Informacje

25.01.2019 09:21 pochówek z czasów II wojny

"Odcięli ręce i nogi, złożyli w skrzyni". Tajemniczy grób zbadany

SERWISY:

Najprawdopodobniej zginął od kuli, a ręce i nogi zostały mu odcięte - do takich wniosków doszli archeolodzy, którzy zbadali ciało znajdujące się od czasów wojny na terenie "Zamczyska" pod Warszawą.

Dwie fosy, majdan oraz dwa pierścienie wałów. "Zamczysko" to wczesnośredniowieczny zabytek, który w XIII wieku powstał na terenie dzisiejszego Kampinoskiego Parku Narodowego.

W czasie II wojny światowej ktoś odkrył tam symboliczny grób nieznanej osoby.

Kto jest tam pochowany? "Powstaniec? Partyzant? Żołnierz AK? Czy grób miał charakter wyłącznie symboliczny?" - zastanawiali się pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej. Nie mieli pewności, że w ogóle ktokolwiek był tam pochowany.

Archeolodzy z Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN postanowili to sprawdzić w listopadzie ubiegłego roku. Zdecydowali się na zbadanie grobu, utworzonego w 1944 roku na terenie średniowiecznego grodziska.

Drewniana skrzynia

W trakcie badań archeolodzy natrafili na zarys jamy grobowej, następnie na fragmenty drewna, aż w końcu na szczątki ludzkie.

Kości były ułożone w drewnianej skrzyni i zasypane.

- Szczególną uwagę zwracał brak części kończyn dolnych od kolan w dół oraz dłoni. Na wysokości dolnej partii prawej kości udowej zalegały czerwone okrągłe paciorki i metalowy krzyżyk, przypuszczalnie różaniec" - informuje Aleksandra Orłowska starszy inspektor z biura mazowieckiego konserwatora zabytków.

W trakcie przeprowadzonej później analizy, archeolodzy ustalili, że szczątki należały do młodego mężczyzny, który najprawdopodobniej zginął od kuli. Dolna część nóg oraz dłonie zostały mu odcięte.

Kości złożyli w mogile wojennej

Po badaniach archeolodzy wydobyli ciało i złożyli je ponownie w mogile wojennej na jednym z lokalnych cmentarzy.

W trakcie badań natrafiono też na drobne pozostałości dwóch pierwszych krzyży upamiętniających zmarłego (łącznie istniały 3 krzyże), gwoździ od skrzyni, w której pochowano mężczyznę oraz fragment ceramiki średniowiecznej.

Mapa Polski Targeo
Mapy dostarcza Targeo.pl

 

Czytaj też o znalezisku na budowie metra:

kz/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Archiwumx

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.01.2019 13:57 ~Archiwumx

  Czy teoria o odcięciu kończyn denatowi pochodzi od dziennikarzy czy archeologów? Bo większość doświadczonych specjalistów raczej stawiałaby na bliskie spotkanie z miną lub granatem. No, chyba że materiał kostny nosi ślady piłowania lub rąbania - to co innego. Tylko po co ktoś miałby to robić?

 • koroner

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.01.2019 13:00 ~koroner

  W pobliżu było słcyhać echo strzałów z dymiącego Nagana, a na kościach znaleziono ślady trotylu.

 • zamiejscowy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.01.2019 12:56 ~zamiejscowy

  Zaraz po wojnie znaleziono nieopodal grodziska zastrzelonego przez Niemców cywila. Okoliczni mieszkańcy pochowali go, gdyż zwierzęta leśne obgryzły mu ręce i nogi. Dzisiaj biedaczysko po raz drugi stał sie ofiarą. Tym razem funkcjonariuszy z IPN-u...

 • Wpisz nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.01.2019 12:26 ~Wpisz nick

  Może denat zginął zimą. Zwłoki zamarzły. Przy pochówku żeby ciało zmieściło się w mogile czy trumnie(a ziemia też mogła być mocno zmarznięta) mógł ktoś odciąć (np szpadlem) nogi i ręce (jeśli ciało zastygło w pozycji z rozłożonymi rękami i nogami)i wrzucić je do mogiły. Bywały takie przypadki, a przy pospiesznych pochówkach wojennych mało kto przejmował się zwłokami.

 • Todeskult

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.01.2019 12:18 ~Todeskult

  To był zamach, wina Tuska, Putina i Merkel, prawda "spece" z IPNu?

 • mysia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.01.2019 11:55 ~mysia

  Hieny!

 • Bogdan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.01.2019 11:41 ~Bogdan

  Proponuję zarządzenie rozkopania wszystkich grobów z II Wojny Światowej i poszukiwanie na zmarłych śladów materiałów wybuchowych. Potem zawsze da się stworzyć jakąś teorię o zamachu.

 • Anka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.01.2019 11:38 ~Anka

  Takich mogił są tysiące po różnych lasach. Nikomu do tej pory nie przeszkadzały. Nie były zagrożone zniszczeniem. Ludzie o nie dbali i szanowali je. Zawsze były na nich kwiaty i znicze. Aż do dzisiaj, gdy stały się żerowsikiem pseudo-badaczy z IPN. Jak je chronić przez IPN?

 • długi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.01.2019 11:28 ~długi

  "Odcięli ręce i nogi i złożyli w skrzyni". Idiotyczny tytuł. A może nikt nie odciął, tylko wlazł na minę? Po kiego grzyba ktoś miałby obcinać nogi? Ale sensacja jest dla półgłówków i IPN

 • asdad

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.01.2019 11:26 ~asdad

  przepraszam, ten tekst się wymknął, a miał być taki:
  moze zamiast sie zastanawiac bylo popytac?(a nie wymyślać zza biurka nowych teorii z nudów) przecież tam bylo zgrupowanie Kampinos AK, niezle wyekwipowane, ktore nawet próbowało (bez sukcesu) przyjsc na pomoc Powstaniu. jest na ten temat nieco literatury, moze by od niej zacząć? Nie mówiąc już o wątpliwej jakości ustaleniach (obcieli mu nogi i ręce...)

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »