Informacje

25.10.2014 07:39 nowy plan zagospodarowania uratuje skwer

Ochronią jeden skwer kosztem drugiego? Problem w Śródmieściu

SERWISY:

Sprawa ochrony zielonego skweru między ulicami Mokotowską, Piękną i Chopina nabrała tempa. Radni chcą jak najszybciej uchwalić plan zagospodarowania przestrzennego rejonu zachodniego Jazdowa, który uchroni skwer przed zabudową. Problem w tym, że ten plan zakłada zabudowę innego skweru, którego też bronią mieszkańcy. Jak wybrnąć z tej sytuacji?

Zielony skwer między ulicami Mokotowską, Piękna i Chopina powstał po II wojnie światowej, w miejscu zburzonych w trakcie walk kamienic. Nazwę zawdzięcza batalionowi Armii Krajowej "Ruczaj", który walczył w tych okolicach w czasie Powstania Warszawskiego.

Przez lata skwer służył mieszkańcom jako miejsce do wypoczynku. Odbywały się tam też spotkania kombatantów.

Miasto oddało teren

5 lata temu do miasta zgłosili się spadkobiercy dawnych właścicieli działki. W 2009 roku jeden z nich odzyskał fragment od strony ulicy Chopina (1/3 placu). Następnie okazało się, że są także roszczenia dotyczące części działki znajdującej się przy narożniku Mokotowskiej i Chopina. Jedyna część, która nadal pozostaje w gestii miasta, to fragment działki do strony ulicy Pięknej.

Nowy właściciel, który odzyskał działkę w 2009 roku, chce zabudować skwer. Miałby tam powstać budynek biurowo-usługowy o wysokości 24 m. Na taką zabudowę nie zgadzają się mieszkańcy oraz stołeczni radni.

- Od lat walczymy o to, żeby skwer pozostał w takim stanie, w jakim jest, pełen zieleni i dostępny dla mieszkańców - mówi nam Michał Czaykowski, przewodniczący komisji ładu przestrzennego rady miasta.

Plan ochroni jeden skwer...

W 2011 roku właściciel złożył wniosek o warunki zabudowy, ale został on odrzucony przez dzielnicę. Inwestor zdecydował się na złożenie odwołania, które zostało przyjęte przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze.

- Sprawa wniosku o warunki zabudowy wróciła do nas i dalej będzie procedowana - dowiadujemy się w Wydziale Architektury i Budownictwa Urzędu Dzielnicy Śródmieście. W związku z tym inwestor nie uzyskał jeszcze pozwolenia na budowę na skwerze. Uzyskanie zgody jest jednak możliwe. Gwarancją na to, że ten teren zostanie zielony, będzie plan zagospodarowania przestrzennego.

- Jeszcze w tej kadencji samorządu zamierzamy uchwalić plan, uwzględniający na skwerze teren zielony. W ten sposób zablokujemy plany inwestycyjne właściciela terenu - zapowiada radny Czaykowski.

... kosztem innego?

Podczas prac komisji wyszedł na jaw inny problem. Na pobliskim osiedlu Latawiec, objętym tym samym projektem planu, jest skwer przeznaczony w dokumencie pod zabudowę. W tej sprawie też protestowali mieszkańcy.

Radni proponują, by plan uchwalić w obecnej postaci, a zaraz potem przystąpić do jego zmiany. Ta miałaby objąć skwer na Latawcu i cofnąć zgodę na jego zabudowę.

- Ten skwer jest własnością miasta i na razie nikt nie zgłosił do niego roszczeń, więc nie jest tak pilną sprawą jak skwer im. batalionu "Ruczaj" - tłumaczy Czaykowski.

Jest jeszcze jedna szansa na ochronę Latawca. Jak podała w piątek "Gazeta Stołeczna", wojewódzki konserwator wszczął procedurę wpisu do rejestru zabytków układu urbanistycznego całego osiedla. Umieszczenie w rejestrze zabytków ochroniłoby nie tylko budynki, lecz także również tereny zielone.

Latawiec to część MDM-u. Wojewódzki konserwator chce objąć ochroną także całą okolicę placu Konstytucji, o czym pisaliśmy na tvnwarszawa.pl - czytaj więcej.

jb/r/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Batalion Ruczaj

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.10.2014 18:03 ~Batalion Ruczaj

  Widać włodarze miasta mają gdzieś pamięć o powstańcach...których kiedyś uhonorowano tym skwerem. Coż większość z nich już nie żyje (pomyślała Pani Prezydent), więc oddajmy to komuś niech tam zbuduje kolejny bezsensowny biurowiec, albo kamienice po 20-30 tyś za metr.

 • Jarmark w centrum

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.10.2014 13:13 ~Jarmark w centrum

  sataT~sataT

  Pilnie potrzebny Konserwator Zabytków do nakazu usunięcia paskudztwa plastikowego z Placu Zbawiciela! Ktoś wydał pozwolenie na krótko, nie wiem kto, a to jarmarczne cudeńko stoi i stoi wśród zabytków

  Ta cholerna tęcza cieszy się jakimiś specjalnymi względami Księżnej Warszawy. Ruszyć jej nie możną, bo jest strzeżona jak jakiś prawdziwie cenny obiekt. Miasto marnuje naszą kasę na ochronę tego paskudztwa, a pan Brabander udaje, że nie widzi.

 • analiza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.10.2014 09:17 ~analiza

  Sprawa Latawaca ewidentnie śmierdzi. Jeśli jest działka pod nową zabudowę jest miejska, to jaki jest cel zmiany jej na budowlaną, jesli nie było żadnego wniosku o taką zamianę. Prawdopodobnie chodziło o przygotowanie działki zamiennej dla któregoś z handlarzy roszczeń. Po uchwaleniu planu handlarz otrzyma ją w zamian za inną nieruchomośc, której nie jest w stanie zabudować.

 • gag

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.10.2014 08:44 ~gag

  czy panstwo jest tak słabe, zeby sejm nie mogl uchwalic ustawy, zabraniającej dzikiej prywatyzacji??? po prostu panstwo NIE CHCE. A raczej włodzarzom jest na rękę, bo sami kradną w ten sposob.

 • sataT

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.10.2014 08:40 ~sataT

  Pilnie potrzebny Konserwator Zabytków do nakazu usunięcia paskudztwa plastikowego z Placu Zbawiciela! Ktoś wydał pozwolenie na krótko, nie wiem kto, a to jarmarczne cudeńko stoi i stoi wśród zabytków

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »