Informacje

18.09.2011 13:38 POLICJA ZATRZYMAŁA DWÓCH 19-LATKÓW

Ochlapali farbą pomnik Czterech Śpiących

SERWISY:

Policjanci z warszawskiej Pragi Północ zatrzymali na gorącym uczynku dwóch 19-latków, którzy zniszczyli cokół pomnika Polsko-Radzieckiego Braterstwa Broni potocznie zwanego pomnikiem Czterech Śpiących.

W sobotnią noc policjanci z Pragi Północ zatrzymali na gorącym uczynku dwóch 19-latków. Daniel L. i Wojciech B. zniszczyli przez oblanie farbą cokół pomnika Polsko-Radzieckiego Braterstwa Broni, nazywanego przez warszawiaków Pomnikiem Czterech Śpiących.

Mieszkańcy zaalarmowali policję

W sobotę, kilka minut po godzinie 2 w nocy policjanci z Pragi Północ odebrali telefon od jednego z mieszkańców dzielnicy. Z relacji mężczyzny wynikało, że dwóch młodych ludzi podjechało samochodem dostawczym do pomnika Czterech Śpiących, znajdującego się na rogu Al. Solidarności i ul. Targowej i malują coś na jego cokole.

Dyżurny skierował pod pomnik załogę policyjną pełniącą w pobliżu służbę. Funkcjonariusze zatrzymali na gorącym uczynku sprawców, którzy trafili do policyjnej celi.

Grozi im do 5 lat

Odpowiedzą za znieważenie pomnika upamiętniającego zdarzenie historyczne malując napisy oraz wylewając resztki farby na cokół. Koszt naprawy szkód oszacowano wstępnie na 12 tysięcy złotych. W niedzielę Daniel L. i Wojciech B. usłyszą zarzuty zniszczenia mienia, a o ich dalszym losie zadecyduje prokuratura. Policjanci wnioskują o objęcie ich policyjnym dozorem. Za przestępstwo, które popełnili, może im grozić do 5 lat pozbawienia wolności - podaje Stołeczna Komenda Policji.

PAP/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Anarchista.

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.09.2011 19:33 ~Anarchista.

  Nie chodzi to o NKWD/UBP, tylko o zwykłych żołnierzy, którzy rzeczywiście myśleli, że niosą nam wyzowlenie i niepodległość. Na pewno wyzwolili nas od dużej ilości zegarków,i nie jest ważne co myśleli.Przynieśli niewolę śmierć i niewolę

 • rob

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.09.2011 15:56 ~rob

  "Pomnik" który jest symbolem naszego zniewolenia który pownien być dawno zniszcozny, za jego pomazanie kara, to tak jak w prl, ludzie niszczyli pomniki i prl ich kazał, a więzienie to czysta kpina!!! U mnie jest taki pomnik apolityczny, który został wybudowany na prochach obywateli, zadzwonć na policję to nawet się łaskawie nie połaszą o przyjazd!! Kpina!!! Pewnie jakiś stary sb zadzownił który sam za swoje sowieckie zbrodnie powinien siedzieć. Tego tak nie zostawimy.

 • Rurex

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.09.2011 13:27 ~Rurex

  Napewno radni i posłowie PiS wstawią się za chuliganami jak za Staruchem.

 • xftdh

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.09.2011 12:00 ~xftdh

  Pomnik sowiecki chronią a kamienia Smoleńsk 10.04 nie chcą.

 • Pawel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.09.2011 11:53 ~Pawel

  Tak w ogóle ten szkaradny pomnik miał być przeniesiony już w LIPCU w inne miejsce, by zwolnić plac pod budowę stacji metra dla drugiej linii. Ktoś wie dlaczego tam się nic nie dzieje? Tego pomnika miało już dawno nie być w tym miejscu nie mówiąc już o budowie stacji metra...

 • Mi(hal

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.09.2011 11:18 ~Mi(hal

  Ten pomnik upamiętnia wysiłek liniowych - frontowych jednostek, które przelały w Polsce dużo krwi by pokonać Niemców.

  Nie chodzi to o NKWD/UBP, tylko o zwykłych żołnierzy, którzy rzeczywiście myśleli, że niosą nam wyzowlenie i niepodległość.

 • saskakepa.info

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.09.2011 10:55 ~saskakepa.info

  jak widać nie tylko "śpiących" pomazali farbą...
  http://forum.gazeta.pl/forum/w,292,128980436,128980436,Praga_Pld_tez_potrafi_.html

 • myśliciel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.09.2011 10:52 ~myśliciel

  Również jestem za obciążeniem wandali kosztami naprawy plus prace społeczne (melioracyjne, sprzątanie parków, odśnieżanie chodników, czy zamiatanie ulic z liści i śmieci) przynajmniej przez pół roku aby dotarło i nie chodzi tu o w/w pomnik ale ogólnie.

  odnośnie wpisu:
  "07:42 ~ja
  a moim zdaniem powinni dostać nagrodę, a nie areszt.. przecież 17 września była rocznica napaści ZSRR na Polskę, a my mamy pomnik braterstwa chronić?? ten pomnik to obraza"

  Uważam, że wielu żołnierzy zginęło w różnych wojnach zarówno z jednej jak i z drugiej strony, dewastacje pomników jakie się pojawiają tylko zaostrzają atmosferę. Później się dziwimy, że pomniki upamiętniające Polskich żołnierzy są dewastowane poza Polskimi granicami.

 • Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.09.2011 10:25 ~Warszawiak

  "Chwała bohaterom Armii Radzieckiej, towarzyszom broni, którzy oddali swe życie za wolność i niepodległość narodu polskiego Pomnik ten wznieśli mieszkańcy Warszawy 1945" - napis z pomnika, to Ci sami bohaterowie, którzy nie udzielili nam pomocy w powstaniu warszawskim, a wkraczając do Polski zabijali, aresztowali, prześladowali oficerów i żołnierzy AK, niepodległość po 1945r też wszyscy wiedzą jak wyglądała - a zachowanie tych "chuliganów" oceńcie sobie sami.

 • zuza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.09.2011 09:53 ~zuza

  wandale powinni zostać obciążeni kosztami jakby musieli zapłacić chociaż po 5000pln kary to pomyśleliby może na drugi raz jak można wykorzystać wolny czas...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »