Informacje

20.07.2015 13:17 mężczyzna skarży się na działanie straży miejskiej

Odholowali auto niepełnosprawnemu. "Są określone obowiązki"

SERWISY:


Straż miejska odholowała samochód niepełnosprawnemu mieszkańcowi Saskiej Kępy z "koperty", bo w aucie nie było karty parkingowej. Na nic zdały się tłumaczenia, że do szyby jest przyklejona karta potwierdzająca niepełnosprawność. Właściciel auta musiał zapłacić za odholowanie pojazdu ponad 500 zł.

Cała sytuacja rozegrała się w niedzielę rano przy ul. Londyńskiej. Strażnicy miejscy zobaczyli auto bez karty parkingowej na kopercie i postanowili je odholować.

- Mam wszelkie uprawnienia, żeby na tym miejscu stać, zresztą lata temu sam to miejsce załatwiałem, ponieważ jestem od 18 lat dializowany - wyjaśnia Paweł Samochocki, mieszkaniec ul. Londyńskiej na Saskiej Kępie, który zawiadomił o zdarzeniu na Kontakt24.

"Zwykła ludzka słabość"

Jak tłumaczy, próbę odholowania auta z miejsca przed domem zauważył jego sąsiad. - Próbował przekonać strażników, by wstrzymali się z odholowaniem samochodu. Panowie nie wyrazili na to zgody, sąsiad zdążył tylko zadzwonić domofonem i w tym momencie samochód został zabrany - żali się Samochocki.

Twierdzi, że karty zapomniał zostawić przez roztargnienie. - Byłem po 5 godzinach dializ i nie miałem do tego głowy. Doskonale znam przepisy i wiem, że należy ją tam umieścić. Zwykła ludzka słabość: zapomniałem - przekonuje. - Zabrakło po prostu dobrej woli ze strony strażników miejskich, którzy przyjechali tutaj odholować samochód, żeby zaczekać 5 minut, abym zszedł i pokazał im brakującą kartę - precyzuje.

Pan Paweł tłumaczy, że od bardzo długiego czasu ma ciężką niewydolność nerek i wszelkie uprawnienia do parkowania pojazdu na miejscu dla niepełnosprawnych. - Nie mam siły, by chodzić. Posiadam wszystkie uprawnienia, kartę parkingową dla osoby niepełnosprawnej. Za szybą auta była też karta N+ dla osoby niepełnosprawnej, uprawniająca praktycznie do stawania w każdy miejscu - tłumaczy Samochocki.

Jego zdaniem posiadanie karty N+ jest jednoznaczne z posiadaniem wymaganej w tej sytuacji karty parkingowej.

515 zł do zapłaty

Nie dość, że odholowano auto pana Pawła, to procedura odzyskania samochodu okazała się dla niego uciążliwa i droga. By pojechać na parking, na którym trzymane są odholowane pojazdy, wezwał taksówkę. Na miejscu musiał pokazać brakującą w aucie kartę i przekonywał, że jest niepełnosprawny.

- Dopiero potem pojechałem na komendę straży miejskiej, gdzie zostałem przesłuchany i dostałem dokumenty do odbioru samochodu. Straż miejska naliczyła mi karę 515 zł za odholowanie samochodu i parking. Musiałem znaleźć w niedzielę czynną pocztę, na której można było dokonać wpłaty i z dowodem wpłaty dopiero pojechać odebrać samochód - opowiada Samochocki.

Straż miejska: Były podstawy do interwencji

O całą sytuację zapytaliśmy straż miejską. - Zgodnie z art. 8 ustawy prawo o ruchu drogowym, osoba niepełnosprawna legitymująca się kartą parkingową jest zobowiązana umieścić ją w widocznym miejscu w przedniej części pojazdu. Rozumiem sytuację chorego i to, że ta interwencja mogła być dla niego przykra, ale na niepełnosprawnych też spoczywają określone obowiązki - wyjaśnia Monika Niżniak, rzeczniczka straży miejskiej.

Pytana, dlaczego strażnicy podjęli interwencję, mimo iż widzieli za szybą kartę N+, świadczącą o znacznej niepełnosprawności, którą mogą otrzymać tylko posiadacze karty parkingowej, twierdzi, że prawo tego nie precyzuje, a przepisy co do obowiązku podjęcia działań przez strażników są jednoznaczne.

Jak twierdzi, gdy sąsiad zauważył działania strażników, samochód "był już na holu", ale istniała szansa na to, by uniknąć odwiezienia auta na parking straży miejskiej. - Dyspozycja usunięcia pojazdu została już wydana. Gdyby właściciel zdążył pojawić się z odpowiednim dokumentem w trakcie interwencji byłaby możliwość odstąpienia od holowania i co za tym idzie, mniejszych kosztów dla kierowcy - tłumaczy.

Zanim jednak mężczyzna zdążył zejść, auto zostało już zabrane. Teraz Paweł Samochocki postanowił złożyć oficjalną skargę się na interwencje zarówno w straży miejskiej, jak i w Zarządzie Dróg Miejskich.

PAN PAWEŁ MÓWI O KARCIE N+:

ep/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • jan_nagawiecki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.12.2015 13:05 jan_nagawiecki

  A czego mozna sie spodziewac bo tej bandzie nieuków i zaprzańców jaka jest generalnie Straz Miejska, wiejska czy inna gminna. To jest towarzystwo wzajemnej adoracji majace władze a szczególnie ich boli jak im wykazac że sami preawa nie przestrzegaja.

 • Janek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.12.2015 08:04 ~Janek

  A w tym kraiku istnieje jakies prawo? Przeciez skoro nawet sejm sie do prawa nie stposuje to trudno wymagac od płaskogłowych aby to robili. A poza tym...Laweciarz to miły człowiek i zapewne sie odwdzieczy...

 • Justyna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.07.2015 23:30 ~Justyna

  Żyjemy w takim kraju, że musimy wszystko udowadniać. Policja, straż miejska, powinna służyć nam, obywatelom, tak jak jest w innych krajach europejskich. W tym przypadku, tego zaniedbano. Dzień dobry w piekiełku. Podobno żyjemy w XXI wieku. Szlag mnie trafia na takie sytuacje...

 • Dax

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.07.2015 20:19 ~Dax

  Gdyby nie było cwaniaczków fałszujących karty lub używających cudzych kart nie mając do tego prawa to by nie było takich sytuacji.

 • oku

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.07.2015 20:08 ~oku

  [cytat_2215763]
  [cytat_2215701]

  Były strażnik~Były strażnik

  Byłem strażnikiem przez ponad pięć lat i zrezygnowałem ze względu na to, jaki syf tam się dzieje. Za wezwanie cholownika do odcholowania auta dostawaliśmy od firm cholujących 100zł "prowizji" i komendantura doskonale wie o tym procederze. Są rejony nieopłacalne gdzie legalnie olewa się przepisy, tłumacząc że "oznakowanie terenu nie jest jednoznaczne", i są rejony, gdzie nagina się nieco przepisy bo przynoszą dochody nie tylko w postaci premii, ale i "prowizji". Nie zgadzam się z takim podejściem, i dla tego zrezygnowałem.


  A wiesz że za składanie fałszywych oświadczeń jest prokurator? Jeżeli te bujdy byłyby prawdziwe to juz dawno siedziałbyś w pierdlu. A tak na marginesie jeżeli brałeś prowizję to jesteś przestępcą i ktoś po tym oświadczemiu powinien postawić ci zarzuty.
  [/cytat_2215763]
  Dotknęło obecnego strażnika? :)

 • sss

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.07.2015 20:05 ~sss


  szoszon77szoszon77

  co się plujesz lemingu ! gdzie miałeś kartę ?za błędy trzeba płacić więc nie sap tyle bo serduszko może nie wytrzymać
  Detka~Detka

  Dobrze ci się zrobiło, jak kogoś obraziłeś?


  Podstawówka zamknięta, to i dzieciak się nudzi.

 • samożycie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.07.2015 19:09 ~samożycie

  [cytat_2215913]

  PŁACE PODATKI~PŁACE PODATKI

  KOPERTA DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH POWINNA DOTYCZYC OSÓB NA WÓZKACH ALBO NA PROTEZACH. WYSIADAJĄ SPASIONE BYKI Z AUT WKŁADAJĄ ZA SZYBĘ KARTĘ OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNEJ I NIC ICH NIE OBCHODZI.A JA Z DZIECKIEM I WÓZKIEM JEŻDŻE I SZUKAM MIEJSCA 50 M OD WEJŚCIA. NIEPEŁNO SPRAWNI ??? MNIE TEŻ PLECY CZĘSTO BOLĄ!!


  Puknij się w czoło.
  Ja nie jeżdżę na wózku ani nie mam protezy nawet nie chodzę o kulach. Mam kartę parkingową od kilku lat, lekarz, który wystawił mi orzeczenie zapytał się mnie dlaczego nie chodzę o kulach, byłoby mi łatwiej - odpowiedziałem, że jak zacznę poruszać się o kulach to za niedługo siądę na wózek i do póki mam siłę chodzić o własnych nogach to nie dotknę kul ani wózka. Czy w takim przypadku mi się nie należy karta parkingowa?
  Choruje na zanik mięśni....

  [/cytat_22159

  Tak czytam to co napisałeś Arku- i zastanawiam sie co ty masz w baniaku,co Tobie rodzice wpoili-a jak cos bierzesz to zmien dilera bo ten Cię oszukuje.
  Obrażasz ludzi ciężko chorych - a i niedługo bedziesz sie nad soba użalać i szukać wspolczucia bo czas nie stoi w miejscu.
  w Orzecznictwie - luzi traktuja zle -otrzymac grupe niepełnosprawnosci nie jest łatwo a wiele chorób jest najzwyczajniej na świecie - niewidocznych.Ja wygladam na okaz zdrowia-baaaa czesto słysze co w sumie wiem o zyciu bo nawet nie wygladam na swoje lata-ale jak sie tak nasłucham wywodów-ustapie nawet miejsca (np-w przychodni czy komunikacji)i walne na koniec że jestem po kilku operacjach kregosłupa-baaaa nawet mam implanty i proteze,mam grupe i rente na stałe a kolejne operacje przedemna-TO TAKIE WREDNE MORDY MIKLNĄ! NIE WYGLĄD ŚWIADCZY O CZŁOWIEKU

 • myślenienie boli

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.07.2015 18:57 ~myślenienie boli


  szoszon77szoszon77

  co się plujesz lemingu ! gdzie miałeś kartę ?za błędy trzeba płacić więc nie sap tyle bo serduszko może nie wytrzymać
  Detka~Detka

  Dobrze ci się zrobiło, jak kogoś obraziłeś?  Szoszon-juz niedługo dopadnie i ciebie wiek...czas nie stoi w miejscu-każdy sie starzeje a jak przydazy sie Tobie pacanie coś bardzo przykrego-przypomnij sobie jaka nienawiścią częstowałeś ludzi-pamietaj to jaki jestes dla innych wraca-często z naddatkiem

 • Wyrocznia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.07.2015 18:46 ~Wyrocznia

  szoszon77 - Jest dokładnie tak jak napisałeś !

 • dominik9999

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.07.2015 18:46 ~dominik9999

  a wiecie co mnie najbardziej rozsmieszylo. ostatnio jako wlasiciel spolki dostalem wezwanie do wskazania kierowcy auta. odpowiedzialem strazy pisemnie (zgodnie z wezwaniem) i zwrocilem sie o zwrot kosztow korespondencji.
  w odpowiedzi dostalem informacje ze strazy miejskiej w warszawie, ze odpowiedz udzielilem z wlalsnej iniscjatywy... :D
  hahaha banda juz nie powiem jaka... :) dyskusja z nimi nie ma sensu bo to sa ludzie z lapanki i przypadku. do tego poziom bzdur jakie serwuja w swoich pismach jest tak wielki ze ciezko sie do tego odnosic. najlepiej olewac moim zdaniem....

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »