Informacje

29.02.2016 07:32 ZDM podsumowuje 2015 rok

Odbudowa Łazienkowskiego,
nowe trasy rowerowe i Veturilo

SERWISY:

341,7 milionów złotych wydał w w 2015 roku Zarząd Dróg Miejskich na remonty i utrzymanie dróg, mostów, sygnalizacji i oświetlenia. W tej kwocie mieściła się już odbudowa mostu Łazienkowskiego. Poza tym nacisk położono między innymi na frezowanie, poprawę oświetlenia, sygnalizację świetlną czy Veturilo. W planach na ten rok są kolejne inwestycje.

ZDM podsumował prace i inwestycje wykonane w zeszłym roku.

Odbudowany most i nowa kładka

Kluczową inwestycją była odbudowa spalonego mostu Łazienkowskiego. Na ten cel wydano 108 mln zł, z czego 50 mln zł to dotacja rządowa. Remont rozpoczął się w kwietniu 2015 roku, a most oddany do użytku został 28 października, po 199 dniach. Rekordowe tempo udało się osiągnąć dzięki równoczesnemu demontażowi starej konstrukcji i nasuwaniu stalowych elementów nowej przeprawy. Do 30 września 2016 roku potrwają jeszcze roboty wykończeniowe. Między innymi wybudowana będzie pod mostem kładka dla rowerzystów.

Po otwarciu Łazienkowskiego, po którym w ciągu doby przejeżdża ponad 101 tys. pojazdów, ruch na mostach Świętokrzyskim i Poniatowskiego spadł aż o 36%. To ponad 42 tys. pojazdów mniej.

Nowe trasy rowerowe

W zeszłym roku przybyło 47 kilometrów nowych tras rowerowych i kontrapasów. Wyremontowano 9 kilometrów, a kolejnych 14 jest w budowie. Między innymi w al. Stanów Zjednoczonych i ul. Żwirki i Wigury. Na wielu trasach zwiększył się również komfort jazdy. Usunięto bariery architektoniczne na przejazdach, czyli wystające krawężniki, gałęzie, słupy i latarnie. Uruchomiono śluzy rowerowe na skrzyżowaniu Świętokrzyskiej i Nowego Światu oraz kontrapasy na kilkunastu ulicach.

Rowerzyści mieli do dyspozycji 204 stacje Veturilo i 3039 jednośladów, w tym 10 tandemów i 10 rowerków dla dzieci. Tym samym sieć stała się jedną z największych w Europie. Statystycznie rower wypożyczano co 10 sekund, a co 4 minuty rejestrował się nowy użytkownik, a w systemie jest już 374 821 użytkowników. Rekordzista wypożyczał rower 1101 razy.

Frezowanie i azyle

Jednym z ważniejszych zadań było weekendowe frezowanie ulic. Polega to na sfrezowaniu wierzchniej warstwy nawierzchni i ułożeniu nowego asfaltu. Prace trwają zazwyczaj 54 godziny. Dzięki temu w minionym roku udało się wymienić nawierzchnię ponad 20 ulic, w tym ul. Pułkowej, co było największym frezowaniem w historii ZDM.

Powstało również 16 azyli na pieszych i pasy postojowe dla aut. Dodatkowo zmodernizowane zostały chodniki oraz zatoki autobusowe.

Za blisko milion złotych remont przeszła betonowa nawierzchnia zatok, między innymi przy Dworcu Centralnym, na ul. Sobieskiego, Ostrobramskiej, Chodeckiej i w al. Lotników.

Nowe sygnalizacje

Wybudowano trzy nowe sygnalizacje świetlne. Część zmodernizowano, w tym wydzielono bezpieczne fazy do lewoskrętu i przejazdy rowerowe. Poprawił się również komfort dla osób niewidomych, ponieważ kolejnych kilkanaście skrzyżowań ZDM wyposażył w sygnalizację dźwiękową. Przy wielu ulicach, między innymi przy Popiełuszki, Żelaznej i al. Zielenieckiej pojawiło się również nowe oświetlenie.

ZDM wyznaczył nowe przejścia dla pieszych, między innymi na skrzyżowaniu ulic Grochowskiej i Jubilerskiej. Dotychczas piesi musieli korzystać z kładki, a teraz szybciej będą mogli dostać się na przykład na pętlę tramwajową. To przede wszystkim ułatwienie dla osób starszych, niepełnosprawnych czy rodziców z małymi dziećmi w wózkach.

Co w bieżącym roku?

W 2016 roku ZDM kładzie nacisk na poprawę bezpieczeństwa na drogach i przejścia dla pieszych. Kolejne zebry już czekają na doświetlenie, między innymi w ramach budżetu partycypacyjnego. Wyremontowane zostaną kolejne drogi i chodniki oraz wybudowane nowe drogi dla rowerów. Działalność drogowców została rozszerzona o publiczne wypożyczalnie samochodów. Kontrolowane i ważone będą również wjeżdżające do stolicy samochody ciężarowe.

Pojawią się nowe drogi rowerowe. Na ten cel zostanie przeznaczonych 130 milionów złotych. W 2016 roku zostanie wybudowanych i wyremontowanych 80 kilometrów tras rowerowych, z czego ponad 40 kilometrów będą stanowiły projekty z budżetu partycypacyjnego. Drogi powstaną między innymi na ul. Połczyńskiej, Wolskiej i Kasprzaka.

W bieżącym roku ZDM planuje wydać blisko 347 mln zł, w tym niemal 100 mln zł na remonty i utrzymanie dróg.

54 godziny "frezowania" ul. Bitwy Warszawskiej 1920:

W zeszłym sezonie udostępniono m.in: tandemy i rowerki dla dzieci:

Hanna Gronkiewicz-Waltz o moście:


ło

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Normalny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.02.2016 16:48 ~Normalny

  Trasy rowerowe nieużywane . Rowerzyści jeżdżą chodnikami i ulicami . Nie mają oświetlenia . Łamią nagminnie przepisy . Pieniądze wydane na darmo .

 • tralala

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.02.2016 13:19 ~tralala  Tommy~Tommy

  Polska w ruinie...
  tralala~tralala

  Lepiej niech zaczną od łatania dziur po zimie.
  tommm~tommm

  Czytanie ze zrozumieniem było w gimnazjum :)
  Dla słabszych cytat "100 mln zł na remonty i utrzymanie dróg"

  PPozdrawiam

  Nie obchodzi mnie ile przeznaczają tylko niech się wezmą do roboty bo co chwila w dziury wpadam! Zrozumiałeś teraz o co mi chodzi?

 • tommm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.02.2016 10:22 ~tommm


  Tommy~Tommy

  Polska w ruinie...
  tralala~tralala

  Lepiej niech zaczną od łatania dziur po zimie.

  Czytanie ze zrozumieniem było w gimnazjum :)
  Dla słabszych cytat "100 mln zł na remonty i utrzymanie dróg"

  PPozdrawiam

 • tralala

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.02.2016 09:38 ~tralala

  Tommy~Tommy

  Polska w ruinie...

  Lepiej niech zaczną od łatania dziur po zimie.

 • Tommy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.02.2016 08:33 ~Tommy

  Polska w ruinie...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »