Informacje

30.04.2017 18:52 "Halo Ziemia" w Centrum Nauki Kopernik

Od wieży Babel do początków Internetu. Poznaj historię komunikacji

SERWISY:

Otaczający obraz oddziałujący na zmysły. Akcja rozgrywająca się przed, z boku i z tyłu widza. Centrum Nauki Kopernik zaprasza na film "Halo Ziemia", czyli podróż, która przedstawi najważniejsze momenty historii komunikacji - od wieży Babel po początki internetu.

Najnowsza produkcja autorstwa centrum odpowie między innymi na pytania "Dlaczego tak bardzo potrzebujemy kontaktu z innymi? Czy Internet naprawdę zbliża ludzi? Jak dać o sobie znać innym potencjalnym mieszkańcom kosmosu?"

Film jest efektem trzyletniej pracy artystów filmowych i naukowców. W rolę narratora wcielił się Zbigniew Zamachowski. Z kolei muzykę specjalnie skomponował Jan Duszyński.

Od wieży Babel

"Dążenie do kontaktu z innym człowiekiem jest jedną z najwcześniej ujawniających się i najsilniejszych ludzkich potrzeb. Próbując ją zaspokoić odkryliśmy pismo, radio, telefon, telegraf, a w końcu Internet. Pokonywaliśmy bariery językowe, problemy związane z odległością i czasem przepływu informacji. Dzięki nowoczesnym technologiom i urządzeniom ułatwiających komunikowanie się rozwijamy naszą cywilizację - zmieniamy świat oraz siebie samych." - czytamy w zapowiedzi projekcji.

"Halo Ziemia" pokazuje ważne momenty w historii komunikacji. Widzowie zostaną zabrani w podróż do przeszłości, która zacznie się przy wieży Babel. Nie zabraknie też malowideł w jaskini Lascaux, Johannesa Gutenberga, surrealistycznej biblioteki a także historycznego momentu pierwszej rozmowy telefonicznej, początków Iinternetu i startu rakiety Voyager.

Obraz z każdej strony

Dzieło "Kopernika" stworzone zostało przy użyciu technologii fulldome. "Dzięki niej możemy obserwować akcję rozgrywającą się przed nami, nad nami, z boku i z tyłu. Obraz nas otacza, oddziałuje na zmysły i daje wrażenie uczestniczenia w fabule. Taka produkcja jest wyzwaniem dla twórców, którzy zarówno storyboardy, jak i całe kadry muszą wpisywać w format koła" - wyjaśnia Centrum Nauki Kopernik.

W planetarium Centrum Nauki Kopernik znajduje się sześć nowych projektorów, które pozwalają  zobaczyć obraz w rozdzielczości 8K. To 16krotnie lepsza jakość niż w telewizorze full HD. W ramach modernizacji, która rozpoczęła się w 2015 roku zmieniła się także strefa wejścia do planetarium. Przestrzeń stała się bardziej przestronna, lepiej oznakowana i wygodniejsza.

md/gp

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »