Informacje

23.07.2015 17:10 Tragiczne warunki techniczno-sanitarne budynku komunalnego

Odchody na suficie, walące się stropy. Dramat mieszkańców Rembertowa

SERWISY:

Smród, grzyb, robactwo, brak wentylacji, zgniłe stropy, popękane ściany, elektryka niewymieniana od 80 lat, przeciekające dachy, niedrożne kominy i odchody spływające po sufitach. W takich warunkach na 34 metrach kwadratowych mieszka matka z sześciorgiem dzieci, ludzie chorzy na astmę, choroby serca, chłoniaki, po przeszczepach. - To nieludzkie, by tak żyć w XXI wieku, potrzebujemy pomocy - apelują mieszkańcy. - Pomożemy - deklaruje burmistrz.

Dom przy al. Chruściela 1/3 w Rembertowie to należący do miasta, budynek komunalny. Z 15 lokali do użytku dopuszczonych jest 13. Mieszka tam w sumie ponad 30 osób, m.in. matka z sześciorgiem dzieci na 34 metrach kwadratowych. Mieszkańcy skarżą się, że od lat bezskutecznie walczą z dzielnicowymi urzędnikami o poprawę tragicznych warunków, w jakich żyją.

Boją się o swoje życie

- Mieszkania są w fatalnym stanie. Sufity się trzęsą, nocami boimy się spać, bo mokre deski spadają nam prawie na głowę. Odkąd tu mieszkamy, w tym budynku nie było zrobione nic, jeżeli chodzi o elektrykę, wentylację, udrożnienie kominów. Walą się stropy, w niektórych lokalach powyburzane są ściany nośne - mówi tvnwarszawa.pl jedna z lokatorek, która chce pozostać anonimowa.

Jednym z poważniejszych problemów jest elektryka, która została założona razem z budynkiem w 1909 roku i według mieszkańców, od tego czasu nie była wymieniana. - Przewody się kruszą, strzelają, a przez to, że w całym budynku jest wilgoć, na ścianach mamy prąd. Boimy się o swoje życie - opisuje mieszkanka.

Balkony i werandy się rozpadają, ściany są popękane, pokryte wilgocią i grzybem.

Odchody, wilgoć, grzyb

Problemem przy Chruściela jest nie tylko tragiczny stan techniczny budynku. Mieszkańcy boją się chorób zakaźnych, które mogą spowodować warunki sanitarne domu, szczególnie, że większość z nich to ludzie schorowani. Wachlarz chorób jest szeroki - od chorej tarczycy, astmy oskrzelowej, przez przewlekłe choroby serca po chłoniaki i inne schorzenia. Są ludzie po ciężkich operacjach i mężczyzna po przeszczepie, który powinien przebywać w sterylnych warunkach.

- Jesteśmy chorymi ludźmi, powinniśmy oddychać czystym powietrzem, a tu w całym budynku jest syf. Wszędzie wilgoć, która osadza się nawet na materiałach, grzyb na oknach, ścianach. Gołębie mają swoje gniazda na strychu, wszędzie zostawiają swoje odchody, które przeciekają przez sufity do naszych mieszkań, powoduje to zalęganie się robactwa - opisuje Wojciech Nowakowski, lokator.

Gołębie? Dopiero w październiku

Obawy mieszkańców potwierdza sanepid. W maju Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny przeprowadził kontrolę, podczas której stwierdził, że zalegające odchody ptasie, brak zabezpieczeń przed ptakami na strychu i niewłaściwe zabezpieczenie instalacji odpowietrzającej kanalizację faktycznie "obniża stan sanitarno-techniczny" obiektu. Zobowiązał właściciela budynku do usunięcia tych nieprawidłowości w ciągu miesiąca. Żadnych zmian jednak nie wprowadzono.

Urzędnicy przyznają, że wiedzą, jak wygląda sytuacja. Jednak na jej rozwiązanie mieszkańcy będą musieli poczekać do października. Jest to związane z rozporządzeniem Ministerstwa Ochrony Środowiska z 2011 roku.

- Gołębie miejskie objęte są ochroną częściową przez cały rok, jednak po zwróceniu się Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska może zostać wydane zezwolenie na odstępstwo od zakazu niszczenia siedlisk, gniazd i jaj. Najlepiej, żeby odbyło się to właśnie w październiku, bo wtedy te ptaki praktycznie się nie rozmnażają - tłumaczy w rozmowie z tvnwarszawa.pl dr Wiesław Nowicki, ornitolog.

Błagają o pomoc

Lokatorzy są załamani, uważają, że są przez urzędników spychani na margines i traktowani jak obywatele gorszej kategorii. - Tu mieszkają normalni ludzie, którzy chcą w godnych warunkach żyć i wychowywać dzieci - żali się Monika Wojciechowska, w budynku mieszka z mężem i córką.

Na razie z pomocą przyszedł Komitet Ochrony Lokatorów. - Po zebraniu z lokatorami dosłownie rozwiązał się worek ze skargami na urzędników. Są zastraszani przez nich, ignorowane są ich pisma i prośby o interwencję i remonty- tłumaczy Marek Jasiński z KOL.

Dzięki zaangażowaniu działaczy na rzecz ochrony lokatorów, mieszkańcom na razie udało się uzyskać decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego nakazującą przeprowadzenie ekspertyzy stanu technicznego budynku. Dokument wydano w maju.

- Nie dość, że tej kontroli dotąd dzielnica nie przeprowadziła, to na domiar złego chce założyć mieszkańcom gaz. Dzisiaj używają do gotowania butli gazowych, jeżeli zostanie założona ta instalacja, dojdzie do tragedii - nie kryje oburzenia Jasiński.

Po latach bezskutecznego wysyłania pism do kolejnych urzędów, lokatorzy zdecydowali się na napisanie listu do prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz.

- Nie mamy siły na to wszystko, mieszkamy w skrajnie nieludzkich warunkach, które nie są godne standardów Unii Europejskiej. Pani prezydent, wszyscy są przeciwko nam, czy musi dojść do tragedii, żeby ktoś się nami zainteresował? - czytamy w skardze, którą złożyli do ratusza 29 czerwca. Do dziś nie otrzymali żadnej odpowiedzi.

Burmistrz: pomożemy tym ludziom

Odwiedziliśmy mieszkańców Chruściela w środę rano. Po południu odbyło się spotkanie z urzędnikami z dzielnicy i wiceburmistrz, która zapewniła nas, że bezpieczeństwo lokali komunalnych w dzielnicy jest dla niej priorytetem.

Jak zapewniła z kolei Katarzyna Sobczak, naczelnik Wydziału Zasobów Lokalowych Dzielnicy Rembertów - w budynku zostanie przeprowadzona ekspertyza techniczna budynku.

W piątek ma się odbyć kolejne spotkanie przedstawicieli dzielnicy i miasta z mieszkańcami na terenie budynku. Na spotkaniu mają zapaść decyzje dotyczące ewentualnego zawieszenia inwestycji zakładania instalacji gazowej w budynku.

Do sprawy będziemy wracać.

Katarzyna Śmierciak k.smierciak@tvn.pl

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Jjiu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.12.2015 13:23 ~Jjiu

  Szkoda. Przydalaby sie praca zabezpieczajaca.

 • Zbyszek z Dwóch Mieczy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.11.2015 17:59 ~Zbyszek z…

  Typowo roszczeniowi ludzie. NIc od siebie - wszytko mu daj! Zgadzam się z Panią która wypowiedała się pierwsza, to nie patologia to pasożytnictwo!!!

 • życzliwy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.10.2015 17:04 ~życzliwy

  roszczeniowi jak emigranci, przesiedlic ich na dudziarska czy do innych kontenerów.Jak nie potrafisz zarobić na siebie i mieszkanie to po co ci 6 dzieci?

 • SOWA I PRZYJACIELE

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.10.2015 22:48 ~SOWA I PRZYJACIELE

  nOWE MIESZKANIAufundują : SIENKIEWICZ, BELKA i SIKORSKI !! ONI na jedną kolację wydają 1500 zł , z naszych, podatników pieniędzy!
  oczywiście jedzą i piją jakieś wymyślne drinki i potrawy,kosztuje to krocie, a płacimy my, podatnicy!
  Dla nich NOWE MIESZKANIA to pikuś!!

 • Schiem

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.10.2015 01:06 ~Schiem

  Naprawa fachowa to konieczne w przypadku takich obiektów.

 • Klu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.08.2015 20:53 ~Klu

  Jak ja slysze te "matki sześciorga dzieci" to mi się noz w kieszeni otwiera.sorry ja tez bym chciała miec 6tke dzieci ale mysle logicznie-nie mam na tyle sztuk kasy i warunków.ale wg niektórych lepiej naprodukowac a później ręce wyciągać po pomoc...

 • Eni

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.08.2015 07:55 ~Eni
  Dor~Dor

  "Sęk w tym, że te dobro nie jest ich, a należy do dzielnicy, od której oni tylko wynajmują za niemałe pieniądze. Jesteś skłonna wynająć ode mnie mieszkanie i zrobić w nim remont na swój koszt, może jeszcze na kredyt? Oczywiście, nie masz żadnej gwarancji, że jak już mi wyemontujesz mieszkanie, nie wywalę Cię do innego lokalu, ponownie wymagającego remontu." - bardzo mądre słowa które gaszą te tępe wypowiedzi mówiące o tym, jak Ci ludzie mają sami sobie poradzić. XXI wiek a zacofanych ludzi nie mało.
  von~von


  Niemałe pieniądze to się płaci za wynajęcie mieszkania na wolnym rynku. Czynsze z mieszkań komunalnych nie pokrywają nawet ich utrzymania. Mimo to, że są śmiesznie niskie ludzie i tak ich nie płacą. Zgodnie z ustawą o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i Kodeksem cywilnym lokator jest zobowiązany do dbania o powierzony lokal w tym do dokonywania drobnych remontów i konserwacji. Infantylny sposób pojmowania rzeczywistości jest normalny u dzieci, u dorosłych to schorzenie.
  kaya~kaya

  Niskie czynsze???
  Człowieku ja za 36m2 mieszkania komunalnego płacę 680 zł.
  To jest niski czynsz? Pojęcia nie masz co piszesz.
  res~res


  Nie gorączkuj się tak, boci żyłka pęknie. Wysokość czynszu zależy od lokalizacji i standardu mieszkania.  Grubo się mylisz, ja płacę 800 zł za czynsz nie mając nawet ciepłej wody w kranie. To jest niski czynsz za mieszkanie komunalne?

 • ala

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.08.2015 19:28 ~ala

  ale połowa mieszkaniców komunalnych w Rembertowie nie placi za komorne np na ulicy Komandosów i co ......... wogle Rembertów to dziwna gmina niech ktoś sprawdzi Ośrodek Pomocy Społecznej nie wszyscy nawet tu mieszkają a dostają inni mają rodziny z działalnościamy i dobrze działają i dostają i co a bieda ta prawdziwa ma wstyd ....a gdzie wywia w mieszkaniu a gdzie wywiad o dochodach rodzinny może ktoś to sprawdzi w tej gminie

 • też tatuś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.08.2015 09:40 ~też tatuś

  Leon~Leon

  Tak się składa ,że jestem synem tej pani i mam brata z jednego taty i ja i on dostajemy od swojego taty raze 400 zł na mnie 200 i na niego 200.mam jeszcze czwórke dwójka dostaJE od swojego 350zl jedcen nic bo ojciec jak sie dowiedzial to zwial, aost. troche jego ojciec pomaga np. zamontowal brodzik bo nie bylo gdzie sie kapac albo zamontowal nam koze.no i jestem najstarszy pomagam mamie jak moge sprzatamy tylko ze mam pokój z bracimi i wiadomo na 34m2 dzieci chyba nie przywiazesz do krzesla i kazesz im siedziec.I nie wyzwajcie mijej mamy.


  Czyli - ilu tatusiów znała twoja mamusia, bo straciłem już rachubę? Wychodzi, że co najmniej trzech. Niezły przerób.

 • res

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.08.2015 09:36 ~res  Dor~Dor

  "Sęk w tym, że te dobro nie jest ich, a należy do dzielnicy, od której oni tylko wynajmują za niemałe pieniądze. Jesteś skłonna wynająć ode mnie mieszkanie i zrobić w nim remont na swój koszt, może jeszcze na kredyt? Oczywiście, nie masz żadnej gwarancji, że jak już mi wyemontujesz mieszkanie, nie wywalę Cię do innego lokalu, ponownie wymagającego remontu." - bardzo mądre słowa które gaszą te tępe wypowiedzi mówiące o tym, jak Ci ludzie mają sami sobie poradzić. XXI wiek a zacofanych ludzi nie mało.
  von~von


  Niemałe pieniądze to się płaci za wynajęcie mieszkania na wolnym rynku. Czynsze z mieszkań komunalnych nie pokrywają nawet ich utrzymania. Mimo to, że są śmiesznie niskie ludzie i tak ich nie płacą. Zgodnie z ustawą o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i Kodeksem cywilnym lokator jest zobowiązany do dbania o powierzony lokal w tym do dokonywania drobnych remontów i konserwacji. Infantylny sposób pojmowania rzeczywistości jest normalny u dzieci, u dorosłych to schorzenie.
  kaya~kaya

  Niskie czynsze???
  Człowieku ja za 36m2 mieszkania komunalnego płacę 680 zł.
  To jest niski czynsz? Pojęcia nie masz co piszesz.


  Nie gorączkuj się tak, boci żyłka pęknie. Wysokość czynszu zależy od lokalizacji i standardu mieszkania.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »