Informacje

01.12.2016 11:02 przez pół roku

Odzyskała kamienicę, nie płaciła rachunków. Mieszkańcy bez wody

SERWISY:

Przez blisko pół roku mieszkańcy kamienicy przy ul. Łochowskiej na Pradze Północ nie mieli wody. To skutek tego, że właścicielka, która przejęła budynek w wyniku reprywatyzacji, nie opłacała rachunków.

Kamienica na mocy dekretu Bieruta trafiła w prywatne ręce w maju 2014 roku (kiedy ratusz wydał decyzję zwrotową). Jednak w październiku tego roku przedwojenni właściciele sprzedali budynek innej osobie. Zostawili po sobie długi za wodę.

MPWiK ostrzegało…

- Spółka wielokrotnie przesyłała poprzednim właścicielom wezwania do zapłaty należności. Brak wpłat, pomimo wysyłanych monitów, wymusił na MPWiK rozpoczęcie procedury wstrzymania dostawy – informuje nas Ryszard Bugaj, rzecznik Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.

Jak dodaje, właściciele nie opłacicli czterech kolejnych faktur (czyli za osiem miesięcy). Pierwsze ostrzeżenie o odłączeniu wody wydano w sierpniu 2015 roku. Od planów odcięcia jednak odstąpiono. - Ze względu na częściową spłatę należności oraz zaakceptowane przez spółkę na wniosek dłużnika, rozłożenie pozostałej kwoty na raty – wyjaśnia Bugaj.

Kolejnych rat jednak nie spłacano. - Narastanie zadłużenia uzasadniło ponowne wdrożenie procedury odcięcia dostawy wody – podaje rzecznik.

… i wodę odcięło

MPWiK wysłało więc drugie ostrzeżenie w kwietniu, a kilka tygodni później od słów przeszło do czynów i wstrzymało dostawę.

- Wody nie mieliśmy od 1 czerwca. Właścicielka nie radziła sobie z płatnościami, a w urzędzie i Sanepidzie nie mogli nam pomóc. Tłumaczyli, że to prywatna kamienica – twierdzi pani Katarzyna, mieszkanka budynku. – Pomógł nam dopiero Marek Jasiński z Komitetu Obrony Lokatorów – dodaje.

- Mieszkańcy chodzili do urzędu, lecz nic nie wychodzili. Burmistrz pisał wprawdzie do MPWiK już w czerwcu, ale to nie pomogło. Od tamtej pory nikt nic nie zrobił. Obiecałem, że załatwię sprawę. Skontaktowałem się z Magdą Młochowską, nową pełnomocnik ratusza ds. pomocy lokatorów. Załatwiła wszystko w błyskawicznym tempie. Rozmawiała z właścicielem i z MPWiK. Problem został rozwiązany – opisuje Jasiński.

Spłacone długi

Sprawę udało się zagasić nie tylko dzięki interwencji pełnomocnik, ale przede wszystkim – spłacie długów przez nową właścicielkę. – Kamienicę odkupiła nowa osoba. Młoda i z pomysłem na to miejsce. Spłaciła całe zadłużenie i mieszkańcom ponownie podłączono wodę – mówi Wojciech Zabłocki, burmistrz Pragi Północ, co potwierdza również MPWiK.

O komentarz chcieliśmy zapytać nowego zarządcę kamienicy. Niestety, kobieta słysząc w jakiej sprawie dzwonimy, powiedziała krótko: Nie udzielam żadnym komentarzy. Po czym odłożyła słuchawkę.

CZYTAJ TAKŻE: Kamienice na Pradze się sypią. Co z lokatorami?

kw/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Merry

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.12.2016 20:09 ~Merry

  Jak Kupowała?Z długami? Ciekawe u jakiego Notariusza był akt notarialny? Nie wedziała o zadłużeniu? Kolejny mały przekret reprywatyzacyjny. Niestety jak zwykle cierpią malutcy.

 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.12.2016 19:10 ~nick

  Ludzie, co za bzdury piszecie. Gdyby nie tzw. dekret Bieruta, to by się nie dało odbudować Warszawy. Teraz powinno zwracać się jedynie w formie rekompensaty finansowej, pomniejszonej o koszty powojennej odbudowy i po odjęciu ewent. przedwojennego zadłużenia. Tutaj akurat lokatorzy płacili właścicielce za wodę, a ona nie płaciła MPWiK. A MPWiK interesuje tylko wodomierz główny. Wodomierze w lokalach służą do rozrachunków z właścicielem/spółdzielnią/wspólnotą/inną administracją. Więc nie piszcie bzdur, że fundowała im wodę. Brała kasę za wodę i nie płaciła za nią. Czyli przywłaszczyła pieniądze.

 • Rodowity

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.12.2016 18:27 ~Rodowity

  Warszawiak~Warszawiak

  Najpierw jeden żyd Bierut przejął wszystko. Potem przez ponad 40 lat nic się nie robiło z budynkami. ADM brało kasę od lokatorów nie wiadomo na co. Teraz potomkowie żydów oddają swoim ziomom to co kiedyś upaństwowili.
  Przedwojenne powiedzenie "nasze kamienice a wasze ulice" nabiera z powrotem realnego kształtu.
  Podłość tego narodu chyba nigdy się nie skończy.

  Ty jesteś szopenologia a nie Warszawiak i ni wiesz o czym piszesz. ADM to działał tak jak to pokazuje Bareja czyli brał kasę i nic nie robił teraz oddali właścicielom ruiny do kapitalnego remontu. A ci którzy najmują niestety będą płacić. ADM powinien oddać niesłusznie skonsumowane zyski.
  A bajkami o żydach to strasz dzieci pijaków i nierobów( i to tych głupszych).

 • qtj5ms

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.12.2016 18:20 ~qtj5ms

  Lucjan_56~Lucjan_56

  Jej kamienica to nie płaci. Niech sami sobie płacą, jak nie mogą żyć bez wody.

  No właśnie. Może jej do szczęścia woda w kamienicy potrzebna nie jest. A jeśli lokatorzy chcą mieć wodę to warto się na nią zrzucić i ją opłacić.

 • Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.12.2016 14:18 ~Warszawiak

  Najpierw jeden żyd Bierut przejął wszystko. Potem przez ponad 40 lat nic się nie robiło z budynkami. ADM brało kasę od lokatorów nie wiadomo na co. Teraz potomkowie żydów oddają swoim ziomom to co kiedyś upaństwowili.
  Przedwojenne powiedzenie "nasze kamienice a wasze ulice" nabiera z powrotem realnego kształtu.
  Podłość tego narodu chyba nigdy się nie skończy.

 • kubat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.12.2016 12:11 kubat

  Loku~Loku

  Ta kamienica wygląda na nowszą ależ ta technologia była przed wojną.

  To wygląda na jakiś cud budowlany lub maksymalny przekręt. Ciekawe ilu i ile zarobiło na tej debierutyzacji ????

 • Adam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.12.2016 11:53 ~Adam

  chore,że zamiast rekompensaty za plac dostają całe kamienicę z lokatorami.Warszawa po wojnie została odbudowana za nasze pieniądze,więc głupcy uchwalają prawo, żeby oddawać nie swoje kamienicę .Kamienice należą do nas mieszkańców widzę że Polska nadal jest dzikim krajem jak ta reprywatyzacja.

 • klm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.12.2016 11:47 ~klm

  nie chciała rozmawiać, bo dobrze wiedziała, że kupiła kamienicę z niezapłaconymi rachunkami za wodę

 • Loku

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.12.2016 11:36 ~Loku

  Ta kamienica wygląda na nowszą ależ ta technologia była przed wojną.

 • zdelegalizować myślistwo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.12.2016 11:31 zdelegaliz…

  na moście śląsko dąbrowskim zrobiono pas dla autobusów, nikt nigdy nie zapłacił grosza za paraliż warszawy !

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »