Informacje

19.12.2017 18:42 PRZY LEWICKIEJ

Odsłonięto tablice poświęcone Mazowieckiemu i Skubiszewskiemu

SERWISY:

Tablice upamiętniające polityków pierwszego niekomunistycznego rządu RP - premiera Tadeusza Mazowieckiego i ministra spraw zagranicznych Krzysztofa Skubiszewskiego - odsłonięto we wtorek przy ulicy Lewickiej 13/15 w Warszawie, gdzie obaj mieszkali.

Wiceprezydent Warszawy Witold Pahl podkreślił, że Tadeusz Mazowiecki i Krzysztof Skubiszewski to były postacie, które "budowały fundament nowoczesnego, demokratycznego państwa". - Państwa, które uznało, że naczelną i podstawową wartością, jaka powinna przyświecać władzy, jest ochrona godności człowieka. Takimi osobami, które włożyły wielki wkład do budowy demokratycznego państwa prawa, są w naszej pamięci i aby w niej pozostali jak najdłużej, premier Tadeusz Mazowiecki i minister Krzysztof Skubiszewski - powiedział.

- Te dwie postaci, patriotów i propaństwowców, którzy walczyli o najwyższe standardy w demokratycznym państwie prawnym, dzięki którym dzisiaj mamy te wartości zapisane w konstytucji, o które dalej musimy walczyć, powinny być dla nas obiektem nie tylko refleksji, ale i przesłania, że powinniśmy być kontynuatorami tego wielkiego dzieła rozpoczętego przez tych dwóch wielkich Polaków, kawalerów Orderu Orła Białego - podkreślił.

"Zawsze po stronie słabszych"

Premier Mazowiecki, jak mówił Pahl, zawsze stawał po stronie słabszych. "Był też tą osobą, która powiedziała: "Mogę być premierem dobrym lub złym, ale nie zgodzę się być premierem malowanym." Swoją ciężką pracą w trudnych chwilach udowadniał prawdziwość swoich słów. Mówił też, i dzisiaj te słowa zachowują swoją aktualność, że możemy się ze sobą nie zgadzać, możemy dyskutować ze sobą, ale nie możemy się nienawidzić. To wzywanie przyświecało premierowi Mazowieckiemu, i któremu był wierny do końca, nawet wówczas, kiedy był wysłannikiem misji pokojowej na Bałkanach, nawet wówczas - a może przede wszystkim - kiedy był doradcą prezydenta Bronisława Komorowskiego - powiedział.

Tym, co według Pahla charakteryzowało Krzysztofa Skubiszewskiego była nie tylko jego muszka. - To go tylko odróżniało, przypomnijmy - ministra czterech rządów. Osoby z innego świata. Profesora, który był odporny na truciznę totalitaryzmu i który był wielkim autorytetem pozwalającym na odbudowywanie pozycji Polski w Europie - przypomniał.

Jak mówił Pahl, premier Mazowiecki długo musiał przekonywać go do przejęcia roli ministra. - Profesor odmawiał i mówił, że są osoby lepsze od niego. Wreszcie, po tych długich namowach, ze szczęściem dla nas, dzięki jego działaniom oraz olbrzymiemu autorytetowi, szacunkowi i powadze, jaką się cieszył, mogliśmy rozpocząć tą długą drogę do Europy - powiedział.

"Niezłomni mężowie stanu"

Przewodnicząca Rady m. st. Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska podkreśliła, że Mazowiecki i Skubiszewski byli "niezłomnymi mężami stanu, którzy walczyli z oponentami nie orężem, a celowym kompromisem i wolą konsensusu". - Czasami zarówno przeciwnicy, jak i zwolennicy Mazowieckiego i Skubiszewskiego brali ich ostrożność, spokój działania, wysoką kulturę polityczną za słabość. Jednak obydwaj politycy podejmowali zawsze odważne decyzje i odpowiadali za swoje czyny - powiedziała.

Posłanka Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz zauważyła, że Mazowiecki i Skubiszewski byli politykami, których działania "nie wynikały tylko z partyjnych rozgrywek, ale głęboko ufundowanej filozofii państwa i społeczeństwa". - Dziś trudno w debacie politycznej wznieść się na ten poziom i w związku z tym w dalszym ciągu pozostają oni trudnymi do doścignięcia wzorami, co sprawia, że bez wahania mówimy o nich mężowie stanu - powiedziała.

Przypomniała, że obaj byli także głęboko zaangażowani w dialog polsko-niemiecki i to w czasach, w których rany i wszystkie powojenne emocje były jeszcze bardzo świeże. - Tadeusz Mazowiecki i Krzysztof Skubiszewski widząc, że fundamentem polskiego bezpieczeństwa i stabilnego rozwoju Polski jest właśnie przyjazne sąsiedztwo i porozumienie między społeczeństwami polskimi i niemieckimi, umieli sobie takie cele stawiać i je realizować - dodała.

Mazowiecki i Skubiszewski

W uroczystości odsłonięcia tablic udział wzięli także m.in. wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, prof. Leszek Balcerowicz, aktorka Maja Komorowska oraz posłowie Andrzej Halicki i Paweł Rabiej.

Tadeusz Mazowiecki (1927-2013) był pierwszym niekomunistycznym premierem po 1989 r. Jego rząd wprowadził tzw. plan Balcerowicza, który miał przeprowadzić gospodarkę Polski od systemu komunistycznego do rynkowego. Był doradcą Lecha Wałęsy, współtwórcą porozumień Okrągłego Stołu, posłem na Sejm PRL i RP, przewodniczącym Unii Demokratycznej i Unii Wolności. W latach 90. był specjalnym wysłannikiem ONZ na Bałkanach; jako jedyny wysoki funkcjonariusz ONZ podał się do dymisji na znak protestu przeciw bierności wspólnoty międzynarodowej wobec zbrodni popełnianych w byłej Jugosławii. Od 2010 r. pełnił funkcję doradcy prezydenta Bronisława Komorowskiego. Był kawalerem Orderu Orła Białego.

Krzysztof Skubiszewski (1926-2010) we wrześniu 1989 r. został ministrem spraw zagranicznych w gabinecie Tadeusza Mazowieckiego. Urząd sprawował do 1993 roku, kolejno w gabinetach Jana Krzysztofa Bieleckiego, Jana Olszewskiego, Waldemara Pawlaka i Hanny Suchockiej. 14 listopada 1990 roku wraz z Hansem-Dietrichem Genscherem podpisał układ graniczny między Polską a Niemcami, ostatecznie potwierdzający przebieg granicy polsko-niemieckiej. W okresie jego urzędowania zapoczątkowane zostały rokowania dotyczące członkostwa Polski w NATO. Skubiszewski negocjował także zawarty 17 czerwca 1991 traktat polsko-niemiecki o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Został odznaczony Orderem Orła Białego.

Na tvnwarszawa.pl pisaliśmy też o tablicy poświęconej amerykańskiemu generałowi:

PAP/md/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • nemesis

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.12.2017 12:07 ~nemesis

  "Premier Mazowiecki, jak mówił Pahl, zawsze stawał po stronie słabszych."

  Tak oczywiście. Na pewno dobrze wspominają to pracownicy likwidowanych masowo zakładów. Fakt że w dużej części były niewydajne, przestarzałe, niekonkurencyjne. Ale chodiz o to jak tych ludzi traktowano. Jak masę bydła.

  Inna kwestia to krakowski biskup Kaczmarek, którego Tadeusz Mazowiecki opluwał w swojej twórczości dziennikarskiej...

 • nemesis

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.12.2017 12:02 ~nemesis

  To nie był pierwszy niekomunistyczny rząd tylko ostatni komunistyczny rząd PRL.

 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.12.2017 10:33 ~nick

  Przede wszystkim dużym problemem jest to, że nie rozwiązano kwestii reprywatyzacji. to ogromne źródło krzywd. Trzeba było albo odciąć wszystkie roszczenia, albo, skoro uznaje się rzekome prawa do nieruchomości (de facto ruin zniszczonych w wyniku wojny) trzeba uznawać przedwojenne długi hipoteczne. A większość kamienic z II połowy lat 30. była wybudowana za bardzo korzystny kredyt z BGK i korzystała też ze zwolnień podatkowych.

  macewa~macewa

  Qurna,Gruba Kreska zapewne będzie na celowniku "młodych i gniewnych"?

 • marta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.12.2017 08:25 ~marta


  macewa~macewa

  Qurna,Gruba Kreska zapewne będzie na celowniku "młodych i gniewnych"?
  mentor~mentor

  Po pierwsze to była gruba LINIA. Kreskę to możesz sobie wciągnąć. A po drugie bardzo słusznie, że te tablice trafią na celownik.


  Oby , ile można słuchać o tych potworach ?

 • mentor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.12.2017 07:32 ~mentor

  macewa~macewa

  Qurna,Gruba Kreska zapewne będzie na celowniku "młodych i gniewnych"?

  Po pierwsze to była gruba LINIA. Kreskę to możesz sobie wciągnąć. A po drugie bardzo słusznie, że te tablice trafią na celownik.

 • Realist

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.12.2017 07:31 ~Realist

  Prawie się zgadza Mazowiecki był pierwszym premierem ale nie niekomunistycznego rządu a Neo-komunistycznego rządu w Polsce

 • macewa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.12.2017 06:11 ~macewa

  Qurna,Gruba Kreska zapewne będzie na celowniku "młodych i gniewnych"?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »