Informacje

20.03.2019 12:29 MARSZAŁEK SENATU ZAPOWIADA

"Odbudujemy Pałac Saski przy zgodzie prezydenta Warszawy albo bez"

SERWISY:

- Jesteśmy zdeterminowani, żeby odbudować Pałac Saski i odbudujemy, albo przy zgodzie prezydenta Warszawy, albo bez zgody. Chcemy przekonać go do odbudowy i liczymy, że wszystkie problemy zostaną rozwiązane - powiedział marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Na środowej konferencji prasowej marszałek Senatu był pytany o postępy w sprawie ewentualnej odbudowy Pałacu Saskiego i wtorkową wypowiedź prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, że ratusz nie będzie partycypował w kosztach odbudowy. Według Trzaskowskiego, bez zgody władz stolicy rząd nie będzie mógł wybudować czegokolwiek na działce należącej do miasta.

- Mam wrażenie, że prezydent Trzaskowski chce zjeść ciastko i mieć ciastko, to tak z jego postawy i działalności wynika. Natomiast bardzo nam zależy, my jesteśmy zdeterminowani, żeby odbudować Pałac Saski i odbudujemy, albo przy zgodzie pana prezydenta, albo bez zgody - powiedział Karczewski.

Muzeum Zniszczenia Warszawy

- Są stawiane pewne problemy, rozmawiamy, dyskutujemy, prawie codziennie w moim gabinecie odbywają się dyskusje, debaty - dodał marszałek Senatu.

Podkreślił, że liczy na życzliwość ze strony prezydenta Trzaskowskiego. - Pierwsze rozmowy odbyły się w dobrej atmosferze i myślę, że następne również (będą) nie tylko w dobrej atmosferze, ale też i z dobrymi konkluzjami - dodał Karczewski.

Dopytywany przez dziennikarzy, co znaczy stwierdzenie, że pałac zostanie odbudowany nawet bez zgody prezydenta Warszawy, odparł: "chcemy rozmawiać, będziemy rozmawiać, będziemy długo prowadzić debatę, bo chcemy przekonać również pana prezydenta co do odbudowy i liczymy na to, że nie będą stawiane nam problemy i kłopoty, wszystkie zostaną rozwiązane".

Jak mówił, w jednej części odbudowanego Pałacu Saskiego miałaby się znaleźć siedziba Senatu. A w drugiej, północnej części - jak mówił Karczewski - miałoby być "miejsce, które odnosi się do Grobu Nieznanego Żołnierza".

- Chcemy tam zorganizować Muzeum Zniszczenia Warszawy, żeby pokazać wszystkim, jak była zniszczona Warszawa - powiedział marszałek Senatu. Ponadto, jak mówił, jedno z miejsc byłoby poświęcone "tym, którzy walczyli o wolność i niepodległość".

"Warszawa ma mnóstwo innych priorytetów"

11 listopada 2018 r., podczas obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, prezydent Andrzej Duda podpisał deklarację o restytucji Pałacu Saskiego.

Marszałek Senatu informował pod koniec stycznia, że w końcowej fazie są prace nad tzw. specustawą, która dokładnie określi warunki i harmonogram odbudowy Pałacu Saskiego w Warszawie.

Trzaskowski mówił we wtorek, że ratusz nie będzie partycypował w kosztach odbudowy Pałacu Saskiego "Warszawa ma naprawdę mnóstwo innych priorytetów". Jak zaznaczył, zgodził się na rozmowy, bo poważnie traktuje marszałka Senatu i prezydenta Andrzeja Dudę. Poinformował, że podczas rozmów władze Warszawy pytają, co poza siedzibą Senatu miałoby się znaleźć w tym miejscu, jak będą wyglądały rozwiązania komunikacyjne lub czy teren wokół pałacu będzie ogrodzony. "W momencie, kiedy się porozumiemy co do tych spraw, będziemy rozmawiali o kwestiach własnościowych" - dodał.

Według Trzaskowskiego bez zgody władz miasta rząd nie będzie mógł wybudować czegokolwiek na działce należącej do miasta, a - jak zaznaczył - "to są grunty, które są we władaniu miasta stołecznego Warszawy".

- No chyba że rząd będzie chciał nacjonalizować grunty, które należą do samorządu - dodał prezydent stolicy.

PAP, kz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • sdfgsgsre

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.03.2019 15:03 ~sdfgsgsre

  Szarego zjadacza chleba nie interesuje wybudowanie kolejnego muzeum śmieci. Ludzi interesuje gdzie mają żyć i co mają ze sobą zrobić.
  Są inne ważniejsze rzeczy. Niech Pan marszałek zajmie się czymś pożytecznym!

 • lukas

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.03.2019 19:15 ~lukas

  proponuje zrobic tam szpital bo w tym kraju zachwile braknie miejsc z racji starzejacego sie spoleczenstwa- to jest jeden z realnych problemow tego kraju

 • Filip

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.03.2019 14:16 ~Filip

  Zrekonstruowany w latach 1971-1974 Zamek Królewski jest imponujący.

 • Estonia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.03.2019 13:55 ~Estonia

  Odbudowa~Odbudowa

  Odbudowa to ogromna oszczędność dla budżetu miasta. Każdego roku ratusz zaoszczędziłby 3.600.000 złotych, Tyle płaci corocznie z tytułu czynszu najmu powierzchni biurowych. Do tego dochodzą jeszcze koszty komunikacji pomiędzy biurami rozproszonymi po całym mieście, kurierzy, taksówki. Obsługa mieszkańców i wiele postępowań administracyjnych, które mogłyby trwać krócej a przez to mniej urzędników byłoby potrzebnych do obsługi interesantów.
  Super matematyka. Wydaj 1 mld by zaoszczędzić 3,6 mln zł. A senat nie jest nikomu potrzebny, podobnie jak spora liczba urzędników których obowiązki można zautomatyzować i załatwiać sprawy elektronicznie jak w Estonii.

 • Krawiec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.03.2019 13:05 ~Krawiec

  Po wybudowaniu nie trzeba już będzie wynajmować drogich biur. Sam czynsz za biura przy ul. Senatorskiej to koszt ponad 2 mln złotych rocznie. Ponadto niektóre z nieruchomości można sprzedać, odzyskując dużą część środków wyłożonych na odbudowę, gdyż nie będą już potrzebne.

 • Antysocjalista

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.03.2019 12:15 ~Antysocjalista

  Gierek odbudował Zamek Królewski, to Konus chce też coś odbudować. Zbliżają się wybory więc trzeba uwierzyć w patriotyczną nutę

 • Odbudowa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.03.2019 11:45 ~Odbudowa

  Odbudowa to ogromna oszczędność dla budżetu miasta. Każdego roku ratusz zaoszczędziłby 3.600.000 złotych, Tyle płaci corocznie z tytułu czynszu najmu powierzchni biurowych. Do tego dochodzą jeszcze koszty komunikacji pomiędzy biurami rozproszonymi po całym mieście, kurierzy, taksówki. Obsługa mieszkańców i wiele postępowań administracyjnych, które mogłyby trwać krócej a przez to mniej urzędników byłoby potrzebnych do obsługi interesantów.

 • załamany

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.03.2019 10:27 ~załamany

  Stypendysta~Stypendysta

  10 września 2004 r. Sejm RP przyjął uchwałę w sprawie praw Polski do reparacji. W treści sejmowej uchwały stwierdzono jednoznacznie, iż Polska nie otrzymała dotychczas reparacji wojennych za olbrzymie zniszczenia oraz straty materialne spowodowane przez niemiecką agresję, okupację, ludobójstwo i utratę niepodległości. Za uchwałą sejmową zagłosowało 328 posłów w tym m.in. Donald Tusk, Jan Rokita, Grzegorz Schetyna i Ewa Kopacz.

  Ile razy was wszystkich, domorosły ch historyków, będzie trzeba douczać? To nie ma żadnego znaczenia. My sobie możemy przyjmować ustawy, jakie tylko chcemy, ale mają one żadnej mocy sprawczej. W naszym imieniu wystepował związek radzecki przy zasądzaniu odszkodowań i to oni wszystko zgarnęli. Wg praw, Niemcy z nami są na przysłowiowe zero. A że związek radzecki się rozpadł to nie ma od kogo się domagać naszej części.

 • dfg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.03.2019 09:53 ~dfg

  Jakie to pisowskie, zgody, pozwolenia są dla innych

 • przem

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.03.2019 09:25 ~przem

  mieszkańcom stolicy ten Pałac jest tak potrzebny... ba ważniejszy jest od metra dróg, infrastruktury...

  co z tego, że stoisz w korku, co z tego, że brak funduszy na przedszkola, co z tego, że życie w stolicy tanie nie jest (również wliczając podatki miejskie, które wciąż rosną) PAŁAC nowy jest potrzebny bo to jest najważniejsze...
  a zapłacą za to podatnicy..

  co 4lata wraz z wyborami można by również roić referendum i pytać obywateli o takie sprawy w końcu to z ich pieniędzy .

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »