Informacje

13.07.2011 21:57 Znamy projekt modernizacji

Odnowią największy powstańczy cmentarz

SERWISY:

Wymiana płyt nagrobnych, utworzenie Ściany Pamięci z nazwiskami ofiar Powstania i bramy od strony ul. Wolskiej oraz uporządkowanie zieleni. To główne zmiany, które czekają Cmentarz Powstańców Warszawy. Mają pomóc w przywróceniu należytej rangi największej powstańczej nekropolii w stolicy.

Projekt modernizacji zyskał już akceptację wojewody mazowieckiego, przedstawicieli miasta oraz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. To właśnie ta ostatnia organizacja podjęła się na początek renowacji dwóch nagrobków, które będą pewnym wzorcem dla dalszych prac.

- Zależy nam, by do roku 2014, kiedy mija 70. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, udało się zakończyć prace modernizacyjne - powiedział PAP naczelnik wydziału krajowego ROPWiM Adam Siwek. 

Ściana Pamięci i nowe symbole

Prace mają objąć nowe urządzenie wszystkich grobów oraz powstanie Ściany Pamięci, na której znajdą się nazwiska ofiar, o których wiadomo, że są pochowane na tym cmentarzu, a ich miejsca pochówku nie można wskazać. - Chodzi zwłaszcza o ofiary pochowane pod pomnikiem Polegli Niepokonani - zaznaczył Siwek.

W ramach zmian dotyczących nagrobków planowana jest przede wszystkim wymiana przykrywających je obecnie tablic wykonanych z piaskowca na granitowe. Zmieniona ma zostać także znajdująca się na nich symbolika. Umieszczone w okresie PRL-u symbole krzyży czy mieczy Grunwaldu zastąpi znak Polski Walczącej i symbol krzyża.

Zaakcentują bramę od Wolskiej

- Planujemy także uporządkowanie nadmiernie rozrosłej zieleni, m.in. usuniemy tuje i jałowce zasłaniające mogiły. Zostanie także przeprowadzona wymiana nasady roślin. Nie chcemy wprowadzać jakichś rewolucyjnych zmian ani naruszać układu przestrzennego cmentarza - wyjaśnił Siwek.

- Będziemy się jedynie starali opracować jakieś bardziej efektowne i monumentalne wejście na cmentarz od strony ul. Wolskiej, ponieważ tam go brakuje i cmentarz jest właściwie niewidoczny. Nie ma tu jeszcze jednak projektu, być może powstanie on w drodze ogłoszonego konkursu - dodał.

Potrzeba 5,5 mln zł

Pierwszym elementem prac na cmentarzu jest renowacja dwóch zbiorowych mogił, znajdujących się w narożniku nekropolii, w sąsiedztwie pomnika Polegli Niepokonani. Mają być one gotowe przed zbliżającą się rocznicą wybuchu Powstania.

- Podobne prace przeprowadzimy później na największych nagrobkach w pasie od strony ul. Wolskiej, a następnie w linii mniejszych mogił rozłożonych wzdłuż granicy cmentarza. Prace zaczynamy własnymi środkami, natomiast całe przedsięwzięcie jest bardzo duże, a jego koszt szacujemy na ok. 5,5 mln zł. Liczymy więc na wsparcie i współpracę z mazowieckim urzędem wojewódzkim i władzami Warszawy" - opowiadał Siwek.

 Znane tylko 3300 nazwisk

Naczelnik zwrócił się z apelem do rodaków w kraju i za granicą o pomoc w przywracaniu tożsamości ofiarom spoczywającym na cmentarzu. - Dotychczas ustalono zaledwie ponad 3300 nazwisk poległych i pomordowanych, które zostaną umieszczone na symbolicznej Ścianie Pamięci. Istnieje jednak wielka potrzeba zidentyfikowania oraz ustalenia imion i nazwisk wszystkich ofiar, których prochy spoczywają na cemntarzu - podkreślił.

Największa powstańcza nekropolia

Przedstawiciele ROPWiM zwracają uwagę, że większość rodaków, nie tylko mieszkańców Warszawy, nie zdaje sobie sprawy, że wolski Cmentarz Powstańców Warszawy jest największą powstańczą nekropolią. Spoczywają tam prochy 104 tys. żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego i cywilnej ludności stolicy.

Dlatego głównym celem modernizacji cmentarza ma być przywrócenie temu miejscu należytej rangi oraz godne uczczenie pamięci spoczywających tam ofiar, zamordowanych przez Niemców w Powstaniu Warszawskim.

Mapa Polski Targeo
Mapy dostarcza Targeo.pl

PAP//js/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • patriot

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.04.2013 19:55 ~patriot

  Nie jestem warszawiakiem, ani nikt z mojej rodziny, ale Chwała Wam za to że pamiętacie i pamiętać będziecie.

 • WB od 150 lat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.09.2011 09:57 ~WB od 150 lat

  Do Hanka: Myślisz, że ci z salonu Nissana przed którym stoi mogiła 22000 (22 tysięcy) Warszawiaków zgodzą się na postawienie czegoś co przysłoni ich salon. Wątpię. Jakby właściciel salonu miał odrobinę godności to sam by w jakiś sposób oddzielił i wyeksponował miejsce spoczynku prochów zamordowanych i spalonych mieszkańców Woli i okolic.

 • Warszawiak z Woli

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.07.2011 19:00 ~Warszawiak z Woli

  Spoczywajcie w spokoju chwała poległym na Woli .Wspaniała decyzja o odnowieniu miejsca które bardzo Szanuje.Dla tych którzy są niewtajemniczeni polecam obejrzenie filmu dokumentalnego o cmentarzu i mordowaniu ludnosci z Woli napewno po tym przejrzycie na oczy ...http://www.youtube.com/results?search_query=12+ton+oni+tam+wszyscy+s%C4%85&aq=2&oq=12+to

 • Motabaj164

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.07.2011 10:00 Motabaj164

  Andrzej
  To że nie spoczywają tam powstańcy, a cywile, w cale nie oznacza iż nie jest to cmentarz POWSTANIA WARSZAWSKIEGO!!!!!!!

 • sawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.07.2011 08:17 ~sawa

  Nareszcie...

 • Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.07.2011 06:53 ~Warszawiak

  ~ANDRZEJ WARSZAWIAK: ja bym powiedział, że jest to symboliczny cmentarz.

 • ANDRZEJ WARSZAWIAK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.07.2011 00:32 ~ANDRZEJ WARSZAWIAK

  +Potwierdzam poprzedni komentarz I WOŁAM WIELKIMI LITERAMI TO NIE JEST CMENTARZ POWSTANIA WARSZAWSKIEGO!!!!!!!!!!!!!!!!!
  NA TO MIEJSCE GDZIE PO WOJNIE BYŁY ZKŁADANE SZCZĄTKI OFIAR CYWILNYCH PO ULICZNYCH ROZSTRZELANIACH I RZEZI NA WOLSKIEJ LUDNOŚCI.DOSKONALE PAMIĘTAM POWOJENNĄ ULICĘ WOLSKĄ GDZIE NA MIEJSCU DZSIEJSZEJ JEZDNI POŁUDNIOWEJ STAŁY BUDYNKI, A ZACZYNAJĄC OD OKOPOWEJ BYŁY AUTENTYCZNE GROBY NA ULICY ,PODWÓRKACH I NIE TYLKO.
  O TYM KTO JET TAM POCHOWANY ODSYŁAM DO TABLICZKI UMIESZCZONEJ ZA POMNIKIEM POLEGLI NIE POKONANI TAM JEST OPISANA PRAWDA.DODAM JESZCZE, ŻE PAMIEMIĘTAM Z DAWNYCH CZASÓW ZWANYCH KOMUNISTYCZNYMI, ŻE TYM MIEJSCU STAŁ DREWNIANY KRZYŻ, A WOKÓŁ JAK I OBECNIE ZAPALAŁO SIE ZNICZE 1 LISTOPADA.ZAPALAŁEM TE ZNICZE JA PÓŹNIE Z MOJĄ CÓRKĄ, A OD DWUDIESTU LAT Z MOIMI WNUCZKAMI.

  KRZYCZĘ NA CAŁY GŁOS TO NIE JEST CMENTARZ POWSTANIA WARSZAWSKIEGO!!!!!!!
  POWSTAŃCY MAJĄ WŁASNE GROBY PATRZĄC OD STRONY POMNIKA W LEWO DO UL. WOLSKIEJ WZD€Ż CMENTARZA I PO PRAEJ STONIE OD POMNIKA.

 • gitchlopak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.07.2011 00:04 ~gitchlopak

  I to jest dobra inwestycja a nie jakiś PKS na gwałt przed Euro.

 • Hanka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.07.2011 22:39 ~Hanka

  Moi Rodzice leżą na Woli.Serce mi się krajało jak widziałam marniejący cmentarz. Teraz mam nadzieję, że przetrwa. Jeszcze są warszawiacy we władzach stolicy. Czekam niecierpliwie na zmiany. Sprostowanie - Nie 104 żołnierzy PPP a większość to ofiary cywilne spalenia Woli i Zachodniego Śródmieścia. Trochę faktycznie to powstańcy rozstrzelani w św. Wojciechu. Proszę , jeśli ktoś z władz będzie czytać mój komentarz to pamiętajcie o tysiącach na Górczewskiej.Mogiłka skromna aż żal.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »