Informacje

10.11.2018 13:45 Jaki: to kompromitacja

Ochocianie w partyjnej koalicji, Glusman chcą na wiceburmistrza

SERWISY:

 

Na Ochocie rządzić będzie koalicja Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej i aktywistów stowarzyszenia Ochocianie. Ich współpraca oznacza, że wiceburmistrzem dzielnicy może zostać liderka tych ostatnich Justyna Glusman. Współpraca lokalnego stowarzyszenia z partiami wywołała oburzenie Patryka Jakiego i jego byłych sztabowców. "Kompromitacja i wstyd"- napisali na Twitterze.

W piątek odbyła się pierwsza sesja nowej rady Ochoty. Przed jej rozpoczęciem Platforma Obywatelska i Nowoczesna wspólnie z Ochocianami ogłosili zawiązanie koalicji. Dzięki sojuszowi będą mieli 13 głosów w 23-osobowej radzie dzielnicy. Ochocianie byli członkami koalicji ruchów miejskich stworzonej wokół Miasto Jest Nasze, ale do rady dzielnicy startowali pod własnym szyldem (KWW Ochocianie).

"To wielka zmiana dla Ochoty - szansa na realizację wielu naszych postulatów i zmianę funkcjonowania urzędu dzielnicy" - napisali w mediach społecznościowych.

W opozycji znajdzie się sześciu radnych Prawa i Sprawiedliwości i czwórka z Ochockiej Wspólnoty Samorządowej. Stowarzyszenie przez ostatnie cztery lata wspólnie z Platformą rządziło Ochotą, a jego lider Grzegorz Wysocki był wiceburmistrzem.

Podczas piątkowej sesji wybrana została przewodnicząca rady. Została nią radna Platformy Sylwia Mróz. Natomiast funkcję jednego z wiceprzewodniczących pełnił będzie Aleksander Kopiński ze stowarzyszenia Ochocian.

"Nie wykluczam"

Skład zarządu dzielnicy nie został jeszcze ogłoszony, jednak jak podaje "Gazeta Stołeczna", przesądzone jest, że na fotelu burmistrza pozostanie Katarzyna Łęgiewicz (PO) oraz prawdopodobne jest, że wiceburmistrzem zostanie Justyna Glusman, liderka Ochocian i była kandydatka na prezydenta stolicy (przypomnijmy, że w głosowaniu zdobyła ona 2,3 proc. poparcia, nie dostała się również do Rady Warszawy).

- To doniesienia medialne. Nic nie zostało jeszcze ustalone. Decyzje personalne zapadną dopiero na kolejnej sesji rady, która odbędzie się po zaprzysiężeniu (prezydenta Warszawy - red.). Nie wykluczam tego, to jest jedna z opcji. Ale nie można powiedzieć, że decyzja już zapadła. Pod uwagę branych jest kilka scenariuszy - powiedziała nam w sobotę Justyna Glusman.

"Kompromitacja i wstyd"

Nowa koalicja na Ochocie wywołała oburzenie Patryka Jakiego, który jako kandydat Zjednoczonej Prawicy ubiegał się o fotel prezydenta. Jego zdaniem decyzja ta jest kompromitacją stowarzyszenia Miasto Jest Nasze i ruchów miejskich. "Kiedy mówiłem, że PO obiecała im synekurki za atakowanie mnie w kampanii jeszcze bezczelnie pozwali mnie za kłamstwo (tylko źle złożyli wniosek)" - napisał na Twitterze. I dodał, że przykro mu, że "znów miał rację". "To nauczka dla wszystkich, którzy wierzą w tzw. ruchy miejskie. To zwykle bezczelne i partyjne przystawki" - ocenił Jaki.

W podobnym tonie wypowiedzieli się byli sztabowcy Jakiego, którzy zasiądą wkrótce w Radzie Warszawy. Były rzecznik sztabu Jacek Ozdoba również ocenił decyzję Ochocian jako "kompromitację i wstyd". Natomiast Błażej Poboży, obecny wiceburmistrz Bemowa stwierdził, że Justyna Glusman może podzielić los Joanny Erbel, która w 2014 roku startowała w wyborach na prezydenta Warszawy, a dwa lata później rozpoczęła pracę w ratuszu, gdzie zajmuje się polityką mieszkaniową. "I tyle byłoby z niezależności ruchów miejskich. Kandydatka Miasto Jest Nasze idzie szlakiem innej miejskiej aktywistki i poprzedniej kandydatki na prezydenta. Oczywisty sojusz po oczywistej kampanii z wyraźnym wektorem antyPIS. Komentuje się samo" - napisał.

"Śmieszne i zupełnie niezrozumiałe"

- To jest śmieszne. Patryka Jakiego poparł na przykład Piotr Guział i pan Jaki nie widział w tym żadnego problemu. Każdy, kto startuje w wyborach, musi się liczyć z tym, że nie wygra.  Mieszkańcy nie powierzyli nam większości na tyle dużej, by stworzyć samodzielny zarząd. A więc wybór, który nam pozostał to albo wzięcie części odpowiedzialności za władzę w dzielnicy, albo siedzenie z boku i oddanie tego obowiązku ludziom, którzy dzielnicą już zarządzali. Nam się to nie podobało w zeszłej kadencji i dlatego wystartowaliśmy w wyborach - powiedziała Glusman, odnosząc się do komentarzy Patryka Jakiego. - To jest śmieszne i zupełnie niezrozumiałe dla naszych wyborców, gdybyśmy startując, zdobyli te mandaty, ale nie wzięli odpowiedzialności, uznając, że nie będziemy "brudzić sobie rąk" władzą - stwierdziła.

Decyzji o koalicji na Ochocie bronili też na Twitterze przedstawiciele stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. W odpowiedzi na zarzuty Jakiego odparli, że "kompromitacją jest wynik warszawskiego PiS-u w wyborach w stolicy". "Na Ochocie koalicję stworzyli Ochocianie, żeby zrealizować program i wyrwać dzielnicę z marazmu i rządów narodowca Wysockiego. Mieszkańcy oczekiwali podęcia wyzwania i wzięcia odpowiedzialności za Ochotę" - napisali. Wytknęli też Jakiemu jego wynik w starciu o fotel prezydenta Warszawy. "Proszę przełknąć w końcu tę przegraną. My w przeciwieństwie do Pana jesteśmy wiarygodni. Stają za nami konkretne działania i miastopogląd" - dodali.

Zdanie Justyny Glusman podziela też rzecznik MJN Jan Popławski, który stwierdził, że "można się obrażać, że nie ma się samodzielnej większości, ale taka jest demokracja i trzeba umieć wynegocjować realizację programu z jakim szło się na wybory" - napisał na Twitterze komentując zarzuty ze strony polityków Zjednoczonej Prawicy. W kolejnym wpisie dodał też, że "Jaki odreagowuje przegraną w wyborach, opluwając Miasto Jest Nasze i ruchy miejskie".

 

"Będą teraz żyrantem PO"

W dyskusję wokół koalicji Ochocian z PO i Nowoczesną włączył się też Jan Śpiewak. Kiedyś sam był członkiem MJN, dziś jest prezesem stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa. "MJN bierze teraz współodpowiedzialność za decyzje Rafała Trzaskowskiego i rządy Koalicji Obywatelskiej w mieście. Nie wiem, czy mają świadomość, że będą teraz żyrantem PO" - napisał.

Po tych słowach Justyna Glusman upomniała Śpiewaka, że Ochocianie biorą odpowiedzialność za współrządzenie Ochotą, a nie całą Warszawą. "Jak się nie uda nic zmienić, to będziesz mógł nas krytykować za pięć lat" - dodała. Ten nadal upierał się jednak przy swoim stwierdzeniu. "Startowałaś na prezydenta Warszawy, nie Ochoty. Będzie Wam trudno walczyć ze smogiem, korupcją (afera lokalowa), fatalnym stanem przestrzeni publicznej i skutkami reprywatyzacji. Mimo wszystko trzymam kciuki!" - odpowiedział.

Zobacz też, jak Justyna Glusman i inni kandydaci skomentowali wynik wyborów na prezydenta stolicy:

kk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • aktywista

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.11.2018 15:22 ~aktywista

  Glusman i MJN niestety oszukali wyborców. Podkreślali że idą w wyborach żeby odpartyjnić samorząd, nie zgodzili się na wspólny start z wygra Warszawa bo przeszkadzało im że w tej koalicji jest partia - Razem. Nie chcieli prowadzić rozmów ze Śpiewakiem. Ciekawe dlaczego? Czyżby Gliusman dogadała się z PO przed wyborami? Czyżby dlatego startowała przeciw swojemu koledze Janowi żeby osłabić wynik ruchów miejskich? DLACZEGO Trzaskowski od razu ogłosił że da jej jakieś stanowisko - albo na Ochocie albo w ratuszu? Dlaczego miał dać coś osobie która przegrała i miała ledwo 2,6%? Glusman była jedynym kandydatem powtarzającym jak mantrę że partie są bardzo, bardzo złe więc co z jej wiarygodnością teraz? Gdzie tu logika i gdzie zasady?

 • o2o

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.11.2018 10:39 ~o2o

  Wawka~Wawka

  Czy Ochocianie pamiętają, jak po poprzednich wyborach ludzie z MJN po załapaniu się do Rady Warszawy zasilili szeregi PO i za co?

  Śródmieście pamięta jak ludzie z MJN po poprzednich wyborach weszli w koalicję z PiS.

 • xyz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.11.2018 08:54 ~xyz

  A tymczasem Mencwel na Twitterze nabija się z Tuska. Czy wy w tej platformie macie w ogóle cohones i wchodzicie wchz kimś takim w koalicje?

 • Mati

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.11.2018 00:37 ~Mati

  A mnie nie dziwi, że wielkie gwiazdy ruchów miejskich nagle biorą robotę od złych wielkich partii.

  Dlaczego? Bo każdy kiedyś musi dorosnąć.

  Bo czasem trzeba zagryźć zęby, załadować 3 dzieci i torby z ikei do swojego kombi i w deszczowy listopadowy dzień pojechać na 2 koniec miasta. bo trzeba zacząć płacić kredyt za mieszkanie, odkładać na wakacje, kupić nowy komputer.


  A żeby to zrobić to trzeba przestać bredzić o uwalnianiu przestrzeni dla rowerów czy zamieniania głównej arterii miasta w park. Bo to może będzie ładnie wyglądało na zdjęciach na instagramie ale będzie miało jedną, wielką wadę: nie będzie się tam dało prowadzić normalnego życia.

 • zieleniakowiec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.11.2018 23:30 ~zieleniakowiec

  Piękny Roman~Piękny Roman

  Szczerze współczuje Ochocie.

  Masz rację.Jak myślisz kto ma się tym zająć? Urzędnik ZGNu który jawnie nadużywał stanowiska (niepłacenie za miejsce postojowe cempingu) i który pracuje nadal a jego przełożeni zdążyli awansować od tamtej pory?Nic się nie zmieni dopóki okradanie społeczeństwa jest powodem do dumy, a przestrzegać prawo muszą szarzy obywatele.Burmistrzami zostają ludzie z teczek a nie z wyborów.Tyle w temacie.

 • tytus

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.11.2018 23:07 ~tytus

  No nie została prezydentem (2,3% głosów ;D), nie dostała się do rady, a żyć z czegoś przecież musi...więc Rafał dał jej robotę jak hgw poprzedniej "liderce" zuchów miejskich...

 • Andrzej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.11.2018 22:02 ~Andrzej

  ito~ito

  Jaki to ten, który się tak koszmarnie skompromitował w czasie kampanii wyborczej obietnicami dla idiotów?


  Jaki to ten, który wbrew Art. 104 Kodeksu Wyborczego rozpoczął kampanię przed zarządzeniem wyborów i nie został za to napiętnowany. Magister politologii i Sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości powinien o tym wiedzieć.

 • Piękny Roman

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.11.2018 21:56 ~Piękny Roman

  I znowu DZIWNIE posty się nie publikują......

 • Idol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.11.2018 19:59 ~Idol

  Jak chcecie byc rzetelni to Polakow podzielil pan premier Buzek Europarlametarzysta Naruszajac konstytucje Urodzeni przed pierwszym stycznia 1949r Ale o tym cicho sza.No obywatele RP to dla was jest haslo KONSTYTUCJA oraz TVN24 Prawda cala dobe

 • Wawka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.11.2018 19:28 ~Wawka

  Czy Ochocianie pamiętają, jak po poprzednich wyborach ludzie z MJN po załapaniu się do Rady Warszawy zasilili szeregi PO i za co?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »