Informacje

07.08.2013 12:03 w reducie ordona

Odkryto szczątki żołnierzy
z Powstania Listopadowego

SERWISY:


Na Ochocie, na terenie znanej z wiersza Adama Mickiewicza Reduty Ordona, odkryto mogiłę żołnierzy poległych w powstaniu listopadowym. Podczas prac Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie znaleziono szczątki sześciu osób.

Jak zaznacza w rozmowie z PAP kierujący pracami Witold Migal, w środę rano we wspólnym dole znaleziono szczątki szóstej osoby. - Znaleziona w pobliżu mogiły galanteria - głównie guziki - jest związana z wojskiem rosyjskim, czyli sugeruje, że niektóre z tych osób to Rosjanie - mówi PAP Migal.

Dopiero dodatkowe badania mają potwierdzić narodowość poległych osób. Migal wyjaśnia, że to pierwsze znalezisko ludzkich szczątków na Reducie Ordona.

"Ciał może być więcej"

- To być może czubek góry lodowej. Jeśli to był tzw. wilczy dół albo lej, to ciał może być znacznie więcej - zaznacza Robert Wit-Wyrostkiewicz, prezes Mazowieckiego Stowarzyszenia Historycznego Exploratorzy.pl, które obok PMA uczestniczy w pracach na Reducie Ordona.

Wyjaśnia, że szczątki są bezładnie rzucone.

Z przekazów historycznych wiadomo, że w prochowni na Reducie Ordona nastąpił wybuch. Informacje, które dotyczyły pochówku osób, które poległy w czasie tego - opisanego przez Mickiewicza - wybuchu były bardzo różne.

- Jedni mówili, że Rosjanie sprzątnęli ciała i pochowali je w zbiorowej mogile, gdzieś zupełnie indziej, inni sądzili, że pochowano je na miejscu - w wilczych dołach - podkreśla Migal.

Odkrycie archeologów może potwierdzać, że przynajmniej część zmarłych osób pochowano na miejscu.

To nie ekshumacja

Migal spodziewa się, że w ciągu miesiąca prace zostaną zakończone. - Nie są to prace ekshumacyjne, ale prace archeologiczne. Szczątki trafią do badań antropologicznych lub genetycznych - zaznacza.

Dzięki dodatkowym badaniom będzie można poznać szczegóły dotyczące pochodzenia poległych, ich wieku, przebytych chorób, stanu zdrowia, a zwłaszcza samego zgonu i tego, co dokładnie było przyczyną śmierci. - Jak dotąd odnaleźliśmy dziesiątki zabytków z okresu walk o Redutę. Są to kartacze, kule karabinowe, rosyjski tasak, elementy karabinów, guziki czy kawałki granatów. Duża część reduty jest jednak jeszcze niezbadana. Prace prowadzone będą tam codziennie aż do zakończenia badań i odnalezienia - w miarę możliwości - wszystkich żołnierzy - dodaje Wyrostkiewicz.

Prawdziwa lokalizacja

Dopiero kilka lat temu archeolodzy poinformowali, że Reduta Ordona znajduje się na warszawskiej Ochocie, w pobliżu Dworca Zachodniego, a nie - jak dotąd sądzono - na Woli. Kiedy archeolodzy zaczęli prace na stanowisku, było ono już zniszczone wskutek trwających na tym miejscu od 2005 roku do 2008 nielegalnych poszukiwań pamiątek historycznych.

- Nie wiemy, czy w trakcie tych działań nie natrafiono już na szczątki ludzkie, które uległy zniszczeniu na skutek rabunkowych, pospiesznych poszukiwań - wyjaśnia Wyrostkiewicz. Przyznaje, że amatorskie poszukiwania doprowadziły z jednej strony do odkrycia prawdziwej lokalizacji Reduty Ordona, ale też spowodowały jej częściowe ograbienie.

Obrona Reduty Ordona miała miejsce podczas powstania listopadowego 3 lub 4 września 1831 roku rano ok. godz. 6 i trwała prawdopodobnie ok. 1,5 godziny. Fortyfikacji broniło 6 dział, a załoga mogła liczyć maksymalnie ok. 200 żołnierzy. Nie dowodził nimi - jak to opisał Mickiewicz - Julian Konstanty Ordon, lecz major Ignacy Dobrzelewski. W wyniku walk poległo wówczas kilkuset polskich i rosyjskich żołnierzy.

PAP/ran/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • JolaZ

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.08.2013 00:32 ~JolaZ

  piłkarz~piłkarz

  W miejscu, w którym znajdowała się reduta, budowany jest meczet Ligi Muzułmańskiej.

  To oburzające! Czy ważniejsza jest "tolerancja" i "poprawność polityczna" od polskiej historii ? To pytanie kieruję głównie do wydających zgodę na budowę meczetu. A czy my, mieszkańcy
  W-wy , nie możemy zadbać o właściwe uhonorowanie poległych na Reducie powstańców?

 • kto wymyślił kody

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.08.2013 20:42 ~kto…

  piłkarz~piłkarz

  W miejscu, w którym znajdowała się reduta, budowany jest meczet Ligi Muzułmańskiej.

  niestety tu też bedzie budowa ,,, dlatego kopią ,,,, wiem bo byłem i pytałem,,,

 • piłkarz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.08.2013 17:55 ~piłkarz

  W miejscu, w którym znajdowała się reduta, budowany jest meczet Ligi Muzułmańskiej.

 • Grzegorz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.08.2013 17:02 ~Grzegorz

  Straty

  Królestwo Polskie

  40 000 zabitych i rannych

  Imperium Rosyjskie

  60 000 zabitych i rannych

  32 000 jeńców w tym 430 oficerów (8 generałów)

 • poligo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.08.2013 16:13 ~poligo

  Załoga (domniemam, że Polska i o niej myślał autor) mogła liczyć maksymalnie 200 żołnierzy, ale poległo ich kilkuset tak polskich jak rosyjskich... to w końcu jak było? Może szersze dopowiedzenie kontekstu historycznego... a nie skracanie... brak logiki pismaka i brak słów na poziom tvn.

 • marek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.08.2013 13:48 ~marek

  To jest obelisk na tym miejscu, obok jest tablica przybliżająca historię Powstania i tego miejsca.
  http://www.panoramio.com/photo/90393859

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »