Informacje

16.11.2013 19:20 inicjator budowy, Zygmunt Rolat, dla TVN24

Od ocalonych Żydów dla Polaków. Planują pomnik na Muranowie

SERWISY:

"Ratującym-ocaleni" - taki napis ma widnieć na pomniku poświęconym Polakom, którzy podczas II wojny światowej ratowali Żydów. Ma stanąć obok Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. To inicjatywa Zygmunta Rolata, działacza na rzecz dialogu polsko-żydowskiego.

- Uważałem od wielu lat, że taki pomnik powinien powstać. Powinien powstać z inicjatywy nie tyle rządu lub miasta, ale właśnie tych, którzy byli uratowani. Z tego punktu widzenia ten pomnik jest spóźniony, ale jak to się mówi po angielsku "better late than never" (lepiej późno niż wcale - red.) – powiedział w rozmowie z TVN24 Zygmunt Rolat prezydent światowego związku Żydów, który powołał fundację "Pamięć i Przyszłość".

Rolat podkreślił, że ma nadzieję, że pomnik powstanie w najbardziej właściwym miejscu, czyli przy Muzeum Historii Polskich Żydów.

Podkreślił, że autor pomnika nie jest jeszcze znany, zostanie on wybrany w konkursie. Obecnie trwają przygotowania do rozpisania konkursu oraz ustalanie składu jury.

Pomnik w całości ma być sfinansowany ze składek prywatnych

Będą dwa pomniki?

- Naszą nadzieją jest, że pomnik powstanie nie później niż podczas otwarcia muzeum – powiedział Rolat. Otwarcie stałej ekspozycji Muzeum Historii Żydów Polskich planowane jest na jesieni 2014 roku, na razie można zwiedzać sam jego budynek i brać udział w eventach.

Przypomnijmy, że to nie jedyny planowany pomnik tego typu. Radni miasta zdecydowali, że na placu Grzybowskim ma powstać pomnik Polaków ratujących Żydów. Ten ma stanąć obok kościoła Wszystkich Świętych i składać się z około 10 tys. tabliczek z nazwiskami osób i nazwami instytucji ratującymi Żydów.

- Jestem za tym, by jak najwięcej takich pomników powstawało. Nie tylko w Warszawie, ale także w innych miastach. Chciałbym widzieć więcej tablic, miejsc, które upamiętniają nie tylko tych, którzy ratowali swoich sąsiadów, ale także imiona sąsiadów, którzy dziś żyją dzięki pomocy Polaków – powiedział Rolat.

Na tvnwarszawa.pl pisaliśmy wcześniej, że lokalizacja pomnika przy muzeum wzbudziła kontrowersje - czytaj więcej. Zaprotestowało Centrum Badań nad Zagładą Żydów. Ratusz podtrzymał wówczas propozycję lokalizacji na placu Grzybowskim.

Jaka forma?

Nie wiadomo jeszcze, jaki będzie kształt pomnika obok Muzeum Historii Żydów Polskich, ale członkowie komitetu chcą, aby był on upamiętnieniem wszystkich ratujących, także tych, którzy nie doczekali się zapisania na listach Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Dlatego chcą uniknąć formy tablicy z listą nazwisk, która i tak byłaby niepełna.

Inicjator Zygmunt Rolat

W piątek ogłoszono formalnie zawiązanie się komitetu budowy pomnika "Ratującym-Ocaleni". W jego skład weszło 27 osób z różnych krajów. Polskę reprezentują Adam Rotfeld, Konstanty Gebert, Michael Schudrich, Elżbieta Ficowska, Feliks Tych oraz Leopold Kozłowski. Z Izraela są m.in. Szewach Weiss i Samuel Wilenberg, z USA - Zygmunt Rolat, Wiktor Markowicz, Lee Feinstein. W komitecie zasiadają także osoby z Kanady, Francji i Australii.

Inicjator budowy pomnika "Ratującym-Ocaleni", Zygmunt Rolat, urodził się w 1930 roku w Częstochowie. Podczas okupacji trafił do częstochowskiego getta. Jego brat był najmłodszym z grupy sześciu partyzantów rozstrzelanych przez Niemców, jego ojciec zginął podczas powstania w Treblince, matka zmarła w innym obozie. Sam Rolat został deportowany z częstochowskiego getta do pracy w obozie Hasag w miejscowości Pelcery. Zaraz po wojnie Rolat wyemigrował do USA, ukończył studia i zajął się rozwijaniem firmy transportowej. Od lat 60. angażuje się w przywracanie pamięci o polskich Żydach, jest przewodniczącym amerykańskiego komitetu wsparcia budowy Muzeum Historii Żydów Polskich i ważnym darczyńcą na ten cel. Rolat jest też członkiem Rady Doradczej Fundacji Kościuszkowskiej, ważnej naukowo-kulturalnej organizacji polonijnej w USA.

PAP, lata//mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • WWL

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.11.2013 21:42 ~WWL

  Polecam stadion polonii i tak do niczego już się nie nadaje

 • stan53

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.11.2013 10:15 stan53

  Jar_bydgJar_bydg

  Taki pomnik powinien stanąć daleko od
  ulic,gdzie maszerują nacjonaliści.

  To Żydzi chca stawiać pomnikPolakom w podzięce za ratowanie ich rodaków.

 • DREAMLINER

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.11.2013 08:31 ~DREAMLINER

  Wreszcie coś mówiącego o prawdzie tamtych czasów. Wciąż się tylko mówi i pisze o polskich obozach zagłady i o polakach mordujących żydów.
  Po tylu latach prawda zostanie pokazana.

 • Ironista

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.11.2013 18:54 ~Ironista


  aaa~aaa

  Z jakiej racji ten pomnik??? Przecież ostatnio w TV słyszałem, że to Polacy oprócz Niemców prześladowali Żydów podczas II WŚ. Przecież wszyscy wiedzo, że Polacy to antysemici
  MW_nowy~MW_nowy

  Poczytaj książki, poszukaj głębiej informacje albo wróć do gimnazjum i może się dowiesz prawdy. Naucz się oddzielić sens i prawdę od głupoty TV którzy manipulują nisko rozwiniętymi obywatelami... Taka prawda rodacy czas na zmiany nadejdzie, wytrwałości.

  Nie czujesz ironii ? Nie nakłaniaj go do czytania książek, na pewno przeczytał ich więcej od ciebie.

 • Sprawiedliwi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.11.2013 18:44 ~Sprawiedliwi

  stan53stan53

  Może to niektórych zdziwi (mnie akurat ich zdziwienie nie zdziwi) ale to Polacy są najwieksza grupą "Sprawiedliwych wsród narodów świata"

  Ale Starsi Bracia będą do upojenia wmawiać całemu światu, że Polacy to wyjątkowi wprost antysemici.

 • Szok

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.11.2013 11:16 ~Szok

  Im budujemy muzeum aza nasze pieniądze a nam Polakom chcą stawiać tylko pomnik ?!! Ten kraj jest chory

 • Jar_bydg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.11.2013 11:12 Jar_bydg

  Taki pomnik powinien stanąć daleko od
  ulic,gdzie maszerują nacjonaliści.

 • zizzy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.11.2013 10:50 ~zizzy

  Pomnik należy zbudować również tym oddziałom AK, które bohatersko walczyły w Warszawie w pierwszych dniach powstania w Getcie Warszawskim ramię w ramię z żołnierzami WP pochodzenia żydowskiego.

 • stan53

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.11.2013 10:05 stan53

  Może to niektórych zdziwi (mnie akurat ich zdziwienie nie zdziwi) ale to Polacy są najwieksza grupą "Sprawiedliwych wsród narodów świata"

 • stan53

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.11.2013 09:34 stan53

  Na forum są mądrzy ludzie i durnie -czy wszystkich mamy traktować jak tych drugich?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »