Informacje

15.06.2017 08:26 rpo kontra samorządy

Odholowywanie "w celu zapewnienia maksymalnych wpływów"

SERWISY:


Zarabiali na fotoradarach, teraz na odholowywaniu aut. Według Rzecznika Praw Obywatelskich miasta chcą robić interes na wywożeniu źle zaparkowanych samochodów. Sprawę skierował do sądu. Przyjrzał się temu Łukasz Wieczorek, reporter programu "Polska i Świat" TVN24.

Parking przy Dworcu Centralnym. To tu trafiają odholowane z miasta źle zaparkowane auta. Tu też przychodzą kierowcy, którzy chcą je odebrać.

W Warszawie samo odholowanie kosztuje 476 złotych. Po skargach kierowców na astronomiczne sumy, sprawą zajął się Rzecznik Praw Obywatelskich. Sprawdził, dlaczego miasta za przewiezienie auta kilka kilometrów dalej biorą prawie pół tysiąca złotych. Wnioski mogą zaskakiwać.

"Maksymalne wpływy"

- Niejednokrotnie, gdy dokonywaliśmy analizy uzasadnień, to wprost było wskazywane, że ustala się te stawki w wysokości maksymalnej w celu zapewnienia maksymalnych wpływów do budżetu miasta czy powiatu - mówi Piotr Mierzejewski, Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich, zastępca dyrektora Zespołu Prawa Administracyjnego i Gospodarczego.

478 złotych za holowanie auta do 3,5 tony, to zgodnie z przepisami, maksymalna stawka, którą mogą wprowadzić miasta. Ale, według RPO, musi to być odpowiednio uzasadnione. W przypadku między innymi Warszawy rzecznik z argumentacją się nie zgodził. Sprawę skierował do sądu.

- Kierowca w przypadku, kiedy wyrok się uprawomocni, ma prawo żądać zwrotu tych opłat - zaznacza Mierzejewski.

Stawki z sufitu?

Warszawa twierdzi, że sprawa jest zamknięta. Cztery lata temu sąd w tej samej sprawie przyznał rację miastu. - Ja nie mam poczucia, żeby stawki w Warszawie były oderwane od sufitu - mówi Łukasz Puchalski, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich.

A ile miasto ma na czysto z takiego holowania?  - Ciężko powiedzieć, na pewno 60, 70 procent tej kwoty to są koszty procesu odholowania – podkreśla Puchalski.

RPO walczy nie tylko o niższe stawki, ale też o czas zapłaty za holowanie. Kierowca może odebrać auto dopiero po opłaceniu rachunku. Według rzecznika godzi to w prawo własności. Sprawą zajmie się Trybunał Konstytucyjny.

Łukasz Wieczorek, ran/gp

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • piotron

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.06.2017 17:02 ~piotron

  Jeżeli jest znak jak wół który zakazuje parkowania i postoju a pod nim tabliczka ,,hol'' a jakiś tuman stawia tam samochód to do kogo pretensja ? Też źle ? Co za naród ? Chcecie mieć porządek ale nie chcecie się jemu podporządkować.

 • TiDżej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.06.2017 14:09 ~TiDżej

  Ja miałem okazję odbierać auto z ul. Lubelskiej. Koszty: holowanie+parking+madat; wszystko do opłacenia na ul. Smolnej. Jak stwierdziłem, że drogo strażnik zachęcił mnie do wzięcia udziału w przetargu na kolejny rok na tego typu usługi w Warszawie, buhahahaha :)

 • vtr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.06.2017 12:51 ~vtr

  zbynio~zbynio

  Panie radny ładnie kłamać 60-70% to koszt holowania???? Z tego co wiem obie firmy mają stawkę grubo poniżej 200 zł od miasta za pojazd.
  Tak to jest jak niedouczony bierze się za analizę prostego zdania. Gdzie głąbie słyszałeś żeby on mówił o koszcie odholowania ? Mówił o koszcie OBSŁUGI procesu odholowania. Czyli wchodzi w to także utrzymanie urzędników i wszelkie materiały i narzędzia potrzebne im do pracy.

 • tad

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.06.2017 12:08 ~tad

  Popieram tak jest na calym swiecie niech placa

 • Pilum

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.06.2017 09:07 ~Pilum

  Czy rzecznik praw obywatelskich chroni piratów drogowych?
  Raczej powinien się zwrócić o podniesienie stawki o 10 razy i traktować ja jako minimalną. Inaczej te głupie ch.je porzucające swoje złomy byle gdzie nie nauczą się, że trzeba przestrzegać przepisów.

 • mcrc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.06.2017 08:31 ~mcrc

  To złodzieje są, ja płaciłem ponad 400 zł za samo zlecenie holowania, gdzie podobno holownik już wyjechał, Straż Miejska anulowała zlecenie po 5min, większych złodziei nie ma.

 • cert

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.06.2017 00:33 ~cert

  Ja za 100zł chciałem odholowywać i przegrałem .Widać miastu opłaca się płacić więcej komuś ale komu ?

 • Prażanka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.06.2017 22:29 ~Prażanka

  Zapraszam na ul. Dobrowoja , Praga Południe/ Grochów. Tutaj miasto zbierze fortunę na źle zaparkowanych samochodach.

 • Holowniki dla Straży M

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.06.2017 20:47 ~Holowniki…

  Jak dla mnie to straż miejska powinna być wyposazona we własne holowniki by szybciutko ściągać delikwentów którzy żle parkują lub blokują przystanki autobusowe

 • LEX

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.06.2017 20:15 ~LEX

  Odholować pojazd można tylko w konkretnych przypadkach. Ogólno pojęte stwierdzenie "źle zaparkowany" nie zawsze stanowi podstawę do odholowania. Parkowanie w miejscach dla inwalidy, rejon skrzyżowań i przejść dla pieszych (poniżej 10m od w/w wymienionych), blokowanie pojazdów, czy wyjazdów z posesji to główne powody do wywózki.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »