Informacje

26.06.2014 21:14 ZMIANY W TARYFIE BILETOWEJ

Od sierpnia tańsze bilety w podmiejskich gminach. Jest decyzja

SERWISY:

Od sierpnia mieszkańcy stołecznej aglomeracji zapłacą mniej niż obecnie za bilety warszawskiej komunikacji miejskiej. Pojawią się też bilety obowiązujące tylko w strefie podmiejskiej - zdecydowała w czwartek rada miasta.

Przewodniczący komisji infrastruktury i inwestycji Michał Bitner (PO) powiedział, że uchwała w tej sprawie wychodzi na przeciw postulatom mieszkańców podwarszawskich gmin, które chcą

wprowadzić zniżki dla swoich mieszkańców. Zaznaczył, że daje on też możliwość stworzenia zrębów aglomeracyjnego systemu transportowego, analogicznego do tych, które funkcjonują w miastach na zachodzie Europy.

Zniżki takie, nazwane "Kartą Warszawiaka", z początkiem roku wprowadziła stolica. Warunkiem jej uzyskania jest jednak zamieszkiwanie na terenie Warszawy oraz rozliczanie podatku PIT w jednym z tutejszych urzędów skarbowych. Takie rozwiązanie automatycznie wykluczyło z grupy osób uprawnionych do zakupu tańszych biletów m.in. tych, którzy na co dzień pracują w Warszawie, ale mieszkają poza jej administracyjnymi granicami.

"Warszawa+" w podmiejskich gminach

Nowy rodzaj biletu ma nosić nazwę "Warszawa+". Mniej za bilety 30- i 90-dniowe zapłacą mieszkańcy tych podwarszawskich gmin, które zawarły z ZTM porozumienie ws. dopłat do obsługi komunikacji miejskiej na ich terenie.

Bilet dla osoby mieszkającej pod Warszawą będzie w takiej samej cenie jak "Karta Warszawiaka". Cena normalnego biletu 30-dniowego, ważnego w strefie miejskiej i podmiejskiej, spadnie z 210 zł do 196 zł. Różnicę, czyli 14 zł, pokryje gmina, w której dana osoba mieszka. Bilet 90-dniowy będzie tańszy o 54 zł (cena spadnie do 482 zł - tyle kosztuje ważny w obu strefach "Bilet Warszawiaka").

Teraz każda z gmin będzie musiała podjąć uchwałę, w której określi, którym jej mieszkańcom przysługują uprawnienia do posiadania tańszych biletów. Jak powiedział szef Zarządu Transportu Miejskiego Wiesław Witek, swoje zainteresowanie wprowadzeniem biletów "Warszawa+" wyraziły już m.in. władze gmin: Góra Kalwaria, Izabelin, Jabłonna, Józefów, Konstancin-Jeziorna, Legionowo, Lesznowola, Marki, Nadarzyn, Nieporęt, Otwock, Radzymin i Wołomin.

Poinformował też, że biletami tymi nie są zainteresowane gminy Ząbki, Wiązowna, Sulejówek, Pruszków i Piastów.

Taniej też dla najmłodszych

Podjęta w czwartek przez radnych uchwała wprowadza też bilety obowiązujące wyłącznie w strefie podmiejskiej. Normalny bilet 30-dniowy będzie kosztować 112 zł, a ulgowy - 56 zł. Cena normalnego biletu 90-dniowego to 282 zł, a ulgowego - 141 zł. W przypadku mieszkańców gmin, które dopłacą do komunikacji, podmiejski bilet 30-dniowy będzie kosztować 98 zł (tyle co miesięczny bilet miejski; ulgowy - 49 zł), a 90-dniowy - 250 zł (ulgowy - 125 zł).

Pojawi się też "Bilet Młodego Warszawiaka" obowiązujący w strefach biletowych miejskiej i podmiejskiej. Dziś bilet taki jest ważny tylko w strefie miejskiej.

"Bilet Młodego Warszawiaka" mogą dziś kupić dla swoich dzieci rodzice rozliczający w Warszawie podatek PIT - do ukończenia przez dziecko 20. roku życia. Po wejściu nowych przepisów w życie będzie on przysługiwać do 30 września tego roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 21 lat.

"Bilet Warszawiaka" dla seniorów i osób niepełnosprawnych

Uprawnienie do zakupu "Biletu Warszawiaka" zyskali emeryci i renciści (dziś przysługuje im tylko 50-proc. zniżka, bez względu na to, czy płacą podatki w Warszawie) oraz osoby niepełnosprawne powyżej 26. roku życia.

Z kolei studenci, którzy mają więcej niż 26 lat, będą mogli kupić "Ulgowy Bilet Warszawiaka". Dziś studentom poniżej 26. roku życia przysługuje "Bilet Młodego Warszawiaka", jeśli sami rozliczają w stolicy podatek PIT lub gdy robią to ich rodzice lub samotny rodzic. Po ukończeniu 26. roku życia, choć nadal studiują, muszą kupować droższy "Bilet Warszawiaka".

Dzięki nowym przepisom zyskają też doktoranci - 50 proc. ulga będzie przysługiwać im nie do 30. roku życia, jak obecnie, a do 35. - jak na kolei i w międzymiastowych autobusach.

Przepadła zgłoszona przez PiS poprawka, by uprawnienie do bezpłatnych przejazdów zyskały rodziny, w których jest troje i więcej dzieci (dziś przysługuje ono rodzinom z co najmniej czworgiem dzieci). Nie zgodzili się na nią radni PO. Jak ocenił Bitner, pomysł PiS prowadzi do tego, żeby "buchnąć kolejne miliony warszawiaków", by przekazać je kolejnym grupom potrzebujących. Według ratusza rozwiązanie takie kosztowałoby miasto ok. 5 mln zł.

O KARCIE WARSZAWIAKA MÓWIŁ DYREKTOR ZTM:


PAP/jsy

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • soban

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.06.2014 14:06 ~soban

  Kobyłka to chyba będzie czarna dziura na trasie.Ani za, ani przeciw.

 • smiech_na_sali

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.06.2014 11:23 ~smiech_na_sali

  Te, Żąbki, ogarnijcie się. Wołomin nadal chce być w II strefie biletowej KM, bo przecież autobusy ZTMu jeżdżą tu tylko nocą... I nic nam po tych zniżkach.

 • ddi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.06.2014 17:04 ~ddi

  A ja będę głosowała na HGW. Warszawa bardzo dużo zawdzięcza tej pani.

 • Taniocha

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.06.2014 14:02 ~Taniocha


  Nie bój się, choć mieszkam w jednej z tych gmin i oczekuję takiego biletu, to nie będzie to żadną kartą przetargową dla HGW przy wyborach.

  Taniocha~Taniocha

  Czego to HGW nie zrobi, żeby się utrzymać przy korycie...
  Robin~Robin  No, kamień spadł mi z serca, ale jak znam PO i jej wiceprzewodniczącą, na głowie stanie, żeby nie dać się wyrzucić. Posunie się do różnych chwytów i obiecanek, właśnie już zdążyła obiecać zarzucony dawno most, a jej kolega minister sportu ma zadaszyć tor na Stegnach.

 • Warszawiak111

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.06.2014 11:47 ~Warszawiak111

  Ci z podmiejskich gmin nie głosują na HGW, ale mogą zagłosować na PO w podzięce. Mogą również zagłosować Warszawiacy mieszkający w Warszawie i tu płacący podatki, a tam dojeżdżający do pracy. Są też tacy co zameldowani są w Warszawie, np u rodziców i tu płacący podatki, jednak mieszkają w Markach, Ząbkach czy innych podwarszawskich miejscowościach. Oni na HGW zagłosować mogą, choć oczywiście nie muszą.

 • Wózkowicz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.06.2014 11:10 ~Wózkowicz

  Do tej pory osoby niepełnosprawne jeździły za darmo a teraz nagle okazuje się że będą musiały kupić bilet Warszawiaka? Czy jest jakieś wyjaśnienie dokładnie dla której grupy inwalidzkiej tej bilet będzie obowiązywał?

 • yadzka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.06.2014 11:08 ~yadzka

  Zrobi- źle, nie zrobi -źle, cholernie trudno dogodzić Polakowi

 • Sfrustrowana

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.06.2014 10:10 ~Sfrustrowana

  A w mojej gminie Burmistrzowi nie zależy na utrzymaniu się ;/

 • Kate

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.06.2014 09:58 ~Kate

  Nie zmienia to faktu, że bilety w gminach podwarszawskich są dwa razy droższe niż w Warszawie. Dobrze, że niektóre gminy nie dały się dyktatowi ZTM i nie zgodziły się na tak żenująco niskie zniżki.

 • Obiektywny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.06.2014 09:13 ~Obiektywny

  No wiadomo. Pruszków oraz Gmina Michałowice oczywiście nie są zainteresowani! Jak długo jeszcze będziemy znosić tych bumelantów?!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »