Informacje

14.08.2013 10:10 Wyrok KIO

Oddalili skargę Bysia na śmieciowy przetarg

SERWISY:


Krajowa Izba Odwoławcza oddaliła w środę drugie odwołanie stołecznej firmy Byś od specyfikacji warszawskiego przetargu na odbiór i zagospodarowanie śmieci. Wyrok nie jest prawomocny. Byś ma siedem dni na odwołanie do sądu okręgowego.

- Zgodnie z ustawą to zamawiający przygotowuje i prowadzi postępowanie przetargowe, określa też kryteria. Ustawa Prawo Zamówień Publicznych nie przewiduje obowiązkowych kryteriów innych niż cena z dwoma wyjątkami niemającymi tu zastosowania – powiedział przedstawiciel KIO.

- KIO potwierdziła swoim wyrokiem, że przetarg został dobrze przygotowany, akcenty właściwie rozłożone. Cieszymy się, że Izba potwierdziła nasza argumentację. Oznacza to, że jesteśmy coraz bliżej rozstrzygnięcie przetargu – mówi tvnwarszawa.pl Bartosz Milczarczyk, rzecznik ratusza.

Byś krytyczny

Po raz pierwszy KIO nakazała miastu zmianę Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia (tzw. SIWZ) na początku czerwca, na miesiąc przed planowanym wejściem w życie tzw. rewolucji śmieciowej.

W kolejnym odwołaniu przedstawiciele firmy Byś argumentowali, że postępowanie nadal nie gwarantuje wyboru najlepszej metody zagospodarowywania odpadów. - Miasto nie zastosowało się do poprzedniego wyroku KIO i nie uwzględniło hierarchii postępowania z odpadami - mówiła po złożeniu odwołania do KIO współwłaścicielka firmy Byś, Monika Byśkiniewicz, krytykując zastosowane przez miasto kryterium najniższej ceny.

CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT

Miasto oddalało zarzuty

- Takie oferty, gdzie liczy się tylko najniższa cena powodują, że instalacje zaawansowane technologicznie, ekologiczne, które redukują ilość odpadów kierowanych na składowiska, nie są w stanie konkurować z instalacjami, które robią to na minimalnym poziomie - tłumaczyła.

Miasto oddalało te zarzuty. Zastępca rzecznika stołecznego ratusza Agnieszka Kłąb przyznała w rozmowie z PAP, że miasto bierze pod uwagę cenę, ale - jak zapewniła - nowe warunki przetargowe są zgodne z zaleceniami KIO. Wyjaśniła, że cena jest rozdzielona na cenę za odbiór tony odpadów od mieszkańców i cenę za zagospodarowanie tony odpadów. - Cena za zagospodarowanie jest mniej więcej podobna dla różnych firm. Firmy będą głównie konkurować ceną za odbiór - dodała.

System pomostowy

Zgodnie z przepisami tzw. ustawy śmieciowej gminy do 1 lipca br. miały przeprowadzić przetargi na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych. Nie udało się to m.in. w Warszawie, gdzie do 31 stycznia 2014 r. będzie obowiązywał tzw. system pomostowy. W tym czasie mieszkańcy będą przekazywać opłatę śmieciową miastu, a nie firmom śmieciowym. Miasto będzie z niej opłacać faktury za odbiór śmieci.

Sprawdź stawki za odbiór śmieci.

PAP/b/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.08.2013 00:49 ~Gość

  Jeszcze nie dawno był krzyk, że podnoszą ceny. Teraz zrobili przetarg aby wygrały najtańsze oferty i tez jest nie dobrze. Ludziom nigdy nie dogodzisz...
  Nie ma w tej sytuacji decyzji, która zadowoli wszystkich.

 • mik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.08.2013 22:24 ~mik

  Nie interesuje mnie co to za firma, ale jeśli ta nowoczesna sortownia nie będzie pracowała pełną parą przez jakiś głupi przetarg czy ustawę, to jest to chore.

 • tommy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.08.2013 23:25 ~tommy

  KIO to jest największa porażka tego kraju - siedzi tam w większości nieogarnięte towarzystwo, które orzeka w sprawach o których nie mają bladego pojęcia (w sensie merytorycznym). Płaci się wpis 15 000 a Pani arbiter potrafi pokrzykiwać - proszę już skończyć, bo nie będziemy tu siedzieć nie wiadomo ile. Totalna żenada i brak poszanowania dla interesu podmiotów gospodarczych. Nóż się w kieszeni otwiera, jak kolesiostwo orzeka, że to Zamawiający jest gospodarzem postępowania a tematy są tak poustawiane pod konkretne produkty i dostawców, że aż w oczy kole.
  Mógłbym książkę o tym napisać a ta banda nic sobie z tego nie robi, że w biały dzień stosuje się jawne ustawianie przetargów.
  ŻENADA i WSTYD dla tego kraju!!!!

 • ncs

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.08.2013 23:11 ~ncs

  Janina~Janina

  Chcecie powiedzieć, że taka sortownia będzie stała bez użyteczna??? Nasza Polska firma inwestuje w ekologie i ochronę środowika i zostaje tak potraktowana przez własne miasto!!!
  BZDURA!!!
  Patrzcie co znalazłem na youtubie
  http://www.youtube.com/watch?v=cEr92B1Gp9o

 • ilona

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.08.2013 18:25 ~ilona

  juz hgw działa aby jej nie zaszkodzic , nawet KIO jest skorumpowana przez ratusz.Napiszcie skąd dostają pensje i wszystko wiadomo.

 • lesiosta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.08.2013 15:38 ~lesiosta

  A ja się ciągle pytam KTO STOI za firmą BYŚ ?????????????????

 • Marki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.08.2013 14:03 ~Marki

  Byś to jedyna dobra firma - sami korzystaliśmy z ich usług. To co wyrabia bufetowa to wstyd na cały świat - zniszczcie ją bo pogrąży miasto w śmieciach i ubóstwie.

 • Janina

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.08.2013 13:38 ~Janina

  Chcecie powiedzieć, że taka sortownia będzie stała bez użyteczna??? Nasza Polska firma inwestuje w ekologie i ochronę środowika i zostaje tak potraktowana przez własne miasto!!!
  BZDURA!!!
  Patrzcie co znalazłem na youtubie
  http://www.youtube.com/watch?v=cEr92B1Gp9o

 • vito

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.08.2013 13:36 ~vito

  jaskółka~jaskółka

  W ten właśnie sposób upadają polskie firmy poniekąd dzięki rządom po.

  Polskie firmy, które wykupiły za bezcen majątek upadajacej spółki komunalnej, w której tatuś obecnego własciciela był dyrektorem. Faktycznie jest czego żałować.

 • zoran

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.08.2013 13:33 ~zoran

  mocherowy berecikmocherowy berecik

  Mam nadzieje ze Bys wygra bo segregacje smieci maja na najwyzszym poziomie a wiem bo pracowalem w tej firmie

  Nie zapomnij jeszcze wspomnieć o uczciwosci tej firmy i o tym jak to odwołuje się na każdy kolejny przetarg gdzie jego segregatornia nie dostaje punktów.
  A pamietasz jak "cudownie" traciły na wadze śmieci z cmentarza na Wólce Węglowej ?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »