Informacje

28.05.2014 14:58 zmiany w taryfie biletowej

Od sierpnia tańsze bilety dla mieszkańców podwarszawskich gmin

SERWISY:

Od sierpnia mieszkańcy stołecznej aglomeracji będą mogli kupować tańsze bilety warszawskiej komunikacji miejskiej - dopłacić do nich mają podwarszawskie gminy. Pojawią się też bilety obowiązujące tylko w strefie podmiejskiej.

O planowanych zmianach poinformowało w środę na konferencji prasowej kierownictwo Zarządu Transportu Miejskiego.

Warszawa+

Jak powiedział dyrektor pionu handlowego ZTM Grzegorz Dziemieszczyk, zmiany wychodzą naprzeciw oczekiwaniom okołowarszawskich miejscowości, które chcą wprowadzić dla swoich mieszkańców zniżki na bilety w miejskiej i podmiejskiej strefie biletowej.

Zniżki takie, nazwane "Kartą Warszawiaka", z początkiem roku wprowadziła stolica. Warunkiem jej uzyskania jest jednak zamieszkiwanie na terenie Warszawy oraz rozliczanie podatku PIT w jednym z tutejszych urzędów skarbowych. Takie rozwiązanie automatycznie wykluczyło z grupy osób uprawnionych do zakupu tańszych biletów m.in. tych, którzy na co dzień pracują w Warszawie, ale mieszkają poza jej administracyjnymi granicami.

Nowy rodzaj biletu ma nosić nazwę "Warszawa+". Po wprowadzeniu proponowanych przez ZTM zmian mniej za bilety 30- i 90-dniowe zapłacą mieszkańcy podwarszawskich gmin, które zawarły z ZTM porozumienie ws. dopłat do obsługi komunikacji miejskiej na ich terenie.

Tańsze bilety

Jak wyjaśnił Dziemieszczyk, nowe rozwiązanie będzie polegać na tym, że bilet dla osoby mieszkającej pod Warszawą byłby w takiej samej cenie jak "Karta Warszawiaka". Cena normalnego biletu 30-dniowego, ważnego w strefie miejskiej i podmiejskiej, miałaby spaść z 210 zł do 196 zł. Różnicę, czyli 14 zł, pokryć ma gmina, w której dana osoba mieszka. Bilet 90-dniowy miałby być tańszy o 54 zł (cena spadnie do 482 zł - tyle kosztuje ważny w obu strefach "Bilet Warszawiaka").

- Teraz każda gmina musi podjąć uchwałę, z której będzie wynikało, którym jej mieszkańcom przysługują uprawnienia do posiadania tańszych biletów- powiedział. Zaznaczył, że zainteresowanie nową ofertą już wyraziły m.in. Marki, Piaseczno, Izabelin, Legionowo, Otwock i Lesznowola.

ZTM planuje też wprowadzenie biletów obowiązujących wyłącznie w strefie podmiejskiej. Normalny bilet 30-dniowy ma kosztować 112 zł, a ulgowy - 56 zł. Cena normalnego biletu 90-dniowego to 282 zł, a ulgowego - 141 zł. W przypadku mieszkańców gmin, które dopłacą do komunikacji, podmiejski bilet 30-dniowy ma kosztować 98 zł (tyle co miesięczny bilet miejski; ulgowy - 49 zł), a 90-dniowy - 250 zł (ulgowy - 125 zł).

"Bilet Młodego Warszawiaka" także poza Warszawą

Jednocześnie ZTM chce wprowadzić "Bilet Młodego Warszawiaka" obowiązujący w strefach biletowych miejskiej i podmiejskiej. Dziś bilet taki jest ważny tylko w strefie miejskiej.

Obecnie "Bilet Młodego Warszawiaka" mogą kupić dla swoich dzieci rodzice rozliczający w Warszawie podatek PIT - do ukończenia przez dziecko 20. roku życia. Po wprowadzeniu zmian ma on przysługiwać do 30 września tego roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 21 lat.

Uprawnienie do zakupu "Biletu Warszawiaka" mają zyskać emeryci i renciści (dziś przysługuje im tylko 50-proc. zniżka, bez względu na to, czy płacą podatki w Warszawie) oraz osoby niepełnosprawne powyżej 26. roku życia.

Pojawić ma się też "Ulgowy Bilet Warszawiaka" dla studentów, którzy mają więcej niż 26 lat. Dziś studentom poniżej 26. roku życia przysługuje "Bilet Młodego Warszawiaka", jeśli sami rozliczają w stolicy podatek PIT lub gdy robią to ich rodzice lub samotny rodzic. Po ukończeniu 26. roku życia muszą kupować "Bilet Warszawiaka", choć nadal studiują.

Zyskać mają też doktoranci, którym 50 proc. ulga będzie przysługiwać nie do 30. roku życia, jak obecnie, a do 35. - jak na kolei i w międzymiastowych autobusach.

Dziemieszczyk zapowiedział, że projekty uchwał z takimi propozycjami trafią pod obrady Rady Miasta Warszawy na przełomie czerwca i lipca. Miałyby wejść w życie z początkiem sierpnia br.

NA RAZIE O TAŃSZE BILETY MOGĄ UBIEGAĆ SIĘ MIESZKAŃCY STOLICY. O KARCIE WARSZAWIAKA MÓWI DYREKTOR ZTM:


PAP/ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Och

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.06.2014 12:49 ~Och

  qwerty~qwerty

  @29.05.2014 20:36 ~Pruszkowianka
  wyższa cena biletu podmiejskiego wynika z mniejszej rentowności linii podmiejskich spowodowanej między innymi większą odległością od zajezdni, mniejszymi potokami pasażerskimi, dłuższym czasem oczekiwania autobusów na krańcach (autobus czyli maszyna nie pracuje) itd, itd.

  A także opłatami, jakie musi wnosić ztm do zarządcy drogi za jej użytkowanie (między innymi przystanki, pętle, etc.). Ciekaw jestem czy są jakieś gminy, gdzie gmina udostępniła przystanki za darmo...

 • qwerty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.05.2014 18:57 ~qwerty

  @29.05.2014 20:36 ~Pruszkowianka
  wyższa cena biletu podmiejskiego wynika z mniejszej rentowności linii podmiejskich spowodowanej między innymi większą odległością od zajezdni, mniejszymi potokami pasażerskimi, dłuższym czasem oczekiwania autobusów na krańcach (autobus czyli maszyna nie pracuje) itd, itd.

 • och

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.05.2014 11:53 ~och

  Pruszkowianka~Pruszkowianka

  Jak mieszkałam w Warszawie a mieszkałam od urodzenia to też byłam zbulwersowana (...)

  Pruszkowianka wyprowadziła się z Warszawy i teraz narzeka, że ma drogi bilet, daleko do pracy...
  Ursynowiak wyprowadził się z Łukowa i narzeka, że mu samoloty hałasują i nie ma gdzie postawić swojego samochodu pod blokiem...
  Białołęczanka wyprowadziła się z Ryków i płacze, że nie ma metra pod domem do Centrum daleko...

  O co chodzi? Czy ktoś Was zmuszał do wyprowadzki? Znam kilka osób, które żyją w szczęściu od wielu lat w tym samym miejscu i nie narzekają - z komunikacji są zadowoleni (bo w '83 był u nich tylko jeden autobus a teraz są cztery) - pracę mają 10 minut od domu (może nie koniecznie tak super płatną jak w Centrum lub na Mokotowie ale żyją w spokoju i nie tracą czasu i zdrowia na dojazdach) - hałas owszem coraz większy ale przecież rozwój miasta się z tym wiąże na ich oczach miasto zmieniło się nie do poznania - oni potrafią naprawdę docenić to co miasto dla nich zrobiło na przestrzeni tych 30 lat. A Wy? Pomieszkacie gdzieś 6 miesięcy i macie 6 tysięcy pretensji... Zapytam wiec jeszcze raz... Czy ktoś Was zmuszał do wyprowadzki? Czy ktoś Was zmuszał wyprowadzić się w takie beznadziejne miejsce w jakim mieszkacie?

 • KM301

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.05.2014 08:08 ~KM301


  Pruszkowianka~Pruszkowianka

  Wyprowadzilam sie z Warszawy i mieszkam w Pruszkowie i jestem zbulwersowana tymi pomyslami. To sa chore koszty, ktore tylko zachecaja do wypiecia sie totalnie na ztm i Warszawe. Mieszeczny koszt karty miejskiej jest tak samo wysoki jak miesieczny koszt wydawany przeze mnie na paliwo, gdzie ja dojezdzam 20 km w jedna strone dziennie do pracy w strone Blonia a moj maz 10 km do pracy do Warszawy uzywajav karty miejskiej. To jest po prostu smieszne....
  Dziekujemy Ci Warszawo za takie traktowanie i cieszymy sie, ze coraz mniej nas z Tobą łączy.
  qwertyu~qwertyu


  Jak mieszkasz teraz w Pruszkowie to co cie obchodzi Warszawa?
  Nie podoba się, to nie przyjeżdżaj.

  Miła sąsiadko :)
  Mieszkam wOżarowie. W Warszawie mieszkalem od urodzenia. Wyprowadziłem się z własnej woli. Płacę dużo więcej za bilet, więc to był mój jak i Twój wybór aby nie mieszkać w Stolicy.
  Zawsze będzie ten punkt graniczny od którego pobierać wyższe opłaty, niestety :(

 • Pruszkowianka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.05.2014 20:36 ~Pruszkowianka

  Qwertyu obchodzi, nie dlatego, ze do niej jeżdżę, bo tego nie robię, chyba że samochodem. Jak mieszkałam w Warszawie a mieszkałam od urodzenia to też byłam zbulwersowana kosztem biletu miesięcznego, więc myślę, że nie rozumiesz o co mi chodzi. Nie chodzi o fakt, że bilet podmiejski jest droższy, bo to jest oczywiste ale dlaczego ZTM wycenia go na dwukrotnosc kwoty jaką trzeba zapłacić za bilet na pierwszą strefę? Spójrz na to logicznie. Na przykład z Pruszkowa do Warszawy są najmniej 4 km a najwięcej pewnie z 10 biorąc pod uwagę rozpiętość miasta w linii wzdłuż torów. Ile kilometrów rozpiętości ma Warszawa? No sam zobacz, czy to nie jest nielogiczne? Kazać dopłacać prawie 100,00 zł miesięcznie za dojazd do granic Warszawy np. 5 km pociągiem, który na dodatek non stop się spóźnia, jeździ co pół godziny? Przy dużych aglomeracjach miejskich zawsze będą miejscowości podmiejskie, gdzie osiedlac będą się osoby, które cenią więcej ciszy, spokoju, czy po prostu ich nie stać na mieszkanie, które jest droższe minimum 1000,00/2000,00 za 1m2. Podsumowując nie ma co wyganiac ludzi z Warszawy bo zamieszkali obok niej, bo to będzie zawsze, weź pod uwagę, że nie każdy chce mieszkać w dużym mieście a musi yam pracować i wcale nie niszczy rynku, bo nie jest słoikiem, który weźmie cokolwiek za cokolwiek, tu chodzi o preferencje okolic, w których się mieszka i konieczność zarabiania na normalnym poziomie i ważne jest żeby normalnie traktować takich ludzi a nie jak wygnancow, ktorych trzeba przegonić, bo tak się nie da, to tak jakbys byl narodowcem i chcial przegonić ze swojego kraju osoby innej narodowosci lub rasy, nie da sie, trzeba zrozumiec kazda ze stron

 • qwertyu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.05.2014 15:43 ~qwertyu

  Pruszkowianka~Pruszkowianka

  Wyprowadzilam sie z Warszawy i mieszkam w Pruszkowie i jestem zbulwersowana tymi pomyslami. To sa chore koszty, ktore tylko zachecaja do wypiecia sie totalnie na ztm i Warszawe. Mieszeczny koszt karty miejskiej jest tak samo wysoki jak miesieczny koszt wydawany przeze mnie na paliwo, gdzie ja dojezdzam 20 km w jedna strone dziennie do pracy w strone Blonia a moj maz 10 km do pracy do Warszawy uzywajav karty miejskiej. To jest po prostu smieszne....
  Dziekujemy Ci Warszawo za takie traktowanie i cieszymy sie, ze coraz mniej nas z Tobą łączy.


  Jak mieszkasz teraz w Pruszkowie to co cie obchodzi Warszawa?
  Nie podoba się, to nie przyjeżdżaj.

 • qwerty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.05.2014 15:43 ~qwerty

  Pruszkowianka~Pruszkowianka

  Wyprowadzilam sie z Warszawy i mieszkam w Pruszkowie i jestem zbulwersowana tymi pomyslami. To sa chore koszty, ktore tylko zachecaja do wypiecia sie totalnie na ztm i Warszawe. Mieszeczny koszt karty miejskiej jest tak samo wysoki jak miesieczny koszt wydawany przeze mnie na paliwo, gdzie ja dojezdzam 20 km w jedna strone dziennie do pracy w strone Blonia a moj maz 10 km do pracy do Warszawy uzywajav karty miejskiej. To jest po prostu smieszne....
  Dziekujemy Ci Warszawo za takie traktowanie i cieszymy sie, ze coraz mniej nas z Tobą łączy.


  Jak mieszkasz teraz w Pruszkowie to co cie obchodzi Warszawa?
  Nie podoba się, to nie przyjeżdżaj.

 • Lodziak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.05.2014 13:32 ~Lodziak

  Rano na Centralnym z pociągów z Łodzi wysiada tłum ludzi do pracy w Wawie.
  Rozszerzyć strefę aż do Łodzi!

 • Och

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.05.2014 12:25 ~Och

  Pruszkowianka~Pruszkowianka

  Wyprowadzilam sie z Warszawy i mieszkam w Pruszkowie i jestem zbulwersowana tymi pomyslami.


  Jestem zbulwersowany, że jesteś zbulwersowana!
  kto kazał Ci się wyprowadzać z Warszawy? Za drogo było?
  ja niebawem się też przeprowadzam z Warszawy do Warszawy przede wszystkim po to, żeby dojeżdżać codziennie do pracy na tanim bilecie i wsiadać do komunikacji na przystanku oddalonym o dokładnie 48 metrów od drzwi mojego domu.

  Nie lubisz truskawek? Nie jedz...
  Nie podoba Ci się cena biletu? Nie korzystaj z komunikacji...
  Źle Ci było w Warszawie? Ciesz się Pruszkowem...

 • Och

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.05.2014 12:12 ~Och

  Antyburok~Antyburok

  Podatkow oczywiscie tez tu nie placa. Sloiki przynajmniej placa tu vat za kupione produkty.

  Jaki VAT? Tankują tylko w weekend u siebie, bo taniej. Słoiki przywożą więc do czwartku mają wałówę zapewnioną - w piątek tylko kupują ale i tak niewiele bo po pracy wsiadają w samochód i z powrotem po ziemniaki jadą na ojcowiznę...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »