Informacje

17.01.2019 21:25 na tyłach nowego światu

Odsłonięto mural Kory.
Będzie "żył z drzewem"

SERWISY:


Mural z podobizną Kory został w czwartek odsłonięty w centrum Warszawy. Podobizna liderki zespołu Maanam została zaprojektowana przez Bruna Althamera.

Mural to podobizna Kory, której włosy symbolizują gałęzie. Wizualnie splatają się one z gałęziami drzewa rosnącego obok. Mural znajduje się na ścianie budynku przy ulicy Nowy Świat 18/20, na tyłach Pałacu Branickich.

- Historia zna wiele kobiet i wiele bohaterek. Nam szczególnie zależało, żeby w naszej akcji, na murach znalazły się kobiety, na których "Wysokie Obcasy" się wzorują, kobiety silne, niezłomne, które nie bały się iść pod prąd, i dla których płeć nie była ograniczeniem, ale była atutem i taka właśnie była Kora - powiedziała Monika Brason, szefowa promocji "Wysokich Obcasów" (ta redakcja stoi za akcją "Kobiety na mury", w ramach której powstał mural wokalistki).

"Ten cudowny mural"

Mąż Kory Kamil Sipowicz wyraził radość, że wokalistka, "która była związana z Warszawą od bardzo dawna, znajduje się w przestrzeni publicznej". Przypomniał, że na ich domu na Bielanach w Warszawie znajduje się neon "miłość to wieczna tęsknota", słowa te są fragmentem piosenki "Anioł" autorstwa Kory.

Wyraził radość, że zaprojektowany przez Bruna Althamera "ten cudowny mural" będzie "żył z drzewem, z otoczeniem" i dzięki temu Kora w każdej porze roku i dnia będzie troszeczkę inaczej wyglądać.

Dodał, że Paweł Althamer zaprojektował karmnik dla wiewiórek, który przedwczoraj zainstalowany został na grobie Kory na Powązkach. - Wiewiórki tam często przychodzą - powiedział.

Sipowicz podkreślił, że w Polsce "znajdujemy się w tej chwili w bardzo smutnym momencie". Mówił, że przeżywa "osobiście swoją prywatną żałobę związaną z jego ukochaną żoną", ale - jak dodał - "wielu Polaków, szczególnie gdańszczanie, przeżywa żałobę po prezydencie (Pawle) Adamowiczu".

Przytoczył słowa żony zabitego prezydenta Gdańska, Magdaleny Adamowicz, że "w tej chwili trwa żałoba, ale ona minie", dlatego - jak mówił - przeżywając żałobę, należy myśleć o wartościach, które głosiła Kora: wolność, miłość, oraz tych, "które głosił Gdańsk, czyli solidarność i nadzieja". Powiedział, że życzeniem jego i Kory jest, aby te wartości "były napędem dla nas i żebyśmy się nie załamywali w tej rozpaczy, w tej czarnej dziurze". Sipowicz poprosił o uczczenie minutą ciszy zmarłego Pawła Adamowicza.

"Bujna fryzura" na wiosnę

Odnosząc się do słów Sipowicza, dyrektor Biura Kultury urzędu miasta Tomasz Thun-Janowski podkreślił, że "rzeczywiście żyjemy w takich czasach, w których trochę szaleństwa, wiara w miłość brzmią na przekór rzeczywistości". - Tym bardziej się cieszę, że Kora będzie na nas spoglądała z tego muralu i rzeczywiście warto będzie co roku odwiedzać ten mural na wiosnę, albo w innej porze roku, kiedy "fryzura" będzie bardziej bujna niż teraz - dodał.

Zdaniem Thun-Janowskiego upamiętnienie Kory i śmierć prezydenta Pawła Adamowicza "mają ze sobą coś wspólnego, obie te osoby stały twardo za wartościami, które miasto stołeczne Warszawa chce promować". - Mam na myśli otwartość na drugiego człowieka, tolerancję, wiarę w miłość, próbę budowania mostów, a nie barier - wyjaśnił.

Podkreślił, że cieszy się, iż wielka artystka, która była związana także z Warszawą, chociaż nie jest to jedyne miasto w Polsce, w którym Kora mieszkała i z którym była związana, jest tutaj upamiętniona".

PAP/ran/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • fanMaanam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.01.2019 14:52 ~fanMaanam

  Pomysł bardzo dobry, ale realizacja zasługuje na poprawkę (chyba że foto zniekształcone ?)

 • serio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.01.2019 10:44 ~serio

  A021~A021

  Jakiś taki brzydki ten mural :/

  a precyzyjniej?

 • wkurzony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.01.2019 06:59 ~wkurzony

  Powinni zasadzić tam te "ziółka" które kupowała dla swojego pieseczka...!

 • ouAsss

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.01.2019 22:49 ~ouAsss

  Jej też się należy honorowe obywatelstwo.

 • Z PROWINCJI

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.01.2019 21:37 ~Z PROWINCJI

  TO CUDNE I BARDZO WZRUSZAJĄCE..KORA KOBIETA KTÓREJ TWÓRCZOŚĆ ZOSTANIE NA ZAWSZE W MOJEJ PAMIĘCI.

 • A021

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.01.2019 21:32 ~A021

  Jakiś taki brzydki ten mural :/

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »