Informacje

31.05.2016 13:26 konflikt w czd

"Odczarujmy mit". Zobacz,
ile zarabiają pielęgniarki

SERWISY:


- W tym strajku chodzi po prostu o kasę - powiedział w programie "Jeden na Jeden" w TVN24 o sytuacji w Centrum Zdrowia Dziecka minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. "Odczarujmy mit o dobrze zarabiających, ale roszczeniowych pielęgniarkach i pielęgniarzach" - piszą tymczasem pielęgniarki, które, według autorów profilu na jednym z portali społecznościowych, od kilku dni pokazują swoje płace.

Wtorek to dziewiąty dzień strajku pielęgniarek z warszawskiego Centrum Zdrowia Dziecka, które domagają się podwyżek i zwiększenia zatrudnienia. Porozumienia jednak nie widać, a słów krytyki w kierunku strajkujących nie szczędzi minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. - W tym strajku chodzi po prostu o kasę i proszę, żebyśmy nie rozwadniali tego - mówił we wtorek w programie "Jeden na Jeden" w TVN24.

"Z zazdrością"

Z informacji przekazanych w poniedziałek przez MZ wynika, że średnie zarobki miesięcznie pielęgniarek w CZD wynoszą ok. 4 tys. 940 zł brutto. W tym godziny nadliczbowe stanowią średnio 168 zł na osobę. I jak przekonywał w programie "Jeden na Jeden" minister Radziwiłł, pracownicy Ministerstwa Zdrowia "z zazdrością" patrzą na zarobki w CZD.

- (Pielęgniarki) zarabiają w Centrum średnio 4940 złotych, czyli zaokrąglając 5 tys. złotych; niektóre zarabiają powyżej 9 tysięcy złotych, a takich, które zarabiają mniej niż 3 tys. złotych, jest tylko 6 proc. i to są te najmłodsze - mówił minister.

- W tym strajku chodzi po prostu o kasę i proszę, żebyśmy nie rozwadniali tego - dodał.

Jak mówił, paradoks sytuacji polega na tym, że gdyby dyrekcja spełniła oczekiwania pielęgniarek, tak by każda dostała określony procent swojego wynagrodzenia, to te najwięcej zarabiające dostałyby miesięcznie 4 tys. złotych podwyżki, ale te najgorzej zarabiające nadal byłyby bardzo źle zarabiającymi.

Średnia płaca pielęgniarki w Instytucie to – jak podaje dyrekcja - wraz z dodatkami 4,9 tys. zł brutto, zależy ona m.in. od stażu pracy i specjalizacji. Pielęgniarka bez doświadczenia otrzymuje płacę zasadniczą w wysokości ok. 2,5 tys. brutto, a po okresie próbnym również dodatki.

W Instytucie jest zatrudnionych 791 pielęgniarek i 9 pielęgniarek kontraktowych. Pielęgniarki przekonują, że każdego dnia w szpitalu brakuje ich ok. 70.

Strajkujące pielęgniarki domagają się podwyżek i zwiększenia obsady kadrowej. Alarmują, że jest ich za mało, by zapewnić bezpieczeństwo i właściwą opiekę pacjentom. Podkreślają, że z powodu niskich zarobków CZD nie jest atrakcyjnym miejscem pracy dla pielęgniarek. Według ich wyliczeń codziennie brakuje 70 pielęgniarek, zatem bezpieczeństwo pacjentów jest zagrożone nawet bez strajku.

Jakie zarobki?

Porozumienia nie widać, a 28 maja na Facebooku powstał profil "Paski Pielęgniarek", na którym wg jego autorów pielęgniarki i pielęgniarze z całego kraju publikują swoje paski płac, by pokazać, ile zarabiają. "Odczarujmy mit o dobrze zarabiających, ale roszczeniowych pielęgniarkach i pielęgniarzach" - napisano w jednym z pierwszych wpisów, który pojawił się na stronie.

Jak wynika z jednego z nich "pielęgniarka z 14 letnim stażem pracy w szpitalu powiatowym w oddziale chirurgii ogólnej z chirurgią onkologiczną i ortopedią jednocześnie" może liczyć na miesięczne wynagrodzenie rzędu 1827,19 zł netto. Z dodatkami 2067,10 zł.

"Posiadam kursy kwalifikacyjne z pielęgniarstwa chirurgicznego (dodatek 50zł brutto) i opieki długoterminowej, kurs specjalistyczny z RKO i leczenia ran (dodatek 20 zł brutto) oraz leczenia bólu ostrego, kurs przetaczania krwi i preparatów krwiopochodnych i kilka innych dokształcających. Podstawa wymiaru czasu pracy 1900 zł brutto, łącznie z dodatkami za kursy. Przesyłam również pasek ze słynną podwyżką 4x400, a raczej 239,91 netto jako dodatek do pensji" - czytamy.

Kolejny przykładem jest pielęgniarka z "jednego ze znanych warszawskich szpitali" z 6-letnim stażem pracy. "Wykształcenie: licencjat pielęgniarstwa + kursy specjalistyczny w zakresie Resuscytacji krążeniowo-oddechowej, kurs przetaczania krwi i jej składników, kurs specjalistyczny w zakresie wykonywania i interpretacji zapisów EKG, kurs kwalifikacyjny w dziedzinie pielęgniarstwa ratunkowego. Umowa na czas określony" - wylicza.

Miesięczne wynagrodzenie? 1772,19 złotych. Z dodatkami czasem ponad 2 tys. złotych. "Czy da się przeżyć? To zależy jak kto żyje. Ja oszczędzam... najwięcej na jedzeniu.... zawsze jakaś zupa i trochę chleba na oddziale się znajdzie" - dodaje kobieta.

Na znacznie niższe wynagrodzenie może liczyć położna z województwa śląskiego z prawie 8-letnim stażem pracy. "Mgr położnictwa. Specjalizacja z pielęgniarstwa neonatologicznego. Podyplomówka: Zarządzanie w Ochronie Zdrowia, kurs Pielęgniarstwa Rodzinnego dla położnych, RKO Noworodka, kurs Szkoła, Rodzenia, kurs Ordynowania Leków i Wypisywanie Recept, kurs Szczepień, Ochronnych Noworodków, kurs Profilaktyka Zakażeń Szpitalnych" - wylicza w swoim wpisie.

Wynagrodzenie miesięczne w jej przypadku to 1651,69 złotych.

Niewiele więcej ma zarabiać pielęgniarka anestezjologiczna na bloku operacyjnym. Z licencjatem z pielęgniarstwa i ratownictwa medycznego. "Kursy: RKO, EKG, kurs kwalifikacyjny pielęgniarstwo anestezjologiczne, kurs ITLS (international trauma life support), kurs ALS (advanced life support). Szpital w województwie mazowieckim. Staż pracy w zawodzie pielęgniarki - ok. 2 lata" - dodaje. Jej wynagrodzenie, to 1719,57 złotych miesięcznie netto.

Raport

Jak wynika tymczasem z raportu Wynagrodzenia.pl ze stycznia w 2016 roku, miesięczne wynagrodzenie całkowite na tym stanowisku wynosi 2700 zł brutto.

Co druga pielęgniarka otrzymuje pensję od 2239 zł do 3348 zł. 25 proc. najgorzej wynagradzanych pielęgniarek zarabia poniżej 2239 zł brutto. Na zarobki powyżej 3348 zł brutto może liczyć grupa 25 proc. najlepiej opłacanych pielęgniarek.

Z kolei w lutym GUS podał, że średnie zarobki położnych to ok. 3,3 tys. złotych, a pielęgniarek - 3,4 tys. złotych.

CZYTAJ TEŻ NA TVN24BIS.PL

mb//km

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • tomasz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.06.2016 06:03 ~tomasz

  ....w tym godziny nadliczbowe stanowią średnio 168 godzin... , co to za dezinformacja , to znaczy że pracują ok. 170 godzin ustawowe i 168 godzin nadliczbowe , to razem 338 godzin miesięcznie ,to znaczy 30 dni w miesiącu po 11 godzin. Znam piegniarki które " pracują " na dwunasto godzinnym dyżurze 2-3 godziny , resze siedzą i tylko gadją ,w miesiacu mają 12-13 dyżurów , mają dobrej klasy samochody , niektóre nawet dwa.Śą bardzo "schorowane" , na chorobowym mogą przebywać nawet pół roku , po którym przychodzą na kilka dyżurów , żeby mieć ciągłość pracy , i ponownie idą na "chorobowe" ,o dziwo "choroba" uniemożliwia wydawania leków , czy mierzenia ciśnienia , ale prowadzić samochód potrawią

 • Antoni

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.06.2016 11:46 ~Antoni

  Przecież z tych pasków widać ,że ta pani miała w styczniu 12 dni wolnego, a pracowała 19 Więcej pracować to będzie kasa !!!

 • mlody

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.06.2016 08:43 ~mlody

  Dla niektórych na podwyżki się znalazło :

  "Miesięczne wynagrodzenia funkcjonariuszy wzrosną do 2019 r. średnio o 562 zł. Pierwsze podwyżki już w przyszłym roku. Służby czeka też modernizacja: powstaną m.in. nowe komisariaty" (zrodlo rzeczpospolita)

 • czopek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.06.2016 08:27 ~czopek

  [cytat_2428906]
  [cytat_2428649]
  Jak im sie nie chce pracowac za to co dostaja to won-szukac innej pracy.Nic nie stoi na przeszkodzie jesli malo zarabiaja to niech szukaja innego zajecia.Po co wgl te strajki???
  [/cytat_2428649
  Niech pracują za darmo. Pensje pielęgniarek przekazać na Rydza, świątynię opatrzności i Licheń. Do pracy przyuczyć rodzinę, oszczędności na posłów i górników.

  [/cytat_2428906]
  Życzę ci tego samego.

 • xyz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.06.2016 21:22 ~xyz

  [cytat_2428649]
  Jak im sie nie chce pracowac za to co dostaja to won-szukac innej pracy.Nic nie stoi na przeszkodzie jesli malo zarabiaja to niech szukaja innego zajecia.Po co wgl te strajki???
  [/cytat_2428649
  Niech pracują za darmo. Pensje pielęgniarek przekazać na Rydza, świątynię opatrzności i Licheń. Do pracy przyuczyć rodzinę, oszczędności na posłów i górników.

 • Kierowca KM

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.06.2016 19:53 ~Kierowca KM

  wawiak~wawiak

  Jak im sie nie chce pracowac za to co dostaja to won-szukac innej pracy.Nic nie stoi na przeszkodzie jesli malo zarabiaja to niech szukaja innego zajecia.Po co wgl te strajki???

  No przecież właśnie się zwolniły z pracy i odeszły od łóżek :) To zaraz wybuchła histeria, że jak tak można zostawić bez opieki chore dzieci :/

  W CZD trwa nieustanna rekrutacja personelu pielęgniarskiego. Chętnych brak. Zresztą w całym kraju brakuje wykwalifikowanych pielęgniarek. A kiedy ostatnia wyjedzie do pracy za granicę, to mamusie i tatusiowie będą musieli zwalniać się ze swoich miejsc cennych pracy, żeby opiekować się swoimi chorymi dziećmi w szpitalu. Chyba, że sprowadzą pielęgniarki ze wschodniej Ukrainy. Na pewno będą biegle mówiły po angielsku. A także po polsku ;)

 • heh

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.06.2016 18:23 ~heh

  rety~rety

  nagle KODowcom sie przypomniało że pielegniarki mało zarabiają? jakos za Tuska ich nie bronili.

  W wyniku własnie protestu własnie za poprzedniej władzy pielęgniarki wywalczyły podwyżkę, której część nie dostała. No ale co o tym może wiedzieć zaślepiony pisowiec?

 • wszycho

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.06.2016 17:54 ~wszycho

  wawiak~wawiak

  Jak im sie nie chce pracowac za to co dostaja to won-szukac innej pracy.Nic nie stoi na przeszkodzie jesli malo zarabiaja to niech szukaja innego zajecia.Po co wgl te strajki???

  Jesteś głupi od urodzenia czy tylko na pokaz? Ok, zwolnią się i co, krynico mądrości wszelakich, kto będzie pracował? Ty? Gdybyś wykazał minimum chęci, to byś się dowiedział, że z powodu braku pielęgniarek CZD zamknęło wcześniej dwa oddziały, oraz że CZD prowadzi od dłuższego już czasu nabór do pracy na stanowisko pielęgniarki właśnie. I tłumu chętnych jakoś nie ma. I co mądrusiu?

 • pan japa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.06.2016 17:37 ~pan japa

  wawiak~wawiak

  Jak im sie nie chce pracowac za to co dostaja to won-szukac innej pracy.Nic nie stoi na przeszkodzie jesli malo zarabiaja to niech szukaja innego zajecia.Po co wgl te strajki???

  obyś nie zachorował i nie musiał sam się leczyć kolego

 • rety

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.06.2016 17:31 ~rety

  nagle KODowcom sie przypomniało że pielegniarki mało zarabiają? jakos za Tuska ich nie bronili.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »