Informacje

24.02.2011 10:43 MZA testuje nowy system

"Odchyłka" ratunkiem dla "wilczych stad" autobusów

SERWISY:

MZA nie ma wątpliwości - szykuje się rewolucja. Chodzi o system GPS, który pomoże uregulować przejazd autobusów na przykład, gdy Warszawa stoi w korkach. Na razie Miejskie Zakłady Autobusowe wchodzą w fazę testów.

- Przechodzimy od epoki kamienia łupanego do XXI wieku, czyli od sterowania ruchem przez pracowników na pętlach do systemów komputerowych - cieszy się Adam Stawicki, rzecznik MZA.

O co dokładnie chodzi?

Porównanie czasu przejazdu

Wyjaśnienie przynosi słowo... "odchyłka". Tak pracownicy MZA nazwali roboczo specjalną aplikację komputerową. - Będzie porównywała różnice pomiędzy rzeczywistym czasem poruszania się autobusu z rozkładowym. Dzięki temu, będziemy mogli reagować na tzw. odchyłki - wyjaśnia Marek Budzyński z wydziału zarządzania przewozami.

Zalążkiem systemu ma być 70 autobusów, które już są wyposażone w system GPS. Właśnie to urządzenie ma pomóc w sytuacjach, gdy np. pięć autobusów przyjeżdża naraz na jeden przystanek. - Wtedy powstaje luka 40 minutowa, bo autobusy zbiegły się w tzw. wilcze stada - zaznacza Stawicki.

W kolejce zielona fala

To jednak dopiero wstęp do tego, co ma się zmienić. MZA ma w przyszłości zmierzyć się też z innymi wyzwaniami, jak np. elektroniczna informacja dla pasażerów na przystankach czy stworzenie zielonej fali autobusowej.

ran/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Serwerro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.05.2011 11:36 Serwerro

  czy oni muszą być aż takimi debilami? papierowego rozkładu zrobić nie umieją żeby wszystkie busy nie jeżdziły stadami, z gpsem to zgłupieja! Pewno jakiś znajomy ma firme z gpsami, podwyżka biletów niezbedna rzeczywiscie! ROZWIĄZAĆ ZTM!!!

 • robsonia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.05.2011 09:49 ~robsonia

  Rozwiazać ZTM

 • kierowca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2011 22:14 ~kierowca

  Wsadźcie to sobie między bajki - zbliża się lato ciekawe ile solarisów się spali. Wy o systemach a ja o życiu - już w tej chwili system GPS bardzo często psuje się a część wozów wogóle nie ma połączenia...PANIE BUDZYŃSKI I PAN DAŁ SIĘ W TO WCIĄGNĄĆ - taki poważny pracownik....

 • Paweł - Bemowo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.02.2011 08:59 ~Paweł - Bemowo

  Powtarzam, że ZTM to zgraja nierobów topiąca pieniądze podatników. Dlaczego nikt się tym nie zajmie do cholery !!! Ich brak kompetencji przekracza wszelkie dopuszczalne normy.

 • Dennis

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.02.2011 13:43 ~Dennis

  Ale jaja! Teraz się biedzą nad rozbiciem autobusowych stad, ale ilekroć zwracam (np. na jakimś forum) uwagę na brak (chociażby papierowej, ale przecież bez tej nie mamy co marzyć o faktycznej!) koordynacji rozkładów jazdy, to pracownicy albo inni wyznawcy ZTMu besztają mnie, że przecież można się przesiadać :rotfl: Dodam, że ten brak koordynacji wygląda czasami na celowy (np. nieżyjące już 106 i 184 z przystanku Conrada w kierunku Bemowa, rano i wieczorem w dzień świąteczny - 04 07 34 37, 125 i 506 z przystanku Metro Świętokrzyska w kierunku Woli, przez większość dnia świątecznego 10 11 30 31 50 51 etc.) :/

 • szczur46

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.02.2011 10:27 ~szczur46

  Jak zwykle urzędasy występują z armatą na muchę i myślą od drugiej strony.
  Stada pojazdów to głównie wina złych rozkładów. Dlaczego ktoś wymyślił, że dwa autobusy jadące na sporym odcinku tą samą trasą w podobnym kierunku jeżdżą w odstępie 1 minuty a później jest 10-15 min. przerwy i znów oba na raz? Wystarczy przesunąć jeden z nich o 5 min. żeby było dobrze.
  Naprawdę tak trudno na coś takiego wpaść?

 • Wszystko_po_staremu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.02.2011 09:06 ~Wszystko_p…

  Jeśli autobusy mają jeździć punktualnie i nie stać w korkach, to zamiast GPS-u potrzebne są im silniki z Harrierów, żeby miały możliwość startu i lądowania pionowego. Z tym algorytmem przewidywania korków dajcie sobie spokój. W tym mieście nie da się ominąć korków, bo wszędzie już są korki. Pchanie kasy do kieszeni jakiemuś studentowi za coś kompletnie bezużytecznego byłoby głupie. Lepiej zainwestować w zakup większej ilości nowoczesnych autobusów. Niech MZA wyjaśni, w jaki sposób GPS ma usprawnić kursowanie autobusów? Będzie rozpychał samochody na ulicy? Na przodzie autobusu zamontują pług do odgarniania śniegu, jak kiedyś w lokomotywach? Tyle, że ten pług by służył do odgarniania samochodów? Spójrzcie prawdzie w oczy: nie ma mowy o regulacji ruchu autobusów, dopóki nie będzie całej sieci pasów przeznaczonych wyłącznie dla autobusów(i w trybie awaryjnym dla Policji, Pogotowia, Straży Pożarnej). Porównacie czasy przejazdu i co z tego wyniknie? Nic. Będziecie mieli tabelki z wynikami, które do niczego wam się nie przydadzą. Żeby zbudować sieć buspasów, trzeba wyłożyć większą kasę, niż na restrukturyzację kolei. Autobusy stały, stoją i będą stać w korkach jeszcze bardzo długo.

 • wa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.02.2011 07:59 ~wa

  czy to nie jest tak, że autobusy się zbijają w stada, bo _wcześniej_ nie było autobusu przez długi czas, a nie później trzeba będzie czekać?

  czy pani zdaje sobie sprawę co mówi twierdząc, że warto zainwestować _każde_ pieniądze, żeby autobusy jeździły punktualnie? Jeśli tak, to niech zaproponuje wybudowanie osobnych ulic wyłącznie dla autobusów. Z _każdych_ pieniędzy coś jeszcze zostanie, a autobusy będą jeździły naprawdę punktualnie!

 • kierowca mza R-3 marecki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.02.2011 18:56 ~kierowca…

  widzę tu kilka mądrych komentarzy !!! Popieram !!! Raniutko , wieczorem i w nocy jeżdzi się się 25 - 35 km/h bo nie ma co z czasem robić a ztm nie wiadomo gdzie się czai a popołudniu czasu jest za mało i albo się pędzi ile fabryka dała albo stoi się w korku a potem na pętli nawet po ja... nie ma kiedy się podrapać a pózniej pasażerowie się dziwią , że kierowcy palą za kierownica czy np dłubią w nosie !!! ztm powinni zlikwidować , do zarządzania komunikacją wystarczyło by 10 - 15 mądrych osób i do tego np 150 kanarów a nie jak teraz ok 500 - 600 osób czyli banda darmozjadów którzy czego nie zrobią to i tak popir...!!! zastanawiam się czy jest w mieście podobny wydział gdzie zatrudnia się tylu darmozjadów ?! chyba tylu radnych w mieście nie ma !!! niech ktoś zajmie się warunkami pracy kierowców czy motorniczych którzy czekają mimo mrozu , deszczu czy upału gdzieś na zmianę czy brakiem godnych warunków na pętli gzie nie ma nic prócz śmierdzących kabin tupu toi toi gdzie nawet nie ma jak rąk umyć !!! jak już pisałem mza czy ztm tylko zmienia , kombinuje a przy okazji kasę kradnie !!! niech mi ktoś odpowie po co zmieniać barwy komunikacji skoro i tak minie 10 lat nim wszystko jednakowo będzie wyglądać , po co zrywać jamniki by nakleić je teraz w innym miejscu , po co gps skoro dzięki temu i tak autobusy będą stały w korku itd itd ... pytań jest wiele ale i tak nikt z rządzących w mieście nikt na to pytanie nie odpowie !!! POZDROWIENIA DLA KIEROWCÓW I MOTORNICZYCH !!!

 • mza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.02.2011 18:51 ~mza

  @ magik
  nie tylko pochodzi ale ściąga "wybitnych" krajanów, a tajemnicą jest że jego byli pracownicy z Płocka dali na mszę dziękczynną za odejście Magierskiego

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »