Informacje

16.06.2011 17:12 sesja rady ochoty

Ochota nie chce
sortowni we Włochach

SERWISY:

Nie tylko mieszkańcom Włoch nie podoba się pomysł budowy sortowni odpadów przy ulicy Instalatorów. Protestuje też Ochota, która boi się zagrożenia dla środowiska i korków w al. Krakowskiej.

Na środowej sesji rady dzielnicy Ochota dyskutowano o planach Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania, które planuje inwestycję na terenie sąsiednich Włoch.

- Ta inwestycja zagraża terenom zielonym na Ochocie - przekonywał w Andrzej Jegliński, radny PiS. On i jego koledzy z klubu chcieli dołączyć do porządku obrad dyskusję na temat budowy sortowni i poznać odpowiedzi na nurtujące ich pytania. - Z dokumentu, który mam przed sobą, wynika, że tam planuje się budowę także lakierni. Wiemy wszyscy, jakich środków używa się w tego typu miejscach! - uzasadniał Jegliński.

Radny powoływał się na "Kartę informacyjną przedsięwzięcia pn. Budowa Dzielnicowego Zakładu Oczyszczania zlokalizowanego przy ul. Instalatorów 7c w Warszawie".

"Jeszcze wiele się może zmienić"

Dokument powstał na zlecenie MPO. Zawiera opis planowanej inwestycji, odnosi się do technologii budowy, przeznaczenia budynków i rozwiązań chroniących środowisko. Można w nim na przykład znaleźć informację, że MPO planuje wybudować przy Instalatorów stację przeładunkową odpadów, linię segregacji odpadów surowcowych, magazyn surowców wtórnych, warsztat i stację obsługi pojazdów MPO.

- To jest dokumentacja, którą złożyliśmy w związku z projektowaną inwestycją do Biura Ochrony Środowiska - tłumaczy w rozmowie z tvnwarszawa.pl Joanna Mroczek, rzeczniczka MPO. Jak dodaje, aktualnie inwestycja jest na wstępnym etapie projektowania. Niebawem MPO złoży Raport Oddziaływania na Środowisko. - W raporcie znajdą się odpowiedzi na część pytań ze strony mieszkańców, także z zakresu ochrony środowiska - informuje.

Mroczek apeluje też do radnych i mieszkańców, aby nie obawiali się budowy sortowni. - Takie instalacje funkcjonują już w wielu miastach, także w Warszawie - podkreśla.

"Nie ma się czego bać"

Rzeczniczka zapewnia, że inwestycja będzie bezpieczna dla mieszkańców i środowiska. Takie informacje możemy znaleźć także w opracowaniu, na które powołują się przeciwnicy sortowni: "Gospodarka odpadami prowadzona z zachowaniem wymagań obowiązującego prawa, będzie bezpieczna dla środowisk". Nie będzie źródłem zagrożeń ani ryzyka ekologicznego" - piszą autorzy opracowania.

Mieszkańców uspakajają także władze Ochoty. - Musimy pamiętać, że tego typu inwestycje powstają w oparciu o bardzo restrykcyjne przepisy. Nikt nie pozwoli w dzisiejszych czasach na narażanie ludzi – przekonuje Piotr Żbikowski, wiceburmistrz dzielnicy.

Według niego Ochota na tej inwestycji może tylko skorzystać. - Będziemy w końcu mogli przenieść bazę MPO z Pola Mokotowskiego i zamknąć uciążliwą zlewnię na rogu ul. Grójeckiej i Korotyńskiego - dodaje.

Poczekają do końca czerwca

- Nie straszmy ludzi. Poczekajmy z dyskusją i wnioskami na spotkanie z władzami MPO - zaapelowali w środę ochoccy radni PO i SLD. I przegłosowali wniosek o odłożenie dyskusji na temat kontrowersyjnej inwestycji na 30 czerwca. Z radnymi Ochota ma się wówczas spotkać prezes MPO.

Paweł Radziszewski

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • wlochy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.04.2013 01:06 ~wlochy

  Spór o tę sortownię ma być machiną wyborczą radnych PiSu oraz lokalsów:

  http://www.wlochy.waw.pl/index.php/2-uncategorised/20-pis-popiera-wysokie-oplaty

 • Rakowianka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.06.2011 17:00 ~Rakowianka

  Proponuję, aby ci, którym zależy na przedsięwzięciu MPO napisali petycję, aby je umieścić pod ich oknami.
  Z naszych pieniędzy opłaceni byli eksperci, którzy opracowali Studium Zagospodarowania wyznaczające kierunki rozwoju miasta. Nie mieści się w nim lokalizacja MPO przy Instalatorów. Pytanie - za czyje pieniądze MPO uzyska zmianę w zapisach Studium na swoją korzyść?

 • as

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.06.2011 12:02 ~as

  A co z sortownią z Ursusa? Też powinni ją przenieść w inne miejsce. Zaraz obok niej są bloki mieszkalne. Ursus walczy o przeniesienie jej od kilku lat.

 • Warszawianin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.06.2011 12:02 ~Warszawianin

  O Warszawie trzeba myśleć całościowo a nie tylko dzielnicami i co komu można "wepchnąć". Bo tu nie chodzi o dzielnicę (Gdyby tak było to można powiedzieć że Włochy mają lotnisko- i żadna uciąliwość tego nie przebije) tu chodzi o miejsce na mapie warszawy i rozwój miasta. Przeciez nikt nie będzie się budował dookoła sortowni - czyli zatrzymamy rozwój miasta 6 km od Centrum. Dla porównania równie dobrze można Sortownie ulokować na pl Wilsona, Rondzie Wiatraczna albo Metrze Wilanowska. Chyba każdy widzi jak absurdalne są to lokalizacje! Przecież za kilka miesięcy koło planowanej sortowni będą jeździły na lotnisko super nowoczesne składy SKM na które miasto wydało grube miliony. Czy koło "naziemnego metra" którym kilka minut jedzie się do centrum powinny powstawać sortownie i lakiernie?
  Sortownia powinna być tam gdzie jest dobra komunikacja i gdzie ludzie raczej nie chca mieszkać - czyli przy obowdnicy. A jeśli MPO ma zamiar wybudować super eko-hermetyczną i coś tam jeszcze bazę to dlaczego nie przekrztałci swoich terenów na Polu Mokotowskim? Przecież to jest jeszcze bliżej centrum. Dojazd doskonał i nawet wycieczki zagarniczne można zapraszać żeby pokazać postęp techniczny MPO.
  Budowa bazy MPO na styku Ochoty i Włoch to nie jest sprawa lokalna tylko ogólnomiejska i dotyczy rozwoju całego miasta we wszystkich kierunkach!

 • OPP

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.06.2011 11:04 ~OPP

  Zgadzam się. Sortownia powinna być na Białej, gdyż jest to najbardziej zanieczyszczona/zaśmiecona dzielnica Wawy i widocznie słoikom to nie przeszkadza. Poza tym już jest tam oczyszczalnia.

 • leon

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.06.2011 08:41 ~leon

  Przenieść na Białołekę. Tam już jest oczyszczalnia, nie będzie tramwaju itp.
  Bialołeka powinna byc śmietniskiem Warszawy. Na najbiższym posiedzeniu w Ratuszu niech to Pani Waltz uchwali, tu nikt nie zaprotestuje, bo tu jest po prostu jedna wielka wieś.

 • Mick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.06.2011 07:55 ~Mick

  Jak umiecie czytac tam będzie sortownia, więc odpady które tam bedą przyjeżdzac to będa odpady surowcowe a nie zmieszane nieposegregowane odpady komunalne ktore tak naprawde smierdza. Korki w Al. Krakowskiej sa i bedą wiec kilka dodatkowych samochodow nic nie zmieni.

 • Yami

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.06.2011 07:39 ~Yami

  Same francuskie pieski.
  Lepiej te śmieci składować w lesie co nie?
  Szybko podjechać samochodzikiem i wyrzucić przecież nikt nie zauważy...
  Sortownie i spalarnie są potrzebne. Skoro mają być dla Warszawy to tutaj powinny się znajdować!

 • OT POlska

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.06.2011 07:04 ~OT POlska

  Włochy???

  Idealna dzielnica,i tak w tej dzielnicy nie ma żadnych perspektyw na przyszłość,wieczne korki i sypiące się domki.

  Najlepsze miejsce w Warszawie na śmieciarnie to Włochy

 • akonek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.06.2011 22:42 ~akonek

  Typowe...W Puszczy Białowieskiej nikt nie mieszka,nad Rospudą same żabki, może tam przenieść wszystkie uciążliwe inwestycje warszawskie

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »