Informacje

26.01.2017 19:47 opinia kończy pat

Odwołanie przewodniczącej rady Ursynowa. Ratusz zabrał głos

SERWISY:


Jest opinia miejskich prawników na temat odwołania przewodniczącej dzielnicy Ursynów. Zgodnie z nią, grudniowe głosowanie w tej sprawie było ważne, a zatem Teresa Jurczyńska-Owczarek nie może dalej kierować pracami rady.

- Otrzymaliśmy stanowisko prawników z miasta. Informują w nim, że Teresa Jurczyńska-Owczarek została odwołana z funkcji przewodniczącej rady dzielnicy podczas sesji w grudniu – potwierdza wiceszef rady Michał Matejka (PO).

- W związku z tym – tak jak zapowiadałem - na najbliższy wtorek zwołałem trzy sesje. Na pierwszej dokończymy obrady z grudnia, na kolejnych rozpatrzymy wniosek o rezygnację wiceburmistrza Wojciecha Matyjasiaka (sam podał się do dymisji – red.) i odbędzie się głosowanie nad nowym przewodniczącym – zapowiada Matejka.

To kończy kilkutygodniowy spór w radzie Ursynowa o to, czy głosowanie ws. odwołania przewodniczącej było ważne czy też nie.

Jak pisaliśmy na tvnwarszawa.pl, pozbawienie Jurczyńskiej-Owczarek stanowiska było inicjatywą Prawa i Sprawiedliwości oraz lokalnego stowarzyszenia Nasz Ursynów. Przewodnicząca nie należy do żadnego klubu, ale jako osoba niezrzeszona współtworzy koalicję z Platformą Obywatelską i dwójką innych radnych niezależnych: Kamilem Orłem i Piotrem Wajszczukiem.

Dwa nieważne głosy

Za jej odwołaniem głosowało 12 radnych, przeciwko było 11. Dwoje radnych: Paweł i Leszek Lenarczykowie oddali nieważny głos.

Te dwa głosy okazały się najbardziej kłopotliwe. Cała rada Ursynowa liczy 25 osób. Bezwzględna większość (niezbędna do odwołania przewodniczącej) wynosi 13. Platforma przekonywała więc, że 12 to za mało, by odwołać Jurczyńską-Owczarek.

Innego zdania od początku byli radni PiS. Ci utrzymywali bowiem, że większość bezwzględną liczy się tylko od głosów ważnych, więc w tym przypadku – od 23. Co oznacza, że 12 wystarcza, by przewodniczącej ze stanowiska się pozbyć.

Aby rozwiać wątpliwości, Platforma poprosiła o pomoc prawników ze stołecznego ratusza. Ci przyznali rację radnym PiS.

Prawnicy po stronie PiS

- Jestem radną od 2002 roku i od początku nie miałam najmniejszych wątpliwości, że to głosowanie przebiegło prawidłowo, a jego skutek był taki, jak mówiliśmy, że przewodnicząca została odwołana – mówi nam radna PiS Katarzyna Polak.

- Całe to zamieszanie z wątpliwościami prawnymi zgłaszanymi przez PO świadczyło tylko o tym, że koalicja była zaskoczona (wynikiem – red.) i nie mogła wpaść na inny pomysł, by to wszystko przeciągnąć - dodaje.

Zapewnia też, że Prawo i Sprawiedliwość wystawi własnego kandydata na stanowisko przewodniczącego w najbliższym głosowaniu. Kto nim będzie? Nie chce zdradzać.

Sesje zwołane na wtorek rozpoczną się o godzinie 18.00.

Spór o odwołanie przewodniczącego rady trwa nie tylko na Ursynowie, ale też na Białołęce.


kw/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • radny dzielnicy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2017 07:53 ~radny dzielnicy

  W dzielnicach nie może być radnych sa radni warszawy i basta. 60 orłów w takim mieście jak Warszawa wystarczy. Radni Rady Warszawy wybierani sa z okręgów którymi sa dzielnice i po co więcej intrygantów jeszcze w dzielnicach którzy o niczym istotnym nie decydują z wyjątkiem własnych interesików

 • iiiiiii

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2017 20:53 ~iiiiiii

  Klimiuk - won do domu

 • Ola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2017 20:49 ~Ola

  Stop bezprawiu. Nie do wiary jak pisowcy w osobie "przewodniczącego" mogą być tak butni , bezczelni, chamscy, durni, prymitywni. Tak nie moze tak być. Ten człowiek z filmu -przewodniczący rady-nadaje sie tylko do wykopania z sali. To jest jeszcze państwo prawa. Nie mogę uwierzyć że zgromadzeni na sali milczą zamiast go wyrzucić za fraki. Tylko jeden młody człowiek składający wniosek zachował się przyzwoicie, kompetentnie. Nie chcę żyć w takim kraju jeśli tak wygląda rada i ma takich prymitywnych radnych. Wyborcy- skreślajcie takiego typa z waszych list, niech idzie do zwykłej ciężkiej roboty za 1,5 tys.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »