Informacje

27.06.2014 08:30 Nowe sposób naliczania opłat

Od 1 września tańsze przedszkola.
33 grosze za 20 minut

SERWISY:

Od nowego roku szkolnego 2014/2015 w Warszawie będzie obowiązywał nowy sposób naliczania opłat za korzystanie przez dzieci z przedszkoli po godzinie 13.00 - zdecydowała w czwartek Rada Warszawy, przyjmując jednogłośnie uchwałę w tej sprawie.

Zgodnie z ustawą o systemie oświaty, opłata za każdą dodatkową godzinę opieki przedszkolnej - powyżej pięciu godzin bezpłatnych - nie może wynosić więcej niż jeden złoty. W Warszawie obowiązuje dodatkowo zasada, że przedszkola świadczą usługi bezpłatnie od momentu ich otwarcia do godziny 13.00. W praktyce jest to co najmniej sześć godzin dziennie, czyli co najmniej jedna godzina więcej niż ustawowe minimum.

Nie trzeba płacić za całą godzinę

Zgodnie z przyjętą w czwartek uchwałą od 1 września opłata za każdą godzinę opieki po godz. 13 wyniesie tak jak dotąd 1 zł. Jednocześnie zmieniony zostanie sposób naliczania opłaty za ostatnią płatną godzinę pobytu dziecka w przedszkolu - opłata za niepełną godzinę ulegnie proporcjonalnemu zmniejszeniu (np. za 20 minut pobytu dziecka w przedszkolu rodzic zapłaci 33 gr.).

Obecnie rodzic płaci za każdą rozpoczęta godzinę. W efekcie w sytuacji, gdy np. dziecko korzysta z opieki przez 2,5 godziny to rodzic zobowiązany jest zapłacić za 3 godziny.

3 zł taniej

Jak poinformowała PAP Katarzyna Pieńkowska z biura prasowego stołecznego ratusza, średnia wysokość opłat wnoszonych przez rodziców to około 40 zł miesięcznie (dotyczy to tylko opłaty za pobyt dziecka w przedszkolu po godz. 13, bez wyżywienia). Po wprowadzeniu nowych zasad naliczania opłata ta może zostać obniżona o około 3 zł miesięcznie.

Uchwała rozszerza też grupę dzieci zwolnionych całkowicie z opłat za przedszkola o dzieci niepełnosprawne z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.

Ulgi zostają

Prawo do bezpłatnego korzystania z przedszkoli zachowują:

- wychowankowie rodzinnych domów dziecka,

- dzieci umieszczone w rodzinach zastępczych,

- dzieci z rodzin, w których dochód na jednego członka gospodarstwa domowego nie przekracza 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, czyli obecnie do 1260 zł.

Zachowane zostają też dotychczasowe ulgi w opłatach. Prawo do 50 proc. nadal będą miały dzieci z rodzin, w których dochód na jednego członka gospodarstwa domowego przekracza 75 proc., ale nie przekracza 100 proc. minimalnego wynagrodzenia (obecnie jest to dochód od 1260,01 zł do 1680 zł). Z kolei 25 proc. ulga przysługuje dzieciom, których rodzeństwo uczęszcza do innych przedszkoli, żłobków, klubów dziecięcych lub ma dziennego opiekuna.

Nikt nie był przeciwny

Za przyjęciem uchwały głosowało 58 radnych, nikt nie był przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Jedna osoba nie głosowała.

Jak podaje stołeczny ratusz, wpływy do budżetu miasta za okres styczeń – maj 2014 r. z opłat wnoszonych przez rodziców za korzystanie z wychowania przedszkolnego realizowanego po godzinie 13 wyniosły 6,8 mln zł i pokryły one 3,8 proc. rzeczywistych kosztów utrzymania przedszkoli publicznych w Warszawie.

W czerwcu pisaliśmy, że komisje rekrutacyjne do miały wątpliwości co do prawdomówności 20 osób składających wnioski o przyjęcie dzieci do przedszkoli. Rodzice skłamali, że wychowują samotnie. Dzieciom odebrano punkty w przedszkolach:

PAP/lata/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • asia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.11.2016 12:35 ~asia

  Żłobek i przedszkole publiczne są darmowe? Czasem wychodzi drożej niż w prywatnym. Moje dziecko chodzi do żłobka Bambino i płacę mniej niż jakbym miała je zabierać z publicznego po 18.00..

 • Ania

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.06.2014 13:32 ~Ania

  i co z tego że w mojej rodzinie dochód na osobę brutto mieści się w kwocie do 1200 zł czyli bezpłatnego korzystania przez moje dziecko z przedszkola skoro moje dziecko niestety do przedszkola się nie dostało bo miało za mało punktów. Śmiech na sali

 • ola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.06.2014 11:09 ~ola

  honorata~honorata

  do pronik: nie chodzi o 1 grosz różnicy ale o to, ze jak rodzic dziecko odbierze o 13.15 to zapłaci 33 gr a nie 1 zł za rozpoczetą godzine. Czytaj ze zrozumieniem i dopiero potem pisz komentarz.

  A jak odbierze o 13.01 to musi załacić za niewykorzystane 19 minut :)
  Jeśli juz odeszli od opłat godzinowych to co za problem zrobic naliczanie minutowe? Prosty system kart zbliżenowych to koszt kilkuset złotych. można zaproponować rodzicom, jeśli będą chcieli takie naliczanie, to niech sami sfinansują system. Zwróci im sie w 2 miesiące.

 • der

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.06.2014 11:02 ~der

  szkoda że nie podają opłat za sekundę, to tak pięknie wygląda :)
  Rodzice za przedszkole płacą jedynie 0,0275 grosza/s!

 • Lulek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.06.2014 08:41 ~Lulek

  Fajna jest ta rada Warszawy w rozkwicie PO uchwalili 3zł za godzinę .Teraz jak PO spada w sondarzach obniżyli na 33gr za 20 minut .Jeszcze kilka procent w dól poparcia a komunikacja miejska będzie tańsza i bileciki stanieją. Tak trzymać.

 • honorata

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.06.2014 17:57 ~honorata

  do pronik: nie chodzi o 1 grosz różnicy ale o to, ze jak rodzic dziecko odbierze o 13.15 to zapłaci 33 gr a nie 1 zł za rozpoczetą godzine. Czytaj ze zrozumieniem i dopiero potem pisz komentarz.

 • pronik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.06.2014 14:45 ~pronik

  byla 1 pln za godzine a teraz bedzie 99gr za godzine? mhmmm czyli 1 grosz roznicy, no to jest znacznie taniej.

 • qwerty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.06.2014 13:50 ~qwerty

  Wybory się zbliżają, głosujcie na PO,
  a w styczniu ceny wrócą, i zapanuje zło.

 • jaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.06.2014 12:36 ~jaa

  śmieszne 3 zł. miesięcznie, ciekawe ile więcej pieniędzy do pensji dostanie obsługa przedszkola za prezliczanie tych minut, przeciez to bardzo wydłuży prace absługi administracyjo-księgowej przedszkola, za którą trzeba będzie zapłacić.

 • iii123

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.06.2014 12:06 ~iii123

  a żłobki?czemu tam nikt nie obniży opłaty za godzinę - prawie 2zł.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »