Informacje

16.06.2011 16:37 Ulgi dla płacących podatki

Od września żłobki zdrożeją dwukrotnie

Od września rodzice, którzy chcą umieścić swoje dzieci w miejskich placówkach będą musieli zapłacić prawie 375 zł miesięcznie, zamiast 200, jak dotychczas. Do tego dojdzie jeszcze opłata za wyżywienie, ok. 6 zł dziennie. Trudniej będzie też osobom, które nie płacą w stolicy podatków. Zmiany przegłosowali w czwartek miejscy radni.

Nie obyło się bez kontrowersji. Radni opozycji zarzucali władzom ratusza, że mimo rosnących cen paliw i kursu franka szwajcarskiego, urzędnicy chcą dodatkowo drenować kieszenie warszawiaków. Na sesji pojawili się też rodzice.

– W Hiszpanii żłobek kosztuje 210 euro rocznie. Chyba czas się wyprowadzić – denerwował się Albert Gronowski ojciec dwuletniej Mai.

Siedem tysięcy w kolejce

Przedstawiciele ratusza podkreślali, że bez podwyżek, ciężko będzie tworzyć nowe miejsca dla najmłodszych dzieci. W miejskich żłobkach jest ok. 4 tys. miejsc. W kolejce czeka jednak 7 tysięcy. - Tworzymy system, który za kilka lat, będzie procentował – przekonywał wiceprezydent Włodzimierz Paszyński. – W zeszłym roku przeciętne wynagrodzenie w stolicy wynosiło 4,5 tys zł, więc dla przeciętnego warszawiaka opłaty są do przyjęcia.

Pierwszeństwo dla płacących podatki

Nowe przepisy dotyczą nie tylko podwyżek, ale również sposobu przyjmowania do żłobków. Pierwszeństwo będą mieli przede wszystkim rodzice, którzy płacą podatki w stolicy. Możliwe będzie też całkowite zwolnienie z opłat dla osób najuboższych, w których dochód na osobę nie przekracza 75 proc. minimalnego wynagrodzenia. 50-procentowa ulga dotyczyłaby rodzin, w których dochód na osobę nie jest większy niż minimalne wynagrodzenie.

Za każdą rozpoczętą godzinę wydłużonego pobytu dziecka w żłobku trzeba będzie zapłacić 12 zł. - Chodzi o nadzwyczajną sytuację, kiedy rodzice zgłaszają do dyrekcji, że przez określony czas, np. tydzień, chcieliby zostawiać dziecko w żłobku dłużej niż to wynika z godzin pracy placówki - wyjaśniła Irena Chmiel, zastępca dyrektora stołecznego Biura Polityki Społecznej.

Poprawka odrzucona

Podczas czwartkowej debaty odrzucono poprawkę radnego klubu PiS Andrzeja Kropiwnickiego, aby opłata za pobyt w żłobku wynosiła 10 proc. płacy minimalnej, a opłata za godzinę wydłużonego pobytu dziecka w żłobku nie 12 ale 2 zł. Nie zyskała akceptacji propozycja odesłania projektu do komisji.

Radny klubu PO Jarosław Szostakowski zaznaczył podczas debaty, że problemem jest za mała liczba miejsc w żłobkach w Warszawie, podwyżka opłat ma umożliwić dotowanie miejsc także w żłobkach niepublicznych. Podkreślił, że 7 tys. dzieci czeka w kolejce na przyjęcie do żłobka.

- Jeśli brakuje pieniędzy, niech każdy zaciska pasa, także urzędnicy - ripostował Maciej Wąsik (PiS). - Poprzemy taką poprawkę, która zdejmie 6 mln z budżetu płac i przeznaczy je na politykę społeczną - dodał. - Takie przesunięcie pozwoli utrzymać opłaty za żłobki na tym samym poziomie - ocenił. - Podwyżka powinna być ostatecznością - mówił Andrzej Golimont z SLD.

PAP/mjc,ec/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Ala

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.10.2011 13:27 ~Ala

  Mieszkam w Gliwicach. Tu też będą podwyżki. Dochód mam trochę poniżej 1000 zł netto na osobę. Jeśli uchwała przejdzie w porównaniu z tym co uchwalono w Warszawie tu w Gliwicach czekać mnie prawdziwa rewolucja - ponad 400 zł za dziecko + 100 zł na wyżywienie. Najbogatsi (>2000 zł/os netto) zapłacą 1100. Dla osób zarabiających powyżej 1000 zł/os warszawskie opłaty za żłobek to marzenie

 • KITKA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.09.2011 13:20 ~KITKA

  WSZYSCY POLITYCY SA DOBRZY PRZED WYBORAMI OBIECUJĄ GRUSZKI, PAMIĘTAM JAK KWASNIEWSKI STARTOWAŁ NA PREZYDENTA POLSKI TEŻ OBIECYWAŁ MIESZKANIA DLA MŁODYCH I CO MIESZKANIA SA ALE TYLKO DLA BOGACZY. TO SAMO JEST TERAZ ZE ZŁOBKAMI I PRZEDSZKOLAMI DLATEGO TAK JAK INNI UWAZAM ŻE PORA TEN KRAJ OPUŚCIĆ.

 • mamuska

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.09.2011 22:32 ~mamuska

  Czyli do żłobkow będą chodzić dzieci z tych najbogatszych rodzin- bo ich będzie stać na żłobek, lub z tych najbiedniejszych bo im będą zdejmowane koszty za pobyt dziecka w żłobku. Natomiast dzieci pochodzące z rodzin nie najbiedniejszych, ale również nie bogatych to co?? ja wiem- za chwilę będą należeć do grupy najbedniejszej ponieważ rodzice będą musieli zrezygnować z pracy, lub będą pracować po to żeby opłacić żłobek. Żenada to co się dzieje, żenada

 • Fenix

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.09.2011 15:33 ~Fenix

  dzisiaj jest fatalnie a co będzie za kilka lat? Kryzys za drzwiami. To jest efekt rządów od 89r...Podziękujcie im wszystkim.

 • AgA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.09.2011 10:27 ~AgA

  Super sprawa, ja z mężem jesteśmy urzędnikami w pewnej spółce(Państwowej), oboje dostajemy po 1200 zł. Za dwójkę dzieci za przedszkole i żłobek ponad 1000 zł, do tego opłaty za mieszkanie - komunalne 35 m2 - 600 zł+liczniki = śmierć głodowa !!!
  Super sprawa, teraz bardziej mi się opłaca zwolnić poczekać 3 mies. na "Kuroniówkę", a po jej zakończeniu ciągnąć kasę od opieki społecznej.A z dziećmi posiedzę sobie w domu. Zawsze zostanie więcej kasy na życie.No i zwolnię miejsce tym którzy tak bardzo czekają. Ja też na nie czekałam ponad rok, a teraz muszę zrezygnować bo już mnie nie stać.

 • rodzic

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.07.2011 12:11 ~rodzic

  http://www.petycje.pl/petycjePodglad.php?petycjeid=7498

 • Althea

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.06.2011 11:26 ~Althea

  Świetny pomysł!

  Nie tylko ludzie będą wyjeżdżać, ale także przestaną się rozmnażać, bo ich nie będzie stać na dzieci! Więc nie będzie na nas miał kto pracować.

  Dalej głosujcie na PO, Pis, ... Można przecież głosować na partie spoza sejmu.
  Ludzie, ogarnijcie się, bo jeżeli wy czegoś nie zmienicie to nic się już nie zmieni.

 • zbulwersowana

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.06.2011 11:57 ~zbulwersowana

  2,5 - krotnie, nie dwukrotnie - nie umiecie liczyć, czy specjalnie zaniżacie, żeby pani HGW zaszczyciła Was swoim uśmiechem albo jakąś kolejną dotacją na stadion???

 • ancyk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.06.2011 09:18 ~ancyk

  super oddanie dwójki dzieci to koszt prawie 1000 zł, nie ma to jak polityka prorodzinna. Przedszkola i żłobki niedługo tylko dla bogaczy

 • andree

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.06.2011 08:47 ~andree

  brawo, dalej głosujcie na po!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »