Informacje

09.08.2014 16:15 dzieło grupy młodzieży

Odsłonięto mural Jana Karskiego. "Kto nie potępia, ten przyzwala"

SERWISY:


Mural przedstawiający twarz Jana Karskiego opatrzony napisem "Kto nie potępia, ten przyzwala" odsłonięto w sobotę na ścianie budynku przy ul. Lubelskiej na Pradze. Mural to dzieło grupy młodzieży z Polski, Niemiec i Izraela.

Mural wykonali uczestnicy warsztatów zorganizowanych przez trzy fundacje: niemiecką JGD, izraelską Metukenet i Fundację Wspólna Europa. Zorganizowały one dwutygodniowe warsztaty dla młodzieży poświęcone walce z dyskryminacją i propagowaniu tolerancji. Przez tydzień młodzież - piątka Polaków, czwórka Niemców i piątka Izraelczyków -przebywali w Niemczech, a przez tydzień - w Warszawie. Zakończeniem warsztatów było wykonanie, pod kierunkiem graficiarza Marcina Malickiego, muralu z podobizną Jana Karskiego.

"Starał się pomagać wszystkim"

- Inicjatywa takich warsztatów wyszła od przedstawicieli fundacji Metukenet z Izraela, której przedstawiciele uważają, że program wycieczek młodych Izraelczyków po Polsce jest bardzo ubogi. Zwiedzają oni sześć obozów w trzy dni i właściwie nic więcej nie widzą, nie kontaktują się niemal z Polakami. Dzięki warsztatom grupka młodych Izraelczyków miała okazję spędzić tydzień w Warszawie, poznać miasto i ludzi. Postać Jana Karskiego, bohatera naszego muralu, bardzo pasuje do tematyki naszych warsztatów poświęconych tolerancji i walce z dyskryminacją. Dla nas Jan Karski jest symbolem człowieka, który starał się pomagać wszystkim, bez oglądania się na wyznanie i narodowość - powiedział Łukasz Grajewski z fundacji Wspólna Europa.

Grajewski dodał, że na jesieni odbędzie się kolejna tura warsztatów, a praski mural zostanie uzupełniony o napisy - Kto nie potępia, ten przyzwala" po niemiecku hebrajsku. W budynku przy Lubelskiej 30/32, tuż przy dworcu Warszawa Wschodnia, mieści się teatr i pracownie artystów. "Dopiero wczoraj wieczorem dowiedzieliśmy się, że podczas okupacji w tym miejscu Niemcy zorganizowali obóz przejściowy dla wywożonych do obozu zagłady w Treblince, co dało naszemu muralowi nowy wymiar - mówił Grajewski.

Aresztowany przez gestapo

Jan Karski (właściwie Jan Kozielewski) urodził się 24 kwietnia 1914 r. w Łodzi. W 1935 r. ukończył studia prawnicze i dyplomatyczne na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie. Później pracował jako urzędnik w MSZ. We wrześniu 1939 r. jako żołnierz artylerii konnej dostał się do niewoli radzieckiej. Dwa miesiące później zbiegł z transportu i wrócił do Warszawy, gdzie rozpoczął działalność konspiracyjną. Ze względu na doskonałą pamięć i znajomość języków powierzono mu obowiązki kuriera władz Polskiego Państwa Podziemnego. W styczniu 1940 r. udał się do Paryża i Angers.

W czasie kolejnej misji do Francji został aresztowany przez gestapo. Po brutalnych przesłuchaniach próbował popełnić samobójstwo, obawiając się, że podczas kolejnych tortur może zdradzić Niemcom istotne informacje. Odratowany trafił do więziennego szpitala, z którego został uwolniony dzięki akcji Związku Walki Zbrojnej.

Przedostał się do getta

W 1942 r. pod pseudonimem Jan Karski wyruszył w kolejną misję, tym razem do Wielkiej Brytanii i USA. Jednym z jego głównych zadań było poinformowanie aliantów o tragicznej sytuacji ludności żydowskiej pod okupacją niemiecką. Zbierając informacje na ten temat, dwukrotnie przedostał się do warszawskiego getta i obozu przejściowego w Izbicy.

Relację świadka przekazał wielu amerykańskim i brytyjskim politykom, dziennikarzom i artystom. Spotkał się m.in. z szefem brytyjskiego MSZ Anthonym Edenem i prezydentem USA Franklinem Delano Rooseveltem. Jego dramatyczne apele o ratunek dla narodu żydowskiego nie przyniosły jednak rezultatów.

Rok Karskiego

Po wojnie Karski pozostał na emigracji w USA. Podjął studia z zakresu nauk politycznych i obronił doktorat na Uniwersytecie Georgetown, gdzie przez dalsze 40 lat wykładał stosunki międzynarodowe i teorię komunizmu. Wśród jego studentów był m.in. przyszły prezydent Bill Clinton.

Karski był również autorem kilku książek. Otrzymał wiele prestiżowych wyróżnień m.in. tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata; był kawalerem Orderu Orła Białego i honorowym obywatelem Izraela. Zmarł w 2000 r. w Waszyngtonie.

Rok 2014 został ustanowiony przez Sejm RP Rokiem Jana Karskiego.

PAP/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • goj pride

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.08.2014 14:47 ~goj pride

  Wygląda identyczniejak Ron Meael ze Sparks:)))

 • Raporty Witolda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.08.2014 01:31 ~Raporty Witolda

  Cos redakcji umknelo, ze byl on jednym z emisariuszy "Raportow Witolda", czyli Rtn. Pileckiego. Obamie tez to umknelo. W czerwcu tak "pieknie" o nas mowil, a za "polskie obozy" nie przeprosil do dzis. Wtedy tez o Rtm nie bylo ni slowa. Ale nadal udajmy, ze zyjemy w "wolnym, suwerennym" kraju i swiecie...

 • Kracho

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.08.2014 22:15 ~Kracho

  A kto nie pije, ten kabluje.

 • DominikN

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.08.2014 18:16 ~DominikN

  dlaczego wsadza sie w usta Karskiego cytat Zofii Kossak? nie rozumiem tego...!

 • AK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.08.2014 07:46 ~AK

  Dlaczego w tym kraju stawiamy takie właśnie pomniki i obrazy, czy nie ma inych "Polaków" walczączych o "Polskę"
  Nie dziwcie się, że wielu młodych wyjechało oglądając to co się tu dzieje.

 • asd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.08.2014 23:02 ~asd

  Nie rozumiem dlaczego nagle jedne bazgroły na murach się odsłania z pompą a inne nie. Przecież takie same malunki są sobie na murze Uniwersytetu Warszawskiego przy Oboźnej. Niestety polactwo nie dorosło do prawa uśliczniania murów więc wszystkie powinny być szare. Bo tylko w ten sposób można karać tych co wulgaryzmy na ścianach wypisuje...

 • IDIOTA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.08.2014 22:40 ~IDIOTA

  marceli_naliterebemarceli_naliterebe

  Mierne to trochę.

 • smerf_maruda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.08.2014 20:44 ~smerf_maruda

  Bardzo dobra inicjatywa i to mowi jedna z najwiekszych marud na forum :-)

 • anty_system

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.08.2014 17:47 ~anty_system

  W Polsce potępiamy wszystko i wszystkich, także takie hasło nic nie wnosi.

 • Leto

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.08.2014 17:45 ~Leto

  marceli_naliterebemarceli_naliterebe

  Mierne to trochę.

  Ujdzie.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »