Informacje

28.02.2013 18:41 zmiany od 1 lipca

Od 19 do 89 zł, nowe propozycje opłat za śmieci

SERWISY:

Ratusz przedstawił kolejne propozycja naliczania opłaty za wywóz śmieci. Zasady, jeśli uchwali je Rada Warszawy, będą obowiązywały od lipca. Samotna osoba mieszkająca w bloku zapłaci miesięcznie 19,5 zł, jeżeli jednak żyje w domu jednorodzinnym - aż 89 zł.

Wiceprezydent Warszawy Jarosław Kochaniak przedstawił w czwartek nowy system naliczania opłat za wywóz odpadów. Ma on obowiązywać od 1 lipca tego roku. W przygotowanych uchwałach ratusz proponuje naliczanie opłaty od gospodarstwa domowego. Stawki są zróżnicowane i zależą od rodzaju zabudowy oraz liczby lokatorów.

Jeżeli zdecydujemy się na segregowanie odpadów, to gospodarstwo jednoosobowe miesięcznie zapłaci 19,50 zł; w przypadku dwóch lokatorów 37 zł; trzech 48 zł, natomiast jeżeli w mieszkaniu będzie czterech lub więcej lokatorów, to opłata wyniesie 56 złotych.

Jeżeli nasze odpady nie będą segregowane, to stawka wzrasta o 40 procent.

Właściciele domów jednorodzinnych zapłacą 89 złotych za posegregowane odpady lub 124,60 za nieposegregowane śmieci - niezależnie od liczby osób mieszkających w domu.

Krótko po publikacji tekstu, stawki zaczęli komentować internauci tvnwarszawa.pl. Twierdzą, że opłaty wzrosną kilkakrotnie.

Kierowali się opiniami ekspertów

Na podstawie analiz eksperckich stwierdzono, iż ilość nagromadzonych odpadów jest różna nie tylko w zależności od rodzaju zamieszkiwanej nieruchomości, ale również wielkości gospodarstwa domowego.

Jak przekonuje ratusz, w zabudowie jednorodzinnej, w przeliczeniu na osobę, ilość wytwarzanych odpadów jest wyższa niż w zabudowie wielolokalowej średnio o 50 procent. Ponadto koszty logistyki w przypadku domów jednorodzinnych są znacznie wyższe niż w pozostałych przypadkach.

Urzędnicy przy opracowaniu stawek wzięli pod uwagę wyniki badań naukowych m.in. Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Pokazuję one, że jedna osoba mieszkająca samotnie produkuje o co najmniej 20-25 proc. więcej odpadów niż osoba w gospodarstwach dwu lub trzyosobowych. Różnica pomiędzy ilością odpadów wytwarzanych przez osobę w gospodarstwie jednoosobowym, a ilością odpadów przypadającą na jedną osobę w gospodarstwach wieloosobowych, może wynieść nawet od 30 do 40 proc.

Nowy system droższy

Przedstawiona w czwartek propozycja, jest już drugim podejściem ratusza do wprowadzenia systemu gospodarowania odpadami w stolicy. Stawki w nowej propozycji różnią się od tej z początku roku, w niektórych przypadkach niestety będzie drożej.

W styczniu wiceprezydent Kochaniak zaproponował dwie metody naliczania opłat. Pierwsza to 45 złotych od gospodarstwa domowego, niezależnie od tego ile osób liczy dana rodzina.

Druga metoda zakładała naliczanie opłaty od powierzchni lokalu mieszkalnego. W tym przypadku na przykład za mieszkanie do 60 m kw. zapłacimy 48 złotych. Wychodzi tutaj po 0,80 złotych za mkw. W mieszkaniach od 60 do 120 m kw za każdy kolejny metr proponowano dodatkowo 80 proc. stawki.

Oburzyło to mieszkańców, którzy ocenili oba systemy jako "najgorsze z możliwych". Podkreślali, że niektórym opłata wzrośnie z kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.

Negatywnie propozycje ocenili również stołeczni radni i to z… Platformy Obywatelskiej, mającej większość w Radzie Warszawy. Radni chcieli poczekać, aż Sejm przyjmie nowelizacje ustawy o gospodarowaniu odpadami. To właśnie na jej podstawie ratusz przygotował swoje projekty uchwał.

Bez dopłat dla najuboższych

Początkowo ratusz proponował, aby przez pierwsze trzy lata funkcjonowania systemu były dopłaty dla najuboższych (osoby samotne, których dochód netto nie przekracza 1678 zł oraz 1200 zł netto na osobę w tzw. gospodarstwie wieloosobowym).

Nowy system naliczania nie przewiduje dopłat dla najuboższych. – Na chwilę obecną dla nas najważniejsze było opracowanie metody i stawek za wywóz śmieci. Opracowanie wzorów deklaracji Szykujemy się również do przetargów na firmy, które będą wywozić odpady. Musimy się skupić na działaniach niezbędnych do uruchomienia systemu od 1 lipca – mówi Agnieszka Kłąb z biura prasowego ratusza.

Jaka dodaje, program dopłat ma być opracowany w najbliższych miesiącach. Nie wiadomo jednak czy dopłaty ruszą w lipcu czy później.

- Nie wykluczone, że stawki firm, które będą odbierać będą niższe niż zakładaliśmy. To może przełożyć się na obniżenie jeszcze w tym roku opłaty, która będzie obowiązywać od lipca – precyzuje Kłąb.

Zmiany od lipca

Od 2012 roku obowiązuje nowa ustawa o utrzymaniu porządku i czystości w gminach. Ustawa nakazuje od 1 lipca tego roku, przejąć gminom obowiązek odbioru odpadów komunalnych od swoich mieszkańców.

W Warszawie ma zająć się tym specjalnie powołane Biuro Gospodarowania Odpadami.
Indywidualne umowy, zawierane przez właścicieli nieruchomości, wspólnoty lub spółdzielnie mieszkaniowe, zastąpione zostaną umowami zawieranymi przez miasto. W związku z tym opłaty dotychczas płacone firmom odbierającym śmieci zastąpi zunifikowana dla całego miasta opłata śmieciowa, płacona do miejskiej kasy.

Według urzędników wpływy do budżetu z tego tytułu w 2013 roku wyniosą 231 mln złotych, w 2014 – 580 mln, w 2015 – 605 mln, a w 2016 – 620 mln złotych.

bf//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • granda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.05.2013 14:55 ~granda

  Wcześniej płaciłem 18,50 za 3 osoby - taka była wynegocjowana stawka i były zwroty, gdy było mniej śmieci (np. wakacje), teraz będzie 67pln (48+40%) i mnie wywozów - śmieci będą zalegać, a nasze deklaracje o sortowaniu nic są nie warte jeśli nie wszyscy we wspólnocie nie będą sortować.

  Cała ta sitwa ratuszowa i mpo powinni trafić pod sąd.

 • team

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.03.2013 13:08 ~team

  teraz mam umowe z MPO, mieszka w domku jednorodzinnym 2 dorosłe osoby wykorzystuję 1 pojemnik, za który płace ok. 19 pln miesiecznie,czyli po zmianiebede płacic prawie 5 razy więcej. To jakis absurd i pazerność naszych urzędników

 • antek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.03.2013 16:31 ~antek

  Komuna wróciła.

  Zamiast prywatnych konkurujących ze sobą firm mamy urzędową stawkę.

  Ludzie, obudźcie się, następne będą:

  - urzędowo opłata za chleb w przeliczeniu na mieszkańca, i obowiązkowo razowy zamiast bułki
  - urzędowa kawa zborzowa....


  Czy starsze pokolenia tego już nie przechodziły? a młodsi muszą namacalnie uczyć się historii?

 • antygamoń

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.03.2013 14:18 ~antygamoń

  ustawa kuriozum, za którą tylko debile mogli głosować a jeszcze wiekszy motłoch idiotów ją wprowadzać. Normalnemu Polakowi powinno być wstyd że rządzi banda gamoniów.

 • dfdfdfd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.03.2013 12:41 ~dfdfdfd

  Adam~Adam

  tabela wprowadza w błąd. Śmieci w zbierane w ten sposób co dziś, czyli niesegregowane kosztować będą nie 19.50 lecz +40% czyli 27.30!!!! przy 4 osobach 78.40 PLN!!!!, I to są realne stawki bo nie wyobrażam sobie by w bloku 100% mieszkańców karnie segregowało śmieci. Wystarczy by jeden pijaczek wrzucił butelki do najbliższego pojemnika np. z papierem a wyższą stawkę płacić będzie cały blok!


  no wlasnie tez sie zastanawiam skad urzedasy beda wiedziec czy ja segreguje czy nie??? Obawiam sie z ich strony przekretow i odgornie narzucinej wyzszej stawki bo...."nie mamy mozliwosci sprawdzic czy pan segreguje czy nie". Z drugiej strony po co segregowac jak do smieciary wszystko trafia na jedna kupe i znow sie miesza?

 • wawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.03.2013 12:27 ~wawa

  I już więcie dlaczego nie warto mięć meldunku w Warszawie. Lepiej mnieć meldunek na wiosce i nie płacić tyle. A po tem gminy się są z dziwione że osoby się nie meldują. Jak tak dalej będzie to lepiej będie przyjezdnym niż mieszkańcom W-wa.

 • kolo manolo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.03.2013 12:23 ~kolo manolo

  Za komentarz niech będzie tylko tyle że za 4 osoby z domu w którym mieszkam mają 89 powodów miesiecznie by nie nie głosować już na bufetową.

 • hgwstop

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.03.2013 11:41 ~hgwstop

  Mam kuchnię 4 m2 i jeden mały kosz na śmieci.Czy ktoś do cholery pomyślał gdzie ludzie z małych mieszkań w blokach mają trzymać kilka worków i segregować śmieci????W pokoju???Poza tym już widzę jak menele z mieszkań socjalnych karnie segregują odpady.Kolejna akcja obliczona na wyrwanie pieniędzy od ludzi.Będę wynosił po trochę do publicznych i pocałujcie mnie w....

 • WwaChoszczówka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.03.2013 11:39 ~WwaChoszczówka

  DRAŃSTWO!!!
  Mieszkam w domu jednorodzinnym i płacę dzisiaj 50 zł miesięcznie (2x pojemnik 240l i 1x worek segregowany 120l).
  .
  Mam umowę z MPO (miejska spółka a nie jakaś firma-krzak), które podjeżdża tylko do 2 domów na mojej ulicy (bo pozostałe obsługuje kilka innych firm). Jest konkurencja, wszystkim się opłaca.
  .
  Skoro teraz mój rejon ma obsługiwać jedna wybrana w przetargu firma to powinna być taniej, a nie 40% drożej?
  Widać, że urzędnicy znów chcą się nachapać kosztem mieszkańców...
  Pazerność urzędników nie zna granic! Wyższymi kosztami chcą ukryć bałagan, dezorganizację i niekompetencję...
  Coś czuję, że w kolejnych wyborach ktoś inny będzie rządził w Warszawie, bo tych zaczynam mieć powoli DOŚĆ!!!!!!!! ...

 • zygi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.03.2013 08:39 ~zygi

  fan ztm~fan ztm

  Ja nie płacę za wywóz śmieci i chodzę z nimi do kosza na skrzyżowaniu.

  no i własnie przez takich debili jak ty, wszyscy będą bulili opłatę śmieciową.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »