Informacje

06.04.2018 21:59 10 kwietnia

Odsłonięcie pomnika smoleńskiego
bez Platformy i Nowoczesnej

SERWISY:


Posłowie Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej zapowiedzieli, że 10 kwietnia nie wezmą udziału w uroczystości odsłonięcia pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej na placu Piłsudskiego. Ma tam pojawić się część posłów Kukiz'15, a ludowcy zamierzają uczestniczyć w uroczystościach lokalnych.

Odsłonięcie pomnika zaplanowano na najbliższy wtorek na godzinę 15.30. Będzie częścią obchodów ósmej rocznicy katastrofy smoleńskiej.

- PO nie weźmie 10 kwietnia udziału w uroczystości odsłonięcia Pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 r. na placu Piłsudskiego - poinformował w piątek szef klubu PO Sławomir Neumann. - To nie jest pomnik, który łączy, on powstaje bezprawnie, wbrew władzom Warszawy - ocenił.

Według Neumanna, wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera "bezprawnie zajął" plac Piłsudskiego, po to, aby postawić monument, którego inicjatorem jest komitet pod kierownictwem polityka PiS Jacka Sasina.

- Stawia go grupa ludzi, komitet budowy pomnika, w którym są wyłącznie przedstawiciele PiS lub rodzin (smoleńskich) związanych z PiS. To nie jest pomnik, który łączy kogokolwiek - to jest pomnik, który ma uczcić tą PiS-owską część delegacji, co - naszym zdaniem - jest nie do przyjęcia - podkreślił szef klubu PO.

Nowoczesna na Powązkach

10 kwietnia na uroczystościach na placu Piłsudskiego zabraknie też posłów Nowoczesnej. W piątek Nowoczesna upubliczniła na Twitterze odpowiedź szefowej tego klubu Kamili Gasiuk-Pihowicz na zaproszenie wicepremiera, ministra kultury Piotra Glińskiego, adresowanego do posłów Nowoczesnej. Poinformowała, że wezmą oni udział w uroczystościach, które odbędą się pod pomnikiem na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie, a także - podobnie - jak przed rokiem - w uroczystościach organizowanych lokalnie.

Jednocześnie wyraziła ubolewanie, że "do budowy Pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej doszło w tak kontrowersyjnych okolicznościach, bez uzgodnień z mieszkańcami oraz władzami miasta stołecznego Warszawy" - napisała Gasiuk-Pihowicz.

Oceniła, że okoliczności te "mogą sprawić, że pomnik ten stanie się kolejnym symbolem podziałów w polskim społeczeństwie, zamiast pozostawać wyrazem pamięci i szacunku dla ofiar tragicznej katastrofy lotniczej".

"Rzuca to negatywny cień na odbywające się tego dnia uroczystości i może utrudniać wspólne upamiętnianie ofiar tego zdarzenia przez Polaków" - stwierdziła posłanka Nowoczesnej.


Kukiz'15 częściowo, PSL lokalnie

Poseł Kukiz'15 Marek Jakubiak powiedział, że w jego klubie nie ma decyzji, co do udziału w uroczystościach na pl. Piłsudskiego. - Ja wezmę udział w państwowej uroczystości odsłonięcia pomnika na placu Piłsudskiego, na którą, podobnie jak inni posłowie, dostałem imienne zaproszenie - zapowiedział. Dodał, że z tego, co wie, część posłów Kukiz'15 - choć nie wszyscy - również weźmie udział w uroczystościach.

Rzecznik PSL Jakub Stefaniak poinformował, że posłowie PSL "uczczą rocznicę katastrofy smoleńskiej tak jak każdego innego roku". Powiedział, że lider ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz odwiedzi groby polityków PSL, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej: Wiesława Wody - w Krakowie i Leszka Deptuły - w Mielcu, a delegacja posłów PSL uda się na grób Edwarda Wojtasa w Lublinie. Stefaniak dodał, że on sam zamierza uczestniczyć w uroczystościach na Powązkach w Warszawie.

Rocznica katastrofy

10 kwietnia w Warszawie zaplanowano państwowe obchody; uroczystości przygotował też stołeczny ratusz. Uroczystości państwowe rozpoczną się rano od mszy w intencji ofiar katastrofy, w kościele seminaryjnym przy Krakowskim Przedmieściu. Po mszy ma odbyć się apel pamięci przed Pałacem Prezydenckim. Po południu rozpocznie się uroczystość oficjalna z udziałem najwyższych władz państwowych, na plac Piłsudskiego. Między innymi zostanie odsłonięty pomnik ofiar tragedii smoleńskiej oraz wmurowanie kamienia węgielnego pod pomnik prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Wieczorem zostanie odprawiona msza w bazylice Archikatedralnej; po niej odbędzie się marsz pamięci.

Organizatorem państwowych obchodów jest wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Obchody organizowane przez ratusz zaplanowano przy kwaterze smoleńskiej na cmentarzu Powązkowskim.

PAP/kz/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »