Informacje

29.07.2013 16:11 Ostatni dzwonek na wniosek

Odszkodowania za hałas. Wnioski tylko do 3 sierpnia

SERWISY:


Tylko do 3 sierpnia można składać wnioski o pokrycie kosztów izolacji akustycznej w domach lub o wykup nieruchomości z powodu utraty jej wartości wskutek hałasu. Na razie do władz Lotniska Chopina trafiło ich ok. 800.

Chodzi o mieszkańców z Obszaru Ograniczonego Użytkowania utworzonego wokół stołecznego portu. Sejmik Województwa Mazowieckiego podjął w 2011 uchwałę o ustanowieniu takiego obszaru, który obejmuje m.in. Ursusa, Ursynowa, Ochoty, Włoch, Piaseczna, Raszyna i Michałowic.

Wnioski do soboty

Zgodnie z zapisami uchwały termin składania wniosków m.in. z prośbą o wykonanie izolacji akustycznych w mieszkaniach i domach upływa 3 sierpnia tego roku.

– Jeżeli, ktoś nie złoży wniosku, to nie będzie mógł starać się o świadczenia – zaznacza Przemysław Przybylski, rzecznik Lotniska Chopina.

Na razie mieszkańcy złożyli ich ok. 800. - Zdecydowana większość dotyczy izolacji akustycznej, którą lotnisko miałoby zamontować w domach na własny koszt - wyjaśnia rzecznik.

Władze Lotniska Chopina, po otrzymaniu wniosku o wykonanie izolacji akustycznej, zlecają przeprowadzenie ekspertyzy w celu określenia, czy w mieszkaniu, domu przekroczone są dopuszczalne normy hałasu. Koszty wykonania analizy lotnisko bierze na siebie.

Wycenią wartość

Pojawiają się też wnioski o odszkodowanie z tytułu utraty wartości nieruchomości lub jej wykup, bo znajdują się w wyznaczonym obszarze. - W tych przypadkach sugerujemy mieszkańcom, żeby zgłaszali wnioski do sądu, żeby można było wycenić wartość – dodaje Przybylski.

Z chwilą utworzenia OOU zarządzający lotniskiem zobowiązany jest do prowadzenia działalności w taki sposób, aby nie powodowała ona przekroczeń dopuszczalnych poziomów hałasu lotniczego poza granicami tego obszaru. Oznacza to w dłuższej perspektywie ograniczenie rozwoju lotniska, ze względu na konieczność utrzymania ruchu lotniczego na takim poziomie, aby zasięg ponadnormatywnego hałasu, generowanego w wyniku startów, lądowań i przelotów, mieścił się w granicach OOU.

ran/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Bartosz74

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.09.2013 11:59 ~Bartosz74

  Mam już dość użerania się władzami lotniska. Wziąłem sprawę we własne ręce i poszukałem w internecie czegoś na temat adaptacji akustycznej i znalazłem firmę która ma w sprzedaży specjalne maty akustyczne http://ochronaprzedhalsem.pl/
  Przyjechali, zamontowali i jest znaczna różnica na korzyść mojego zdrowia i dobrego samopoczucia.
  Polecam.

 • kkk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.08.2013 14:33 ~kkk

  Zle lotnisko robi że wypłaci odszkodowania. Lotnisko musi być i będzie jeszcze więcej połączeń. Jeśli tak to odszkodowania powinny być wypłacane za hałas słoików które codziennie niszczą i hałasują miasto. NIECH ŻYJE LOTNISKO CHOPINA.

  --------------------------------------
  Skoro Warszfka ma takich "rodowitych warszawiaków" to współczuje!!!
  Czym Ty się szczycisz!! Patrzac na niektóre wypowiedzi "rodowitych" bycie Warszawiekiem to niestety obciach!!!!

 • Helldriver

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.07.2013 21:17 ~Helldriver

  Ja jeżdżę Yamahą z przerobionym wydechem. Jeśli ktoś chce mnie lub siebie wygłuszyć, to wnioski przyjmuję do najbliższej soboty.

 • aga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.07.2013 20:11 ~aga

  a mieszkacie kolo lotniska? ja mieszkam w bloku.. na trasie przelotowej samolotow.. jak ladja.. to tv nie slychac nawet przy zamkniętych oknach.. nie powiem co się dzieje latem... masakra.. jak tak dalej pojdzie to za kilka lat aparat słuchowy.. to nie jest fajne... ci co się buduja kolo lotniska biora swoja decyzje na własne klaty.. ale ci co mieszkają w blokach.. od lat.. co my winni??????

 • joanna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.07.2013 19:42 ~joanna

  Jeszcze 2 lata temu nie istniał dokument, który pozwoliłby na określenie terenu o ograniczonej przydatności (ze względu na aktywność lotniska) i związanym z tym hałasem. Dopiero ustawa z przed 2 lat jasno wytyczyła podział terenu wynikający z tuneli lądowania i startów samolotów. (W przypadku autostrad, obwodnic itp. rzeczy plany często są dostępne od 20 lat). W przypadku lotniska NIE dało się 10-20 lat temu, budując dom czy kupując mieszkanie, przewidzieć uciążliwości jego funkcjonowania. Od czasu remontu pasu na lotnisku, na Ursynowie nie da się nawet słuchać radio przy otwartym oknie. Ps. Proponuję aby osoby niemające pojęcia o czym się mówi, po prostu się nie wypowiadały.

 • airlines

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.07.2013 16:32 ~airlines

  Zle lotnisko robi że wypłaci odszkodowania. Lotnisko musi być i będzie jeszcze więcej połączeń. Jeśli tak to odszkodowania powinny być wypłacane za hałas słoików które codziennie niszczą i hałasują miasto. NIECH ŻYJE LOTNISKO CHOPINA.

 • Gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.07.2013 15:28 ~Gość

  klqqq~klqqq

  Wszyscy którzy narzekają na lotnisko powinni mieć zakaz korzystania z niego. Ciekawe czy wtedy byliby tacy mądrzy?

  Jak ci sie nie podoba to lotnisko i ta odległość od centrum to jedz do modlina i czekaj jak bocian poleci i po ciebie wylondyje

 • Gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.07.2013 15:26 ~Gość

  klqqq~klqqq

  Wszyscy którzy narzekają na lotnisko powinni mieć zakaz korzystania z niego. Ciekawe czy wtedy byliby tacy mądrzy?

  Dokładnie dla poprawienia humory podobać zdjecia właściciela i domu jaki sobie pobudowal a teraz hałas mu przeszkadza to zmieni zdanie jak cała Warszawa zobaczy a wtedy władze miasta powinni im naliczyć podatek za grunt bo napewno połowa z nich ma niedokładnie podane. Metry działki.

 • michał

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.07.2013 13:59 ~michał

  to co po 3 sierpnia nie bedzie hałasu, a ja buduje przy lotnisku domek 500m2 i jak oddam do użytku wystąpie o odszkodowanie od lotniska za hałas i to o grube tysiące, inni mogą to ia ja też

 • OjTamOjTam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.07.2013 12:48 ~OjTamOjTam

  Kto to słyszał aby takie lotnisko było 13-15 km od centrum! Żenada!!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »