Marymonckiej 42. Do powtórzonego przetargu stanęły cztery firmy: Przemysłówka, Moris Polska, konsorcjum Stadion Pro i Texxon Company Limited oraz Tamex. Najtańsza oferta opiewała na blisko 35 milionów złotych, najdroższa trzykrotnie przewyższyła zaplanowany budżet i wyniosła aż 45,6 miliona złotych.

Będzie trzeci przetarg?

To nie pierwszy raz, kiedy ceny zaproponowane przez przedsiębiorców radykalnie odbiegają od tych wpisanych w kosztorysie. Pierwszy przetarg nie wypalił, bo - przy takim samym budżecie - wykonawcy zażądali minimum 40 milionów złotych. Dlatego przetarg unieważniono.

Nie wiadomo, czy uda się zmodernizować obiekty Hutnika do lipca 2020 roku, jak obiecywali urzędnicy.

Stołeczne Centrum Sportu Aktywna Warszawa zapytaliśmy, dlaczego w powtórzonym przetargu budżet był na takim samym poziomie, choć pierwsze postępowanie wyraźnie sygnalizowało, że jest on mocno niedoszacowany.

"Należy pamiętać, że jako jednostka budżetowa m.st. Warszawy wydatkujemy pieniądze publiczne i musimy to robić sposób gospodarny i efektywny. Szacując kwotę jaką zamierzaliśmy przeznaczyć na zamówienie braliśmy pod uwagę wiele czynników, ale podstawą takiego szacunku był przygotowany przez zewnętrzny podmiot kosztorys.  Taka kosztorysowa wycena prac została zaktualizowana przed drugim przetargiem. Nie zawsze oczekiwania oferentów oddają dokładny obraz cen panujących na rynku. Proszę zauważyć, że do pierwszego przetargu stanęły dwie firmy, których oferty znacznie przekraczały kwotę, którą założyliśmy na przebudowę Ośrodka Hutnik, ale do drugiego przetargu zgłosiły się już cztery firmy, których oferty mocno różniły między sobą co do ceny" - odpowiedział Karol Adamaszek, rzecznik Aktywnej Warszawy.

O komentarz poprosiliśmy też władze dzielnicy. - Będziemy starać się w ratuszu o zwiększenie środków na ten cel w trzecim przetargu. Po dotychczasowych postępowaniach widać, że różnice pomiędzy założonym budżetem a ofertami są duże - mówi tvnwarszawa.pl Grzegorz Pietruczuk, burmistrz Bielan.

Rzecznik Aktywnej Warszawy zapewnił, że trwają przygotowania do trzeciego przetargu. "Wszelkie decyzje odnośnie ewentualnego zwiększenia środków na wspomnianą inwestycję leżą w gestii rady Warszawy" - napisał w mailu do redakcji Adamaszek.

Całoroczna baza

Play są ambitne: trzy boiska piłkarskie, cztery korty tenisowe, zaplecze i zagospodarowanie terenu - budowa ośrodka Hutnika zakłada stworzenie całorocznej bazy treningowej dla piłkarzy z możliwością organizowania meczów piłkarskich do III ligi włącznie.

Jedno z boisk, z nawierzchnią z trawy naturalnej, będzie posiadało system nawadniania oraz podgrzewania płyty. Zostaną wybudowane zadaszone trybuny, zainstalowane oświetlenie oraz nagłośnienie.

Dwa pozostałe boiska treningowe z nawierzchnią z trawy syntetycznej zostaną wyposażone w system drenażu, a także oświetlenie. Oba obiekty wyposażone zostaną również w przenośne trybuny.

ran/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • PanDemonium

    zgłoś naruszenie odpowiedz 19.02.2019 09:44 ~PanDemonium

    Ratusz nie dołoży bo aktualnie priorytetem są higienistki lgbtqwerty w szkołach

  • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

  • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »