Informacje

23.11.2014 14:17 aktywiści chcą go zachować

Odkrycie na stacji kolejowej. Rozkład jazdy sprzed wojny?

SERWISY:


W przejściu podziemnym przy stacji kolejowej Włochy odkryto dawny rozkład jazdy. Zdaniem ekspertów może pochodzić sprzed kilkudziesięciu lat. Lokalni aktywiści chcą, by został zachowany, a kolejarze zapewniają, że szukają metody na zabezpieczenie i wyeksponowanie znaleziska.

"Remont przejścia podziemnego pod stacją ukazał stare napisy na ścianie!" – poinformowali na popularnym portalu społecznościowym członkowie stowarzyszenia Sąsiedzkie Włochy.

Część ściany skuta

Na miejsce pojechał reporter tvnwarszawa.pl. - Faktycznie w przejściu podziemnym na perony stacji Włochy rozciągnięta została niebieska folia osłaniające prace remontowe, a za nią widnieje stary rozkład jazdy pociągów - relacjonuje Mateusz Szmelter, reporter tvnwarszawa.pl.

I dodaje, że najprawdopodobniej napisy zostały ujawnione po zdjęciu ceramicznych kafli. – Na rozkładzie można zobaczyć miejscowości, do których odbywały się kursy i godziny. Część ściany, na której jest rozkład została jednak od dołu skuta – zaznacza reporter.

Sprzed 70 lat?

Z jakiego okresu może pochodzić ten rozkład? O to zapytaliśmy eksperta zajmującego się warszawską komunikacją miejską. Pewne wnioski można wysnuć, przyglądając się danym na tablicy

- Można zauważyć, że w górnej części rozkładu są kierunki obsadzone często w ciągu całego dnia, co może oznaczać ruch lokalny. Niżej - rzadko, co może wskazywać na pociągi dalekobieżne (np. do Katowic i Częstochowy tylko jeden pociąg nocny...) – zaznacza Daniel Nalazek, jeden z redaktorów strony www.trasbus.com. - Wygląda na to, że najdalej wysuniętą stacją obsługiwaną "często" jest Żyrardów (Skierniewice już tylko rano i późnym wieczorem). Elektryfikacja - a zatem i pociągi podmiejskie - dotarły do Żyrardowa 6 września 1937 roku. To może być związane z "gęstością" ruchu – dodaje.

I dzieli się dalej swoimi przypuszczeniami: - Przyjmowałbym, że rozkład nie mógł powstać wcześniej niż zimą z przełomu lat 1937/38 i nie później niż w latach 1953/54. Do Skierniewic elektryfikacja dotarła w lipcu roku 1953, więc teoretycznie i rozkład powinien być już do tej stacji zagęszczony.

"Odkrycie bardzo ciekawe"

Stowarzyszenie Sąsiedzkie Włochy zapowiedziało, że wystąpi do Polskich Kolei Państwowych z wnioskiem o zachowanie tego rozkładu.

My zapytaliśmy o sprawę PKP Polskie Linie Kolejowe. - Odkrycie jest bardzo ciekawe. Wraz z wykonawcą modernizacji trasy Warszawa - Skierniewice szukamy teraz najlepszej metody zabezpieczenia i wyeksponowania znaleziska - mówi tvnwarszawa.pl Maciej Dutkiewicz, rzecznik PKP PLK.

 

ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ceada

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.03.2015 21:37 ~ceada

  Włochy to miejscowość, dzis dzielnica, w której zachowało sie trochę zabytków. Mogloby to być lepiej zadbane.

 • Na dworzu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.12.2014 23:22 ~Na dworzu

  No i pociąg "do Błonia" (!!!). Bo miejscowość to Błonie (a nie Błonia), I stąd więc dokąd jedzie pociąg? Do Błonia (!!!). I na jakiej stacji się zatrzymuje? Na stacji w Błoniu (!!!). A nie jak dzisiejsi 'przyjezdni' mówią "do Błoni", "w Błoniach" itd. Jak już ludkowie tu przyjeżdżacie z Polski i się osiedlacie, to chociaż nauczcie się wysławiać zgodnie z miejscową tradycją...

 • Ewelina

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.12.2014 18:23 ~Ewelina

  Odnoszę wrażenie że jest ich wiecej niż w dzisiejszych czasach.

 • takisobienick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.12.2014 13:25 takisobienick

  Pojęcie "sobota robocza" pojawiło się w latach 70-tych. Wcześniej sobota była takim samym dniem pracy, jak każdy inny, więc nie było sobót "roboczych" i "nie-roboczych". Mocno przeciętne to "historyczne odkrycie". :-)

 • Kisiel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.12.2014 11:59 ~Kisiel

  Kiedys tablice informowały a nie dezinformowały np wyraźnie napisane ODJAZD DO KATOWIC a nie ODJAZD KATOWICE. Niby taki szczegół a jak człowiek zaganiany może przeoczyć.

  Ktoś myślący kiedys o te rzeczy dbał.

 • mico

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.12.2014 14:52 ~mico

  skuć to! to nie jest żaden zabytek!

  podniecają się jakby wykopali grecką kolumnę z IV w.p.e.

 • aaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.12.2014 08:46 ~aaa

  jurgen~jurgen

  Czy niektórzy to sa ślepi? Ten napis jest malowany, a nie wykuty to raz. Dwa czcionka typowo z PRL. Trzy, tynk ewidentnie powojenny. Cztery rozkład uzłożony specjalnie pod 3 zmianowa pracę w fabrykach.


  no, nareszcie ktoś ogarnięty przeczytał, obejrzał i wyciągnął prawidłowe wnioski.
  Wolne i robocze soboty pojawiły sie w latach 70-tych
  Zgadzam sie też co do pracy na 3 zmiany, choćby w sąsiadującym Ursusie, który w latach siedemdziesiątych zatrudniał kilka tysięcy pracowników dojeżdżajacych w znakomitej większosci koleją

 • Małgosia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.11.2014 18:17 ~Małgosia

  Pamiętam dobrze ten rozkład jazdy nad wejściami na perony a sięgam pamięcią do lat wczesnych sześćdziesiątych.Moja mama włochowianka z urodzenia też potwierdza fakt istnienia tego rozkładu w latach 50-60 tych ubiegłego wieku, więc nie ma się doszukiwać tu cudów to tylko ciekawostka i sentymentalne odkrycie dla włochowian 50+.

 • Monia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.11.2014 16:52 ~Monia

  Siła tradycji :D

  biker4ife~biker4ife

  --==DLA POROWNANIA==--
  Widac wyraznie, ze o 15 byly 3 pociagi do Pruszkowa, dzis sa 4. Jesli to przedwojenna tablica to przybylo 0,5 mln ludzi w samej Warszawie a w Pruszkowie ilość mieszkańców podwoiła się. Jesli to z 1950 jak ktos napisal to mamy 2x wiecej mieszkancow rowniez w Warszawie. JAK W TEJ KOLEJCE MAJA SIE WSZYSCY POMIESCIC SKORO KURSUJE TAK SAMO JAK WTEDY!

 • jajacek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.11.2014 03:57 ~jajacek


  skoro będzie się "ciągło" to widać żeś rzeczywiście jest przyjezdna

  :-)
  przyjezdna~przyjezdna

  Czy odkrycie tych staroci przyniesie korzysci i tak fatalnie wygladajacemu dworcowi, przejsciu pod torami i okolicy wątpię. Wiem natomiast ze skomplikuje to tym co remontuja i zamiast szybko udostepnic ludziom przejscie bedzie sie to teraz ciagło niewiadomo ile.
  jaca~jaca • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »