Informacje

17.09.2017 16:24 konferencja Hanny Gronkiewicz-Waltz

"Ocaliliśmy ponad 30 budynków".
Rok "małej" ustawy reprywatyzacyjnej

SERWISY:

- Ograniczyliśmy działanie kuratorów, wybudzamy "śpiochy", ocaliliśmy ponad 30 budynków - wyliczała na niedzielnej konferencji prasowej Hanna Gronkiewicz-Waltz. Prezydent miasta spotkała się z dziennikarzami, aby podsumować rok obowiązywania "małej" ustawy reprywatyzacyjnej. Odniosła się też do działania komisji weryfikacyjnej i nakładanej na nią kar za nieobecność na posiedzeniach.

"Mała" ustawa reprywatyzacyjna, choć tak ważna dla Warszawy i jej mieszkańców, nie miała łatwej drogi. Jej projekt wnieśli senatorowie Platformy Obywatelskiej, na wniosek prezydent Warszawy. Bez większych problemów został przegłosowany w parlamencie, ale czerwone światło nieoczekiwanie zapalił jej ówczesny prezydent RP.

Bronisław Komorowski miał wątpliwości co do tego, czy zapisy dokumentu są zgodne z konstytucją i odesłał go pod ocenę Trybunału Konstytucyjnego. Ten orzekł jasno, że niezgodności nie widzi.

"Mała" ustawa wróciła więc na biurko prezydenta, już Andrzeja Dudy. Podpisał ją i w ten sposób 17 września 2016 roku nowe prawo weszło w życie. Dokładnie rok po tym wydarzeniu prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz postanowiła spotkać się z dziennikarzami na ulicy Wiejskiej.

"Moje apele z ratusza są mniej słyszalne"

Jak zaznaczyła już na wstępie, miejsce konferencji nie zostało wybrane przypadkowo. - Spotkaliśmy się z państwem przed Sejmem, bo moje apele z ratusza są mniej słyszalne - powiedziała i przypomniała, że choć "mała" ustawa działa już od roku, to Warszawa wciąż czeka na "dużą" ustawę, która w kompleksowy sposób ureguluje problem reprywatyzacji.

- To pierwsza ustawa w ciągu całej 30-letniej transformacji, która jest konsumowana. Weszła w życie, działa i jest pewna od strony konstytucyjnej - powiedziała prezydent miasta. Przypomniała o kluczowych elementach dokumentu, między innymi ograniczeniu działań kuratorów, których na mocy "małej" ustawy nie można powoływać dla osób uznanych za zmarłe, co do tej pory było możliwe.

Sądy powoływały kuratorów dla osób (właścicieli nieruchomości), które według dokumentów mogły mieć nawet 120 czy 150 lat. Taki kurator przekonywał, że reprezentuje właściciela danej kamienicy, a następnie przejmował ją od miasta. - Już w tej chwili, po wejściu w życie "małej" ustawy sądy bardzo uważnie przyglądają się osobom starającym o status kuratora - powiedziała na konferencji Gronkiewicz-Waltz.

Wybudzanie "śpiochów"

- Ocaliliśmy ponad 30 różnych budynków, które realizują cele publiczne, takie jak szkoły, przedszkola i domy opieki - powiedziała prezydent i dodała - pierwszą decyzję odmowną [na wniosek o zwrot nieruchomości - red.] wydaliśmy już dwa dni po wejściu w życie ustawy, dotyczyła liceum Mickiewicza przy Saskiej.

Gronkiewicz-Waltz przypomniała też o wybudzaniu tzw. "śpiochów", czyli kamienic, co do których złożono w latach 40. i 50. wniosek o zwrot, ale przez kolejne dekady nikt się po nie zgłosił. - Już 115 ogłoszeń opublikowaliśmy co do takich nieruchomości - informowała prezydent na briefingu. 

Chodzi o ogłoszenia publikowane m.in. w prasie, za pomocą których ratusz szuka dawnych właścicieli lub ich spadkobierców. Na zgłoszenie mają oni dokładnie sześc miesięcy. Jeśli w tym czasie nikt o daną nieruchomość się nie upomni, przechodzi ona w ręce miasta. Jak powiedziała na konferencji prezydent, termin upłynął co do 40 budynków. - Zgłoszonych jest 15 wniosków na te 40 nieruchomości i teraz będziemy je bardzo uważnie rozpatrywać - zapewniła. - W przypadku pozostałych rozpoczynamy procedurę wpisania w księdze wieczystej tych nieruchomości na rzecz miasta. Ich lokatorzy będą się mogli czuć bezpieczni, a my będziemy mogli też remontować te budynki - dodała.

Gronkiewicz-Waltz przekonywała też, że od 2008 roku próbowała wnosić projekty ustawy reprywatyzacyjnej. Poprzednie rządy, ku - jak podkreśliła, jej dużemu ubolewaniu - nie podjęły w tym zakresie działań, między innym  przez kryzys finansowy i brak odpowiednich środków. Teraz - jak zauważyła prezydent - "skoro pan premier Morawiecki mówi, że sytuacja jest świetna, można podjąć próbę i spłacić dawnych właścicieli".

Jak powiedział na konferencji rzecznik urzędu miasta Bartosz Milczarczyk, "mała" ustawa to jedna rzecz, ale w ciągu ostatniego roku w samym ratuszu miały miejsce duże zmiany reorganizacyjne. Powołana została pełnomocniczka do spraw pomocy lokatorom. Funkcję tę pełni Magdalena Młochowska.

Gronkiewicz-Waltz o komisji Jakiego: to teatr

Prezydent Warszawy pytana była przez dziennikarzy o jej konsekwentną nieobecność na posiedzeniach komisji weryfikacyjnej. Jak zaznaczyła, "nie widzi powodów, by w takim teatrze brać udział". - Od tego [wyjaśnienia nieprawidłowości związanych z reprywatyzacją - red.] są normalne organy, na przykład prokurator - podkreśliła.

Dopytywana o kary, które zostały na prezydent nałożone przez komisję, Gronkiewicz-Waltz poinformowała, że na razie nie są opłacone. - Złożyłam odwołanie do sądu administracyjnego - powiedziała.

Kilka dni temu członek komisji weryfikacyjnej Sebastian Kaleta zorganizował konferencję, na której przekonywał, że ratusz nie współpracuje z komisją i nie przesyła dokumentów, o które jest proszony. W odpowiedzi na te zarzuty Piotr Rodkiewicz, dyrektor miejskiego Biura Spraw Dekretowych powiedział w niedzielę, że taka współpraca jest.

- Odpowiadamy komisji na wszystkie pisma, udzielamy wszelkiej pomocy - przyznał, ale jednocześnie dodał - niektóre dokumenty, o które prosi komisja po prostu nie istnieją.
- Komisja żąda też selekcji danych według określonego klucza, co w ciągu kilku dni jest często niemożliwe - dopowiedział Rodkiewicz.

 

Zobacz materiał "Faktów" TVN o "małej" ustawie reprywatyzacyjnej:

kw/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • aaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.09.2017 14:45 ~aaa

  Pani obok Hanki - przepiękna.
  Zakochałem się...

 • Marek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.09.2017 13:13 ~Marek

  Jak można stracić kradzione?

 • mafia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.09.2017 12:29 ~mafia

  kapusta~kapusta

  Gdyby tak na prawdę PiSowi zależało na obywatelach a nie na stołku w ratuszu, to wzięli by się już dawno za tą ustawę... jednak widać na czym im zależy jednak.

  A z jakiej partii jest HGW? Może jej i PO, zależy na ukróceniu tego rozkradania? :))

 • wawio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.09.2017 12:06 ~wawio

  ...ocaliliśmy ponad 30 budynków ... Dla swoich :)

 • apolityczny1972

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.09.2017 11:20 ~apolityczny1972

  Skoro komisja prosi o nie istniejące dokumenty widać jak bardzo się zna.... o tak...

 • Ustawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.09.2017 10:42 ~Ustawa

  kapusta~kapusta

  Gdyby tak na prawdę PiSowi zależało na obywatelach a nie na stołku w ratuszu, to wzięli by się już dawno za tą ustawę... jednak widać na czym im zależy jednak.

  Kaczyński boi się o "Swoją" willę. Jak dojdzie co do czego, trzeba będzie oddać. I gdzie się podzieją Fiona i Czaruś ?

 • kraczor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.09.2017 10:42 kraczor

  30 ochroniła resztę rozkradła

 • nandzik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.09.2017 10:39 ~nandzik

  Dokładnie! Jak są jakieś nieprawidłowości to niech za to się wezmą organy które są do takich celów wyznaczone,a nie jakaś komisja! Co ona może wiedzieć... jakie ona ma kompetencje z ministrem Jakim na czele?????

 • bufet

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.09.2017 10:31 ~bufet

  PO siódme - nie kradnij!

 • JoLa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.09.2017 10:27 ~JoLa

  HGW - Kłamie !!!!!!!!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »