Informacje

12.08.2015 12:00 "To wyjątkowe miejsce"

Odnowiony X Pawilon otworzą
w Święto Niepodległości

SERWISY:

Wymiana dachu, okien i drzwi, odnowienie elewacji i wnętrz – to tylko niektóre z elementów rewitalizacja Muzeum X Pawilonu na Cytadeli Warszawskiej. Muzeum Niepodległości, do którego należy placówka, planuje otworzyć ją 11 listopada.

- Muzeum X Pawilonu wymagało kompleksowej rewitalizacji, ponieważ zabudowania Cytadeli, w których się mieści, są już dość zaawansowane wiekowo i nie przechodziły remontu od dawna. Oczywiście jako obiekty historyczne i zabytkowe nie mogły ulec specjalnym zmianom, jednak ich renowacja wymagała naprawdę sporo pracy. Wymieniono dosłownie wszystko - dach, instalacje odgromowe, stolarkę okienną, drzwi i schody zewnętrzne - opowiadał PAP Bartłomiej Kłusek z Muzeum Niepodległości.

Odnowione zostały elewacje zewnętrzne i wewnętrzne, wejście oraz dawne cele skazańców.  - Usunięto niepotrzebne części starej instalacji elektrycznej, niektóre elementy wymagały wymiany. Zainstalowano udogodnienia dla niepełnosprawnych m.in. w formie platform. Konieczne było także wzmocnienie murów i wykonanie izolacji przeciwwilgociowej. Założono również instalację przeciwpożarową, konieczne jest jeszcze jej podłączenie - wyliczał Kłusek.

Zmodernizowana została także dawna sala kinowo-konferencyjna, która przekształciła się w nowoczesną salę audiowizualną. Zainstalowano tam klimatyzację, nowoczesny system dźwiękowy, jest także przystosowana dla osób niepełnosprawnych. Trwa również digitalizacja zasobów placówki, która umożliwi w przyszłości szersze udostępnianie jej zbiorów.

Wykonano też przełożenie historycznego bruku z lat 30. XIX w. - Kamienie zostały oczyszczone i ułożone na nowo. Wykonano zupełnie nowe dojście do Muzeum, zerwano już dość stary asfalt i położono małą, ozdobną kostkę. Rewitalizacji poddano także dziedziniec, gdzie m.in. zadbano o trawnik. Muzeum jest jeszcze zamknięte, ekspozycja znajduje się w magazynach, jednak ludzie do nas zaglądają, by zobaczyć co się dzieje. Na terenie został zainstalowany też monitoring obejmujący 64 kamery. Rewitalizowany jest także XI Pawilon - mówił Michał Cieślak z Muzeum X Pawilonu.

Galeria Bramy Bielańskiej już otwarta

Chociaż Muzeum obecnie nie działa, 5 sierpnia - w rocznicę stracenia członków rządu narodowego powstania styczniowego na stokach Cytadeli - otwarto Galerię Bramy Bielańskiej. - To nowa część muzeum, gdzie będą w przyszłości prezentowane różnego typu wystawy czasowe. Zadaszony, zamknięty obiekt mieści się praktycznie w murach obronnych okalających Cytadelę przy samym wejściu do Bramy Bielańskiej. To niewielkie, kameralne, ale bardzo klimatyczne miejsce zostało specjalnie zaadaptowane i dostosowane - dodał Kłusek.

Podczas przygotowywania galerii przeprowadzono renowację elewacji ceglanej, usunięto roślinność porastającą ściany i zakonserwowano z zewnątrz mur okalający Cytadelę. Oczyszczono go także z warstwy ziemi leżącej na górnym tarasie oraz wykonano izolacje przeciwwilgociowe i prace związane z nałożeniem nowego tynku umożliwiające pomalowanie elewacji.

Miejsce straceń Polaków

Cytadela Warszawska została zbudowana w latach 1832-1836 z rozkazu cara Mikołaja I po stłumieniu powstania listopadowego. W jednym z jej budynków tzw. X Pawilonie umieszczono centralne więzienie śledcze dla więźniów politycznych, w którym przetrzymywano m.in. Romualda Traugutta, Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, ks. Piotra Ściegiennego, Jarosława Dąbrowskiego czy Ludwika Waryńskiego. Kilkaset osób zostało straconych na stokach Cytadeli. Podczas I i II wojny wykorzystywano ją do celów wojskowych. W okresie międzywojennym i po 1945 r. Cytadelę użytkowało Wojsko Polskie.

X Pawilon wraz z otoczeniem otwarto dla zwiedzających w 1963 r. - Jego wystawa stała opowiada przede wszystkim o dawnych więźniach obiektu. To wyjątkowe miejsce, o niesamowitym, autentycznym klimacie. Jego otwarcie po rewitalizacji wstępnie planujemy na 11 listopada - powiedział Kłusek.

PAP/jk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »