Informacje

30.03.2019 09:59 afera w wołominie

Oferta pracy w zamian za zmianę politycznych barw. Wyciekło nagranie

SERWISY:

Wyciekło nagranie, na którym radny Prawa i Sprawiedliwości proponuje radnej z klubu burmistrza Wołomina zmianę barw politycznych. Pada też propozycja załatwienia pracy jej i jej córce. Radny został skreślony z listy członków partii. - W naszej partii nie ma miejsca dla takich rozmów, dla takich targów - podkreśla poseł PiS i były starosta wołomiński Piotr Uściński. Materiał magazynu "Polska i Świat" TVN24.

- To była propozycja korupcji politycznej - ocenia Elżbieta Radwan, burmistrz Wołomina.

- Obiecywał radnej z mojego klubu Pozytywny Wołomin, że przeciągnie w czasie procedurę wygaszania jej mandatu i że znajdą pracę jej i jej córce - mówi.

Radna z popierającego burmistrz klubu przed wyborami była ławnikiem w wołomińskim sądzie. Tych funkcji nie można łączyć, a pismo ze złożeniem mandatu ławnika zostało wysłane już po terminie.

W takiej sytuacji mandat wygasza wojewoda mazowiecki, ale już nie ławnika, a radnego. Stąd propozycja, do której treści dotarło Radio ZET.

- Chcemy ci pomóc ze wszelkich sił. Jeszcze raz, u wojewody nikt ci niczego nie załatwi, nie obroni cię nikt, oprócz nas - miał powiedzieć radny Prawa i Sprawiedliwości.

Wojewoda odcina się od deklaracji radnego

Wojewoda zarzeka się, że o niczym nie wiedział i już wcześniej wysłał pismo do Rady Miasta, by ta wyjaśniła sprawę nielegalnego łączenia mandatów.

- Ludzie różne rzeczy mówią, dlatego ucinam taki element spekulacji (...) Takich rzeczy nie ma - zapewnia wojewoda mazowiecki, Zdzisław Sipiera.

Radny mógł o piśmie wiedzieć, bo proponował jeszcze inne korzyści. - Ja zadzwonię do Rysia i mu powiem: zadzwoń, powiedz dasz ***, co dasz córce - mówi radny klubu PiS na nagraniu.

W PiS "nie ma miejsca na takie rozmowy"

"Rysiu", czyli przewodniczący klubu PiS Ryszard Madziar, rzekomo miał uczynić wołomińską radną swoją zastępczynią, a Jacek Sasin, kiedyś pracownik wołomińskiego ratusza, dziś minister w kancelarii premiera, według propozycji miał znaleźć córce radnej pracę w którymś z ministerstw.

Poseł PiS i były starosta wołomiński Piotr Uściński tłumaczy, że "radny nie był w żadnym kontakcie ani z wojewodą, ani z innymi osobami, na które się powoływał". - To była jego prywatna rozmowa - dodaje.

Radny już został skreślony z listy członków Prawa i Sprawiedliwości. - W naszej partii nie ma miejsca dla takich rozmów, dla takich targów - powiedział Uściński.

"Grupa osób próbuje sobie pogrywać z panią burmistrz"

Transfer radnej Pozytywnego Wołomina byłby PiS-owi na rękę, bo doprowadziłby do rewolucji w tamtejszej radzie miasta. Po wyborach już jeden z członków rządzącego klubu zbuntował się i głosuje najczęściej razem z opozycją. Przejście jeszcze jednej osoby dałoby radnym niezrzeszonym oraz Prawu i Sprawiedliwości większość w radzie.

Zdaniem Marka Górskiego, przewodniczącego klubu Pozytywny Wołomin grupa osób "próbuje sobie pogrywać z panią burmistrz".

Lokalni samorządowcy podkreślają napięte stosunki i wspominają sytuację z ubiegłego roku, kiedy radny PiS Zbigniew Paziewski sugerował burmistrz Elżbiecie Radwan: "niech pani zatrudni jednego wiceburmistrza od nas i wtedy ta współpraca inaczej będzie wyglądała".

Kiedy burmistrz nie przystała na warunki mającego wtedy większość w Radzie PiS, skończyło się to dla niej obniżką pensji.

- Gdybym dała funkcję wiceburmistrza jednemu z nich, nie miałabym kłopotów. To też była propozycja korupcyjna - uważa Elżbieta Radwan.

Burmistrz złożyła zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez nagranego byłego już radnego PiS. Jeśli ta dopatrzy się przestępstwa, może mu grozić nawet kara więzienia.

asty

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • znudzony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.04.2019 11:25 ~znudzony

  nicelex~nicelex

  Przestańcie bić pianę. Przecież to normalka, wystarczy tylko spojrzeć na ratusz warszawski albo na urząd marszałkowski, w którym Struzik zatrudnia tylko i wyłącznie według klucza partyjnego. Wszyscy dyrektorzy placówek im podległych to działacze PSLGBT, a wy tu o jakimś Wołominie piszecie

  Przykład idzie z góry. Wszystkie spółki skarbu państwa poobsadzane rodzinami i partyjnymi kolesiami. Taki Ziobro ustawił już na państwowych posadkach całą rodzinę, chyba teraz zacznie rozdawać stołki sąsiadom. Młode Przyłębskie, Czarneckie, Kamińskie i inne resortowe dzieciaczki robią na państwowym kariery jak się patrzy.. A jak nie dzieci to "asystentki" zarabiające po kilkadziesiąt tysięcy miesięcznie. Ludzie cierpliwie obserwują, ale na jesieni będą wykopki..

 • minipudzianek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.04.2019 08:42 ~minipudzianek

  qperNIK~qperNIK

  Czy nagranie już utajniono, sprawę zamieciono a nagrywającego wsadzono wraz z kelnerami od Sowy?
  Nic ten PiS się nie nauczył od POprzedników.

  Sowa... przypomniał mi się dowcip, jak klient restauracji, po dłuższym zamyśleniu, zagaduje do kelnera:
  Panie kelner, Pan przypomni proszę, o czym my rozmawialiśmy?

  :)

 • minipudzianek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.04.2019 08:35 ~minipudzianek

  takaprawda~takaprawda

  A co to jest TVN WOŁOMIN?Pewnie napisaliście o tym żeby dokopać PIS-owi?Czemu nie napiszecie o aferach PO w innych podwarszawskich miasteczkach?

  Koleżanko/Kolego - osobiście nie sympatyzuję z PIS i nie zamierzam ich bronić, ale obawiam się, że gdyby rządziła inna partia, sytuacja wyglądałaby identycznie. Artykuł ma na celu pokazanie jakości życia politycznego w Polsce, jako stanu rzeczy, raczej nie chodzi tu o dokopanie konkretnej partii. Po prostu Polacy powinni wiedzieć jak uprawia się w tym kraju politykę.

 • qperNIK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.03.2019 19:12 ~qperNIK

  Czy nagranie już utajniono, sprawę zamieciono a nagrywającego wsadzono wraz z kelnerami od Sowy?
  Nic ten PiS się nie nauczył od POprzedników.

 • sru

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.03.2019 18:12 ~sru

  kiepska prowokacja - nie jest wykluczone że pani sama poszła pogadać na ten temat, a od pewnego momentu zaczęła nagrywać

  no ale czego się nie robi przed wyborami

 • Dariusz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.03.2019 11:04 ~Dariusz

  Żona pana od reklam w MZA (radnego) też miała piękną reklamę w MZA.

 • Krzysiek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.03.2019 21:32 ~Krzysiek

  wawa~wawa

  "W naszej partii nie ma miejsca dla takich rozmów, dla takich targów" niezły dowcip


  Ktoś się pospieszył - 1 kwietnia dopiero w poniedziałek.

 • nicelex

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.03.2019 19:47 ~nicelex

  Przestańcie bić pianę. Przecież to normalka, wystarczy tylko spojrzeć na ratusz warszawski albo na urząd marszałkowski, w którym Struzik zatrudnia tylko i wyłącznie według klucza partyjnego. Wszyscy dyrektorzy placówek im podległych to działacze PSLGBT, a wy tu o jakimś Wołominie piszecie

 • stop trolom

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.03.2019 14:08 ~stop trolom

  warszawiak~warszawiak

  Miejska spółka udzieliła PO 80% zniżki na reklamy na miejskich autobusach. W trakcie kampanii Warszawa była zalana tymi reklamami, teraz wiemy dlaczego.


  Po pierwsze to udzieliła wszystkim komitetom wyborczym a nie PO.
  Po drugie może powie nam Pan dlaczego, bo ja dalej nie wiem.

  Te wypowiedzi zaczynają się robić żenujące. Nie wiem czy to umyślne kłamstwa czy niewiedza.

 • Michalewicz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.03.2019 13:09 ~Michalewicz

  Bez względu na to ile potrwa planowany strajk będą pieniądze dla strajkujących nauczycieli. Komu jeszcze zapłacicie za strajkowanie?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »