Informacje

29.07.2014 07:09 15 sierpnia w stolicy

Odrzutowce, czołgi, wyrzutnie rakiet.
Będzie wielka defilada wojskowa

SERWISY:

Rosomaki, armatohaubice, leopardy i wyrzutnie rakietowe na ziemi, a do tego odrzutowce F-16 i MIG-29, bezzałogowiec Orbiter oraz samoloty transportowe w powietrzu. Duża defilada wojskowa będzie główną atrakcją święto Wojska Polskiego, które 15 sierpnia obchodzone będzie w stolicy.

- Przewidujemy, że około 100 pojazdów różnego rodzaju przejedzie w defiladzie. Nad jednostkami defilującymi przeleci około 50 śmigłowców i samolotów różnego typu - zapowiada w rozmowie z tvnwarszawa.pl komandor Janusz Walczak z Ministerstwa Obrony Narodowej.

W stolicy zobaczymy między innymi czołgi Leopard 2A5, transportery kołowe Rosomak, armatohaubice, wyrzutnie rakietowe, Honkery Skorpion, odrzutowce myśliwce F-16 i MIG-29 czy transportowce Hercules i Casa.

Pokaz siły?

Sprzętu wojskowego ma być więcej niż w poprzednich latach. Nasuwa się pytanie czy to pokaz siły w związku z sytuacją na Ukrainie? Komandor Walczak zaprzecza i przekonuje, że defilada to swego rodzaju rozliczenie się przed podatnikami z pieniędzy, które są przeznaczane na modernizację armii.

W tym roku było to ponad 8 miliardów złotych.

Pół tysiąca żołnierzy

Wojskowy sprzęt do stolicy zacznie zjeżdżać na początku sierpnia. Podobnie z żołnierzami, którzy od 5 sierpnia będą ćwiczyć musztrę na lotnisku Bemowo. - Obsługa tego sprzętu to jest kilkuset żołnierzy. W samej defiladzie weźmie ich udział prawie 500 - wylicza Walczak.

Na opanowanie wszystkich zadań żołnierzy będą mieli zaledwie kilka dni. W tym czasie muszą opanować utrzymanie odpowiedniej prędkości poruszania się w kolumnach oraz właściwej odległości między pojazdami.

Próba odbędzie się na bemowskim lotnisku, druga z udziałem wojskowych maszyn na dzień przed imprezą w al. Ujazdowskich.

Miasteczko militarne

Uroczystość rozpocznie się na placu Piłsudskiego, przed pomnikiem marszałka. Właśnie w tym miejscu rozpocznie się przemarsz pododdziałów reprezentacyjnych i kompanii honorowych oraz przejazd wojskowych maszyn w kierunku Agrykoli. Jeśli pogoda będzie sprzyjać, na niebie zobaczymy również przelot samolotów i śmigłowców.

Po południu, kiedy defilada dotrze na Agrykolę rozpocznie się tam rodzinny festyn. Będzie można z bliska obejrzeć wojskowe maszyny, a także porozmawiać z żołnierzami.


bf/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • uuula

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.08.2014 15:56 ~uuula

  a o której godzinie ta defilada się zaczyna i pokazy lotnicze? gdzie szukać info?

 • Ludwik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.08.2014 13:23 ~Ludwik

  Naprzod zolnierze stara wiara mlode zuchy za SmiglymRydzem pomni Jego w boju chwal On nas wywiedzie z kazdej zawieruchy sam Komendat nam Go na wodza dal.Marszalek Smigly nasz drogi dzielny wodz gdy kaze pojdzie z Nim najezcow tluc nikt nam nie zrobi nic k=nikt nam nie ruszy nic bo znami SMIGLY! SMIGLY Rydz Tak spiewalismy w 1939 roku Ludwik

 • Mirek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.08.2014 14:57 ~Mirek

  Ale berecik założył jak ofiara losu. Skąd by wziął 100 tys. żołnierzy??? Skąd wzięli takiego "komandora"???

 • bombardier

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.08.2014 10:36 ~bombardier

  barbara_fionkabarbara_fionka

  :) W 1939 też była defilada i nikt nie miał pokonać naszej "uzbrojonej po zęby" armii. To co my teraz mamy to starczy do 2 dni wojny obronnej!!! Nasi sojusznicy zapewne znowu nie będą chcieli umierać za Polskę!

  Ja uczyłem się wierszy o tych bohaterach z 1939r.Zacytuję jedno zdanie bo więcej wstyd:Szli z bagnetem na czołgi żelazne
  Ale przeszły,zdeptały na miazgę!!!!!! Niech żyje Lech i Jarosław-Zwierzchnik Sił Zbrojnych - republiki bananowej a nie mojej ojczyzny-Polski.

 • rakietowiec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.08.2014 10:26 ~rakietowiec

  Wera~Wera

  Brawo obecni rządzący, próbujecie dorównać pomysłowi Lecha Kaczyńskiego. W ogóle przeprosiliście się z jego oceną stosunku Rosji do Polski i mówicie teraz tym samym językiem co on.

  Nie obrażaj rządzących.Doskonale wiesz że nawet człowiek chory psychicznie nie wpadnie na pomysł żeby w nocy jechać w rejon działań wojennych i sprawdzać posterunki wojskowe wroga.Komuś zwoje mózgowe się wyprostowały.Jedyne co udowodnił to obalił mit o pijanym sołdatie na posterunku.Zwykły ruski żołnierz posiada dużo więcej inteligencji i rozumu od 2 prezydentów.Dlaczego nas tak Boże pokarałeś takimi elitami?????

 • Żenada

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.07.2014 22:53 ~Żenada

  hhh~hhh

  Pan komandor to chyba mocno zaskoczony wywiadem. Jako dyrektor departamentu prasowo-informacyjnego w szarży komandora mógłby się zaprezentować jak oficer, a nie cieć...

  ...coś z zębów językiem wyjmował jeszcze

 • Mok

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.07.2014 22:51 ~Mok

  zielony_żbikzielony_żbik

  Silni, zwarci, gotowi,
  niech huczy czołgów krwawy zew, niech wrogów strach i otępienie zamrozi w żyłach zimną krew! Marsz równym krokiem przez aleje, gdzie drzewa już kłaniają się, bo widzą dobrze co się dzieje, jak PKB do góry rwie! Armatohaubic szpaler stoi, tam jastrząb niebo zdobi już, uciekną chamy i złodzieje, ze wstydem pierzchnie marny tchórz! Wódz w samochodzie nam przewodzi, silnik odpalił, spalin smród, dziś nasze święto tak obchodzi, niszcząc warszawskiej jezdni bruk. I tylko z boku paru gapiów ze smutkiem patrzy na ten kicz, mając w pamięci groby dziadków i wiecznie żywy na nich znicz.

  Pełny podziw

 • Wera

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.07.2014 22:28 ~Wera

  Brawo obecni rządzący, próbujecie dorównać pomysłowi Lecha Kaczyńskiego. W ogóle przeprosiliście się z jego oceną stosunku Rosji do Polski i mówicie teraz tym samym językiem co on.

 • qwerty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.07.2014 20:33 ~qwerty

  Dlaczego nie na Marszałkowskiej???
  Tam więcej miejsca jest i mniej zieleni do niszczenia.

 • barbara_fionka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.07.2014 18:03 barbara_fionka

  :) W 1939 też była defilada i nikt nie miał pokonać naszej "uzbrojonej po zęby" armii. To co my teraz mamy to starczy do 2 dni wojny obronnej!!! Nasi sojusznicy zapewne znowu nie będą chcieli umierać za Polskę!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »