Informacje

19.04.2018 22:12 75. rocznica wybuchu powstania w getcie

Odcięli się od oficjalnych obchodów. Przeszli trasą Marka Edelmana

SERWISY:


Uczestnicy społecznych obchodów 75. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim przeszli w czwartek trasą, którą przed laty, rokrocznie pokonywał jeden z przywódców zrywu Marek Edelman.

Przed pomnikiem Bohaterów Getta odbywały się w czwartek uroczystości z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, przedstawicieli rządu oraz ambasador Izraela. To w tym miejscu Marek Edelman rozpoczynał swój rocznicowy przemarsz.

Organizatorzy niezależnych obchodów postanowili odciąć się od oficjalnych uroczystości i zaprotestować przeciw ograniczaniu dostępu na nie, poprzez ustawianie barierek, kontrole bezpieczeństwa i limitowane zaproszenia uprawniające do wstępu. "Wierzymy, że pamięć powinna być dobrem wspólnym, nie narzędziem władzy" - przekonywali w zaproszeniu na wydarzenie.

W oddolną inicjatywę zaangażowało się wiele organizacji, takich jak Antyfaszystowska Warszawa, Kampania Historia Czerwona i Czarno-Czerwona, Koalicja Antyfaszystowska, Otwarta Rzeczpospolita, kolektyw Syrena, Studencki Komitet Antyfaszystowski i Stacja Muranów. Do obchodów przyłączyło się także Wielokulturowe Liceum Humanistyczne im. Jacka Kuronia.

Przemarsz historyczną trasą

Pierwszym punktem na trasie uczestników było skrzyżowanie ulic Zamenhofa i Edelmana (dotychczasowa Lewartowskiego - red.) i płyta Szmula Zygielbojma, który w maju 1943 roku popełnił samobójstwo w proteście przeciwko obojętności świata wobec Holokaustu. Zygielbojm w czasie wojny był członkiem Rady Narodowej RP w Londynie.

Na miejscu chór z WLH im. Jacka Kuronia dał koncert jidyszowych pieśni. Aktor Józef Duriasz odczytał wiersz Władysława Broniewskiego "Żydom polskim", dedykowany przez autora pamięci Zygielbojma. Z kolei Janusz Onyszkiewicz odczytał list Marka Edelmana z 1983 roku.

Spod pamiątkowej tablicy uczestnicy przeszli na ulicę Miłą 18, pod dawny bunkier Żydowskiej Organizacji Bojowej. To tam dowódca powstania Mordechaj Anielewicz i część bojowników popełniła samobójstwo. Na szczycie kopca Anielewicza zapalone zostały znicze, wiele osób złożyło żonkile pod pamiątkowym głazem.

Wirtualna rekonstrukcja synagogi

Następnie marsz skierował się w stronę pomnika Umschlagplatz. Gdy jego uczestnicy zbliżali się do celu, wybiła godzina 12 i w całym mieście rozbrzmiały syreny i kościelne dzwony upamiętniające wybuch powstania w getcie warszawskim.

Na Umschlagplatz zgromadzeni usłyszeli wiersz "Bashert" autorstwa Ireny Klepfisz. Recytowała go aktorka Maja Komorowska.

Nieco późnej na skwerze Tekli Bądarzewskiej odbyło się przygotowanie gruntu pod posadzenie Drzewka Pamięci. Jak zapowiadają organizatorzy, sadzonka traf do ziemi we wrześniu. Będą to nasiona mirabelki, która rosła na ulicy Wałowej i pochodziła z czasów getta warszawskiego.

Kulminacją czwartkowych niezależnych obchodów była wirtualna rekonstrukcja Wielkiej Synagogi, którą Niemcy wyburzyli po stłumieniu powstania w getcie warszawskim. Późnym wieczorem historyczna budowla pojawi się na elewacji Błękitnego Wieżowca, który stoi w miejscu dawnej synagogi.

kk/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • rex

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.04.2018 13:32 ~rex  Bielańczyk~Bielańczyk

  Nawet w Taki Dzień "postępowi" nie potrafią się wznieść ponad polityczne podziały? Mali ludzie.
  Piotr~Piotr

  Trudno czcić pamięć ofiar nacjonalizmu i skrajnego antysemityzmu wraz z pisowskimi nacjonalistami i antysemitami.
  Rządzą nami narodowi socjaliści. To właśnie taka idologia była przyczynkiem do II Wojny Światowej i Holocaustu.
  Bielańczyk~Bielańczyk


  Możesz przytoczyć przypadki antysemityzmu w programie PiS? I ciekaw jestem, gdzie w tym programie masz elementy zbieżne z ideologiami totalitarnymi?
  Jeżeli znalazłeś, to mam nadzieję, że złożyłeś zawiadomienie do odpowiednich służb.  A widzisz różnicę między bajkami z programu, a realnymi działaniami lub ich brakiem ?

 • Praxis

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.04.2018 17:48 ~Praxis

  Precz z komuną! A gdzie pamięć o bohaterach Betaru? O prawdziwych polskich żydowskich patriotach?

  W kółko ten komunista Edelman

 • CWP

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.04.2018 16:39 ~CWP

  A kiedy wreszcie uczcimy polskie ofiary żydowskich zbrodni na Polakach?

 • minister

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.04.2018 15:08 ~minister

  Yair Lapid poseł izraelskiego parlamentu napisał: „Były polskie obozy śmierci i żadne prawo tego nie może zmienić"

 • Jan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.04.2018 13:28 ~Jan

  Elita bawiła się w getcie niemal do ostatnich dni i trwoniła majątki. Za oceanem Rothschildowie pili szampana, nie słyszeli i nie widzieli, że od 1940 roku Karski przekazywał raporty.

 • Anielewicz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.04.2018 12:44 ~Anielewicz

  O zagładzie Żydów, nie tylko w gettach, wiedział cały świat, wszystkie organizacje żydowskie, wszyscy żydowscy bankierzy, wpływowi politycy, właściciele gigantycznych korporacji, żydowskie koncerny prasowe i w końcu żydowscy milionerzy. Nikt z wymienionych nie rzucił na Umschlagplat jednego centa, czy magazynka amunicji.

 • katarzyna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.04.2018 11:45 ~katarzyna

  Nie byłam organizatorką, a tylko uczestniczką wczorajszych niezależnych obchodów. Dziękuję tym, którzy włożyli swoją pracę w ich zorganizowanie. Ale jako ich uczestniczka, która dobrze wiedziała co robi, pozwalam sobie na sprostowanie tekstu TVN.
  Sprostowanie. Myśmy się nie "odcięli". To od nas, od ludzi, kobiet, mężczyzn i dzieci, którzy chcieli być pod pomnikiem jak co roku, "odcięli się" organizatorzy "oficjalnych" obchodów. Barierkami, zaproszeniami, służbami specjalnymi wszelkich maści. A wcześniej i jeszcze bardziej odcięli się od nas poparciem dla nacjonalizmu, ślepotą na rodzący się w Polsce faszyzm. Pogardą dla obywatelek i obywateli skazanych na bycie "drugim sortem", dekomunizacją naszych ulic z iście gebelsowską zmianą Lewartowskiego na Edelmana. Odcięli się od nas p[oklaskiem dla Brygady Świętokrzyskiej i marszami faszystów na ulicach Warszawy, Gdańska, Radomska. Odcięli się zatrzymaniami i zarzutami dla protestujących przeciw niszczeniu naszej demokracji. Odcięli się i odcinają każdego dnia, kiedy łamią Konstytucję i depczą prawa człowieka. Odcięli się nazywając czarne białym i czcząc jako wodza narodu człowieka wrzeszczącego "zdradzieckie mordy" do wybranych przez obywateli i obywatelki posłanek i posłów. Odcięli się przejmując instytucje państwa prawa i zmieniając je w karykatury. Odcięli się zakłamując historię, a zamiast niej serwując indoktrynację. Odcięli się budując mury i dzieląc nas wg. swojej podłej miary.
  Nie wolno mówić za umarłych. Ale my wszystkie i wszyscy czuliśmy wczoraj, że to z nami na ulicach byli i Marek Edelman i Jacek Kuroń i ci wszyscy, którzy wierzą w zwycięstwo człowieka w człowieku. W możliwość istnienia i rozróżnienia prawdy i dobra od kłamstwa i podłości.

 • Bielańczyk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.04.2018 10:21 ~Bielańczyk


  Bielańczyk~Bielańczyk

  Nawet w Taki Dzień "postępowi" nie potrafią się wznieść ponad polityczne podziały? Mali ludzie.
  Piotr~Piotr

  Trudno czcić pamięć ofiar nacjonalizmu i skrajnego antysemityzmu wraz z pisowskimi nacjonalistami i antysemitami.
  Rządzą nami narodowi socjaliści. To właśnie taka idologia była przyczynkiem do II Wojny Światowej i Holocaustu.


  Możesz przytoczyć przypadki antysemityzmu w programie PiS? I ciekaw jestem, gdzie w tym programie masz elementy zbieżne z ideologiami totalitarnymi?
  Jeżeli znalazłeś, to mam nadzieję, że złożyłeś zawiadomienie do odpowiednich służb.

 • Obserwatorek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.04.2018 10:06 ~Obserwatorek

  Banda jełopów z Antify, żadna strata.

 • kubat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.04.2018 09:56 kubat

  Niestety, władza już przywykła do płotów i kordonów policyjnych.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Zaparkował przepisowo, ukarali go naklejkami

Zaparkował przepisowo, ukarali go naklejkami

Przy ulicy Śniegockiej kierowca alfy romeo zaparkował samochód równolegle do jezdni, czyli zgodnie z przepisami. Za drogowy legalizm spotkała go niezasłużona... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »