Informacje

31.10.2013 10:07 Premiera 11 listopada

Odnowili plac Piłsudskiego. Oś Saska podświetlona

SERWISY:


Zakończył się remont nawierzchni placu Piłsudskiego. Ostatniej nocy można było oglądać po raz pierwszy iluminację z linią, która symbolizuje Oś Saską.

"30 października około godziny 17.00 na placu Piłsudskiego odbyła się próba włączenia nowego oświetlenia" – informuje Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta, który zlecił prace remontowe.

Światło podkreśla Oś Saską

Plac podświetliły lampy, zaświeciły także punktowo umieszczone w posadzce światła ledowe, a także linia przebiegająca wzdłuż tego reprezentacyjnego placu stolicy. Podkreśla ona historyczną Oś Saską.

"Na początku listopada zostaną przeprowadzone odbiory robót" – zapewniają przedstawiciele SZRM. Na początku przyszłego tygodnia zdemontowane ma być ogrodzenie, dopiero wtedy na plac będą mogli wejść warszawiacy

11 listopada mają odbyć się w nowej oprawie obchody Święta Niepodległości.

Inwestycja za ok. 13 mln złotych

Jak zapewnił w lipcu ratusz, prace prowadzono pod stałym nadzorem archeologicznym. Ruszyły w lipcu 2013 roku. Wymieniono na granitową nierówną nawierzchnię. Zmodernizowano również system odwodnienia, zagospodarowywano także zieleń przy samym placu.

Robotnicy ustawili też na nowo maszty. Pięć z nich znajduje się po północnej stronie Grobu Nieznanego Żołnierza, a jeden na środku placu. - Ten jeden maszt będzie mógł być demontowany i ustawiany głównie podczas uroczystości - zaznacza Julia Matuszewska, rzeczniczka SZRM. - Na realizację zadania została przeznaczona kwota 10,5 mln zł - pochodzi ze środków finansowych Wojewody Mazowieckiego. Pozostałą kwotę przeznaczyło Miasto Stołeczne Warszawa. Łącznie na remont przeznaczono ok 13 mln złotych - dodaje Matuszewska.

TAK WYGLĄDAŁ POCZĄTEK PRAC NA PLACU:ran/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • prorok

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.03.2014 12:32 ~prorok

  Po co te dyskusje.I tak zostanie pobudowany nowy budynek-prędzej czy później, dlatego że ma większe poparcie.Władze miasta zapewne też ku temu się skałaniają(przykładem jest biurowiec na placu zamkowym).Prędzej uwierzę w to ,że w miejscu zamku powstanie centrum handlowe,niż w to ,że odbudują pałac saski,przecież to się nie opłaca, nie bądźcie naiwni jak dzieci,żenada.

 • aleks

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.02.2014 23:38 ~aleks

  Nie należy odbudowywać pałacu Saskiego. Grób Nieznanego Żołnierza w obecnej postaci półruiny jest niesłychanie wymownym, wręcz krzyczącym pomnikiem tragicznej historii Polski w XX wieku. Żaden inny naród nie ma tak dramatycznego pomnika. Dlatego właśnie powinien takim pozostać. Jeśli obuduje się go kolumnadą i rozległą bryłą pałacu, zrobi się maleńki, ledwo widoczny spod kolumnady i podobny do dziesiątków pomników na całym świecie. Poza tym ściana parkowych drzew to piękna pierzeja placu, ale należy o nie dbać. Obecnie Ogród Saski jest żałośnie zaniedbany, z wyjątkiem fontanny i jej otoczenia.
  Warto zauważyć, że gdyby chcieć wybudować nowy pałac Saski, to powinien on stanąć pomiędzy Ogrodem Saskim i Placem Saskim, jak niegdyś. Piłsudski mógłby wtedy dostać rondo na skrzyżowaniu al. Jerozolimskich i ul. Marszałkowskiej, które jest pępkiem Warszawy. Dmowski jako ojciec polskiego faszyzmu nie zasługuje na nie.
  Natomiast kłopoty lokalowe urzędu miasta można rozwiązać bardzo tanio i szybko, lokując wszystkie biura w jednym wielkim istniejącym biurowcu, to jest w wysokościowej części Pałacu Kultury i Nauki. Ten budynek jest własnością miasta, w dodatku jest jednym z symboli Warszawy. Gdyby ratusz w nim umieścił swoje biura i oddziały, mógłby obecnym najemcom z PKiN zaoferować swoje dotychczasowe lokale. Wiem, że wielu polityków ma ideologiczne opory wobec PKiN, ale powinni w rządzeniu kierować się rozumem i rachunkiem, a nie fobiami, które po ćwierćwieczu nowego ustroju są bez sensu ani uzasadnienia.

 • Anglik2013

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.12.2013 19:26 ~Anglik2013

  Należy odbudować wszystkie ważne obiekty dziedzictwa kulturowego Warszawy bez czerpania przy tym z idei nacjonalizmu. Pałac Saski i Bruhla jak i Sobór Aleksandra Newskiego, z przeznaczeniem tych obiektów pod ważne funkcje edukacyjno-symboliczne: Muzeum Martyrologii Narodów Europy a cerkiew pod ekumeniczną Katedrę Wojska Polskiego. Wolno stojącą dzwonnice soboru można wyposażyć w nowoczesny Carillon koncertowy, odgrywający w południe i o godzinie 17. 00 melodię hymnu Europy Odę do radości oraz przystosować dzwonnicę do pełnienia funkcji odpłatnej wieży widokowej. Na dzwonach umieścić ornamentykę i sentencję nawiązujących do preambuły i zasad Karty Narodów Zjednoczonych oraz Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej. Przywróci to Warszawie wielokulturowe bogactwo krajobrazu miasta w szerokich panoramach. Pełna rekonstrukcja placu Piłsudskiego z 1918 roku ma głęboki sens, jako miejsca historycznie symbolicznego, jako trwałej zachęty w pełnym wykorzystaniu dzisiejszych szans: tworzenia, odbudowywania i modernizowania w oparciu o najwyższe standardy. Kształtowania wolności inspirowanej Kartą Narodów Zjednoczonych i Kartą Praw Podstawowych Unii Europejskiej. Pozytywnego wzajemnego oddziaływania prawa i kultury w narodowej przestrzeni publicznej.

 • Armagedon

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.11.2013 06:44 ~Armagedon

  Szkoda że nie usunęli przy okazji tego koszmarnego krzyża...

 • lukiii1234

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.11.2013 19:54 ~lukiii1234

  co to jest oś saska ?

 • pleple

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.11.2013 14:26 ~pleple

  Czy Wyborcza chce zabić naród polski? http://blogi.newsweek.pl/Tekst/polityka-polska/679627,czy-wyborcza-chce-zabic-narod-polski.html

 • ddd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.11.2013 10:46 ~ddd

  No i co z tego, że ta katedra jest piękna, skoro to żaden zabytek? Lepiej zajmijmy się tym, co naprawdę w Warszawie jest oryginalne, czyli praskimi kamienicami, bo to jest symbol przeszłości tego miasta, Pałac Saski byłby tylko substytutem z nowoczesnych materiałów i nawet jego niewątpliwy urok nie rekompensowałby utraty oryginału.

 • wawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.10.2013 22:15 ~wawa

  po co wprowadzono czas zimowy? Aby oszczędzac prąd. A to fikcja, bo hgw oswietla wszystko co się da, a podatnik zapłaci nie tylko za urządzenia i konserwację ale i za prad.

 • III

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.10.2013 21:15 ~III

  a czy nie mozna za te pieniądze szpitali dziecięcych odnowić???

 • Plac Saski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.10.2013 16:20 ~Plac Saski


  zorroo~zorroo

  Wreszcie mamy piękny plac na uroczystości państwowe i religijne. Jedyny taki w Polsce. Ludzie cieszmy się a nie ciągle marudzicie!
  Scena~Scena

  A dlaczego na tym przepięknym placu straszy do dziś ogryzek kolumnady Pałacu Saskiego, pełniący rolę Grobu Nieznanego Zołnierza ? Zdecydowanie lepiej wyglądałby cały Pałac Saski, może nawet w postaci dekoracji scenicznej, jak ratusz na Placu Teatralnym.


  Całe lata temu byłem w Dreźnie. Pokazywano tam wycieczkom ruiny katedry, pozostałe po bombardowaniu dywanowym miasta przez aliantów pod koniec wojny. Niemcy zarzekali się, że tak już zostanie na wieczną pamiątkę barbarzyństwa niedobrych alianckich lotników (!). Minęły lata i czasy się zmieniły. Słyszę, że katedrę jednak odbudowano i jest piękniejsza, niż kiedykolwiek. A my, dlaczego tak zwlekamy z likwidacją śladów barbarzyństwa Niemców ( Przepraszam, nazistów )i pozwalamy, żeby w sercu miasta zamiast pięknych budowli ziała potworna dziura ? Rosyjskiej cerkwi nie musimy odbudowywać, ale Pałac Saski koniecznie.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »