Informacje

17.01.2015 17:51 32 tysiące interwencji w 2014 roku

Odłowili 32 tysiące zwierząt. Rekordowy rok ekopatrolu

SERWISY:

Coraz więcej interwencji, coraz bardziej egzotyczne zwierzęta. Ponad 32 tys. razy interweniowali w 2014 roku strażnicy z ekopatrolu. Jak podsumowała straż miejska, zgłoszeń było 10 procent więcej, niż w 2013 roku.

Strażnicy pomagali nie tylko porzuconym psom, ale także zwierzynie leśnej. Niekiedy musieli stanąć oko w oko z egzotycznymi drapieżnikami, takimi jak boa dusiciel. Podejmowali także agamy brodate, skorpiony i kraby. W sumie w ubiegłym roku ekopatrol interweniował 32 642 razy.

Najwięcej interwencji na Mokotowie

Najwięcej zgłoszeń pochodziło z Mokotowa (10,4 procent ogółu) i na Białołęce (9,5 proc.). W miesiącach wiosenno-letnich interweniowano dwukrotnie częściej, niż w zimowych.

W ocenie samych strażników rosnąca liczba odłowień (zwłaszcza zwierząt domowych, takich jak psy i koty) wiosną i latem, najczęściej ma związek z celowym porzucaniem zwierząt przez właścicieli.

Zwierzęta, które zostały znalezione przez ekopatrol są przekazywane do schronisk lecznic albo zoo. Najczęściej, bo aż w 2924 przypadkach, zwierzęta trafiały schroniska "Na Paluchu". Ponad 2,5 tys. razy przekazywano je natomiast do warszawskiego ogrodu zoologicznego.

Wąż boa na Ursynowie

Jedną z najciekawszych interwencji ostatnich 12 miesięcy była pewnie tak, gdy strażnicy ekopatrolu musieli poradzić sobie z wężem boa. Wdarł się on do jednego z ursynowskich mieszkań i został zauważony przez… psa. Gdy ten zaczął szczekać, właściciele zadzwonili po straż miejską.

Zwierzę zostało przetransportowane do ogrodu zoologicznego. - Właścicielka nie była w stanie powiedzieć, jak wąż znalazł się w jej domu. Podejrzewamy, że mógł komuś uciec lub celowo mógł zostać wyrzucony - mówiła wówczas rzeczniczka straży miejskiej Monika Niżniak.

Zwierzaki z lasu odwiedzają Warszawę:

ep/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • punio1

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.01.2017 07:01 punio1

  Lisek, jak pies, czeka na zarcie. Brawa dla Ekopatrolu i Strazy Miejskiej!

 • Wanda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.01.2015 19:57 ~Wanda

  Policja nie zlewa wcale interwencji tylko trzeba odpowiednio podejść do zgłoszenia. Jak powiesz , że chyba policjant w tarapatach to zaraz przyjadą. Za to do sądu cię nie wezmą jeśli w ten sposób chronisz swoje lub kogoś życie lub jesteś szczególnie zagrożony.

 • doktordzik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.01.2015 20:22 ~doktordzik

  tylko ta liczba czy aby nie zawyżona? Podzieliwszy przez liczbe dni w roku mamy 89 interwencji dziennie, piątek, świątek czy niedziela. A jak rozumiem chodzi o obszar samej Warszawy.

 • grześ

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.01.2015 19:27 ~grześ

  sss~sss

  Na Wiejskiej jest dużo łosi do odłowienia ;)

  ale to gatunek chroniony :-)))

 • sss

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.01.2015 18:37 ~sss

  Na Wiejskiej jest dużo łosi do odłowienia ;)

 • fido

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.01.2015 15:36 ~fido

  Wawka~Wawka

  Tylko ten ich czas interwencji. W weekend, po 22-iej jechali do psiaka leżącego na ulicy przy 10*C mrozie dokładnie 91 !!! minut. Bo do Miedzeszyna AŻ z Bemowa pędzili. A najlepsze, że chcieli mi oddać koc NRC (folia), którym okryłem psa, do dalszego użytku, bo nie wiedzą, że jest to jednorazówka ha ha ha

  a niby dlaczego foli termicznej nie można użyć ponownie ?? oddają Ci coś,co należy do Ciebie,co w tym dziwnego ??Jak by nie oddali zaraz byś pisał,ze Ci ukradli

 • Wawka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.01.2015 13:43 ~Wawka

  Tylko ten ich czas interwencji. W weekend, po 22-iej jechali do psiaka leżącego na ulicy przy 10*C mrozie dokładnie 91 !!! minut. Bo do Miedzeszyna AŻ z Bemowa pędzili. A najlepsze, że chcieli mi oddać koc NRC (folia), którym okryłem psa, do dalszego użytku, bo nie wiedzą, że jest to jednorazówka ha ha ha

 • niko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.01.2015 13:00 ~niko

  no i super! gratulacje! w warszawskiej straży miejskiej tylko Ekopatrol się do czegoś przydaje !!!

 • rph

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.01.2015 12:52 ~rph

  Gdy czyta się te komentarze, to majty opadają. Gdzie w tekście jest cokolwiek napisane o szczekającym wężu?!!! Jasne jest, że to pies szczekał. Jeżeli ktoś uważa, że nauczył się czytać, to jeszcze niech poprosi kogoś mądrzejszego o wytłumaczenie tekstu.

 • tarras

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.01.2015 10:48 ~tarras

  dlaczego posiadanie zwierząt egzotycznych nie jest objęte jakimś obowiązkiem rejstracji? potem po mieście biegają kangury czy inne węże, a właściciel ma to w dupie i jeszcze żadnych konsekwencji nie ponosi za narażanie innych na kontakt z groźnymi czasem zwierzętami.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »