Informacje

12.06.2015 08:52 c.d. sprawy bogdana chazana

Odmówili przeprowadzenia aborcji. "Nie można postawić zarzutów"

SERWISY:


Nie ma podstaw do postawienia zarzutu lekarzom uczestniczącym w leczeniu pacjentki, której w warszawskim szpitalu im. Świętej Rodziny odmówiono przeprowadzenia zabiegu aborcji - uznał Naczelny Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej NIL.

W ub.r. dyrektor szpitala im. Świętej Rodziny prof. Bogdan Chazan - powołując się na klauzulę sumienia - odmówił wykonania zabiegu aborcji, choć były wskazania medyczne ze względu na wady płodu. Nie wskazał też pacjentce, choć zobowiązywały go do tego przepisy, innego lekarza lub placówki, gdzie można zabieg wykonać.

"Nie ma podstaw do postawienia zarzutów"

W przesłanym PAP w piątek oświadczeniu Naczelny Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej Naczelnej Izby Lekarskiej dr Grzegorz Wrona poinformował, że w świetle zgromadzonych materiałów i aktualnego stanu prawnego brak jest podstaw do przedstawienia lekarzom zarzutów przewinienia zawodowego. W związku z tym umorzył postępowanie wyjaśniające w tej sprawie.

Postanowienie nie jest prawomocne. Strony postępowania mają możliwość złożenia zażalenia na postanowienie rzecznika do Naczelnego Sądu Lekarskiego w terminie 14 dni od dnia jego otrzymania. Ten może utrzymać decyzję NROZ lub ją uchylić i przekazać mu sprawę do dalszego prowadzenia.

Wrona podkreślił, że w czasie postępowania zgromadzono obszerny, liczący blisko 1000 stron materiał dowodowy, obejmujący przesłuchania kilkunastu świadków i stron postępowania, opinie ekspertów, szczegółowe analizy dokumentacji medycznej oraz materiały z innych postępowań dotyczących tej sprawy, m.in. Rzecznika Praw Pacjenta, ministra zdrowia, prezydent Warszawy i konsultanta krajowego ds. ginekologii i położnictwa.

Powołał się na klauzulę sumienia

Rzecznik zaznaczył, że prowadzone przez niego postępowanie jest odrębne od postępowania karnego, choć mają do niego zastosowanie niektóre przepisy Kodeksu postępowania karnego. Jego celem jest ustalenie, czy lekarz popełnił przewinienie zawodowe, tj. naruszył zasady etyki zawodowej lub przepisy związane z wykonywaniem zawodu.

W postępowaniu prowadzonym w przedmiocie odpowiedzialności zawodowej stronami postępowania są pokrzywdzony i lekarz, którego ono dotyczy.

Dyrektor szpitala, prof. Bogdan Chazan powołał się na klauzulę sumienia, odmawiając pacjentce wykonania zabiegu aborcji, choć były do tego wskazania medyczne ze względu na wady płodu; nie wskazał też - choć zobowiązywały go do tego przepisy - innego lekarza lub placówki, gdzie można zabieg wykonać. Dziecko, z powodu licznych wad, zmarło niedługo po porodzie.

Nie jest funkcjonariuszem publicznym

Po przeprowadzeniu kontroli w szpitalu prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz zdecydowała o odwołaniu Chazana ze stanowiska dyrektora placówki.

Odrębne postępowanie prowadziła mokotowska prokuratura; na początku maja poinformowała, że umorzyła śledztwo ws. prof. Chazana. Decyzję uzasadniła tym, że w związku z odmową przerwania ciąży nie było zagrożenia życia lub zdrowia matki, a tym samym nie doszło do przestępstwa. Jednocześnie - jak przyznał rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Przemysław Nowak - "nie ulega wątpliwości, iż prof. Chazan nie dopełnił ciążących na nim obowiązków związanych z powołaniem się na klauzulę sumienia". Jak jednak dodał, przestępstwo niedopełnienia obowiązków popełnić może wyłącznie funkcjonariusz publiczny, a takim funkcjonariuszem nie jest dyrektor szpitala.

Reprezentujący pacjentkę mec. Marcin Dubieniecki zapowiedział zażalenie na decyzję prokuratury.

Oświadczenie prof. Bogdana Chazana po zwolnieniu z pracy:


PAP/ran/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Kompletna bzdura

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.06.2015 20:51 Kompletna bzdura

  Sardyna~Sardyna

  No i dobrze. Jak się ludzie decydują na in vitro, to powinni być świadomi, że się może potworek urodzić. A nie potem oczekiwać, że lekarz zabije.


  Sardynko. Potworek to się może urodzić nawet z klasycznej kopulacji, i to takiej poprzedzonej wielogodzinnymi modłami i całonocnym leżeniem krzyżem w kościele. Bo wbrew temu co twój proboszcz ci wciska to malutkiej główki, metoda zapłodnienia nie ma żadnego wpływu na to czy dziecko urodzi się chore, czy też zdrowe.

 • Gosc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.06.2015 18:42 ~Gosc

  Sardyna~Sardyna

  No i dobrze. Jak się ludzie decydują na in vitro, to powinni być świadomi, że się może potworek urodzić. A nie potem oczekiwać, że lekarz zabije.

  Zebys Ty i nikt z Twojej najblizszej rodziny nie stal przed takim dylematem decydowania sie na in vitro.

 • strażak katolik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.06.2015 18:28 ~strażak katolik

  Jako strażak odmówię ateiście gaszenie pożaru jego domu. Nie pozwala mi na to sumienie, bo jestem katolikiem. Mam chyba do tego prawo powołując się na klauzule sumienia, jak Chazan. Niech go ratują inni strażacy, niekatolicy, ateiści. Tak jest w tym kraju.

 • Edek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.06.2015 18:19 ~Edek

  Maciek~Maciek

  Odmówił zabicia dziecka. Nie postawili mu zarzutów. Okropne.

  SKAZAŁ dziecko na krótkie, ale diabelnie bolesne życie na lekach przeciwbólowych.
  Tak postępuje tylko człowiek bez serca i SUMIENIA.

 • Adeo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.06.2015 15:48 ~Adeo

  Dziecko poczęte w wyniku metody in-vitro. Czemu nie pozwała prywatnej kliniki?

 • Maciek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.06.2015 15:47 ~Maciek

  Odmówił zabicia dziecka. Nie postawili mu zarzutów. Okropne.

 • andi52

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.06.2015 15:42 ~andi52

  Tartuffe czyli ŚWIĘTOSZEK. Jak u Moliera.

 • zLondynu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.06.2015 13:58 ~zLondynu

  Z lekarzami jak Chazan polska ginekologia nigdy nie osiągnie poziomu europejskiego. Zawsze to będzie służba zdrowia o kategorii: BADZIEWIE.

 • Tga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.06.2015 13:50 ~Tga

  W tym kraju nie można iść z taką sprawą do sądu. Trzeba się było za nich pomodlić ...

 • Smith John Smith

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.06.2015 13:50 Smith John Smith

  I tak jest w tym kraju na każdym kroku gdzie wpiernicza się kościół. Jest prawo ale nie dla czarnych i ich popleczników. Prawo jest dla plebsu.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »